Hlavní obsah

Dáváte do sušičky prádlo prané v aviváži? Chyba!

Foto: Profimedia

Jaké prádlo patří do sušičky a co z pračky patří hned na ramínko nebo sušák? Zjišťovali jsme toFoto: Profimedia

Je sušička už dlouho vaší nejlepší kamarádkou, která vám ulehčuje celý ten očistný prací koloběh? Jste si ale jisti, že ji plníte jen tím, co do ní opravdu patří? Možná budete překvapeni.

Článek

Jako majitelé sušiček máte i vy za sebou jistě alespoň jedno nepříjemné překvapení – ať už jste zničili památeční svetr nebo mikinu, bez které váš puberťák nedá ani ránu. Často je na vině to, že ignorujete doporučení od výrobce, ale třeba i to, že vás předem nenapadne, že by mohl vůbec nějaký problém při sušení vzniknout. Takže vás chceme dopředu varovat.

Bez aviváže!

„Při praní prádla, které pak dáte do sušičky, nemusíte používat aviváž, protože i tak se nadýchá a změkčí. Pokud si bez aviváže nedovedete praní představit, pak rozhodně dodržujte dávkování doporučené výrobcem. Bohužel mnoho lidí má tendenci dávkovat změkčující přípravky ve větší míře, než je potřeba, což může způsobit zanášení sušičky,“ říká Kateřina Pavelková z firmy BSH domácí spotřebiče s.r.o.

Některé návody k obsluze sušičky dokonce aviváž zcela zakazují – ucpává totiž velmi jemné otvory ve filtru textilních vláken. Zhoršuje se tak cirkulace vzduchu, sušička ve výsledku hůř suší a dokonce se i ničí.

Foto: Profimedia

Krajky, prádlo, ale i citlivé materiály si se sušičkou většinou moc nerozumíFoto: Profimedia

Na tohle opravdu pozor!

Máme pro vás výčet toho, co byste do sušičky neměli dát vůbec, nebo s maximální opatrností.

  • Povlečení nebo oblečení, které má plastové zipy nebo patenty – ty se mohou teplem zvlnit, popraskat, nebo je už nezavřete.
  • Stejný problém mohou nadělat umělé nitě, které se teplem mohou srazit a oblečení zdeformovat. Podobně reaguje i všitý molitan nebo jiný pěnový materiál – bývá pod nášivkami, prošitými kusy koženky a podobně.
  • Oblečení s kamínky a dalšími aplikacemi můžete ze sušičky vyndat bez nich, jen se zbytky lepidla. Flitry se mohou zdeformovat, ztratit lesk, nebo se sloupat.
  • Pozor na gumu a plast – ty mohou být v polštářích nebo peřinách, psím pelíšku a podobně. Rizikem je i oblečení pogumované a nepromokavé. Gumičky jsou ale i v prádle – v kalhotkách, podprsenkách, plavkách. Gumové mohou být potisky na tričku. Stahovací prádlo a elastické oblečení ztratí své schopnosti.
  • V sušičce se mohou zdeformovat punčochové kalhoty a punčochy – mohou změnit tvar, srazit se, zamotat, nebo se na nich zdeformují očka.
  • „Rozhodně do sušičky nepatří neoprenové výrobky, nebo funkční prádlo vyrobené pro různé druhy aktivit. Vlastnosti, pro které jste si je pořídili – schopnost udržet nebo odvádět teplo, ochlazovat nebo působit antibakteriálně, sušička minimalizuje, nebo se zcela zničí,“ říká Petr Prenosil z firmy G-Loves. U funkčních tkanin záleží na doporučení výrobce i na tom, zda má sušička pro tento druh textilu speciální program zohledňující jeho potřeby.
  • I když jste zvyklí prát boty – například plátěné tenisky, nebo podobně, rozhodně je nedávejte do sušičky. Může se jim odlepit podrážka, mohou se srazit a deformovat.
  • Vyhněte se i příliš objemnému prádlu, přes které ani nemůže cirkulovat vzduch v sušičce. Naopak velmi drobné kousky raději dejte do pracího sáčku, aby se nezamotalo do ostatních a neomezovalo jejich pohyb v sušičce – navíc se takto propletené kusy zbytečně mačkají.
Foto: Profimedia

Sušička zřejmě z vašeho bytu šňůry zcela nevytlačí, stále je pár druhů prádla, které je třeba sušit na vzduchuFoto: Profimedia

Jak sušit bezpečně?

„Moderní sušičky už si poradí i s hedvábím a funkčními tkaninami, nebo mají program na sušení vlny při nízkých teplotách. Stále ale platí, že dobrý výsledek je kombinací dodržování pokynů výrobce a kvalitní sušičky,“ říká Pavel Trka z firmy Whirlpool.

Zásadní je i zvolit správný program. „Doporučuji prádlo na sušení roztřídit, abyste sušili kusy s podobným složením a podle toho vybrali ideální program, což se nepodaří, když tam vedle sebe dáte svetr a kapesník,“ říká René Kubaník z Electroluxu.

Už jste v sušičce něco zničili? Napište nám své zkušenosti!

Reklama