Hlavní obsah

Roli hraje věk, váha i domácí mazlíčci: podle čeho vybrat tu ideální sprchovou vaničku

Foto: Zdenek Venclik, Shutterstock.com

Zařizujete novou koupelnu nebo se pouštíte do pořádné rekonstrukce? Možná přišel čas na koupi sprchového koutu. Jakou k němu zvolit vaničku? Výběr materiálu i výšky ovlivňuje hlavně to, kdo a jak ji bude používat.

Článek

Stále větším hitem koupelen jsou walk-in sprchové kouty. Tyto otevřené sprchy bez vaničky jsou umístěné na úrovni podlahy, hodí se do moderních a minimalistických domácností a jsou výbornou volbou pro seniory či osoby s omezenou pohyblivostí. Jejich vybudování ovšem může být technicky náročné a v některých případech dokonce nemožné. Vanička se naopak hodí do každé koupelny, jen je před jejím pořízením důležité zvážit několik věcí. Které to jsou?

Příjemný a levný akrylát

Předně je třeba vybrat vhodný materiál. Nejprodávanější a nejžádanější vaničky jsou momentálně ty akrylátové. Jejich velkou předností je, že jsou levné, lehké, na dotyk příjemné, a přestože jsou hladké, příliš nekloužou. Mají výborné tepelně izolační vlastnosti, umí dobře ztlumit zvuk dopadající vody a dlouhodobě si drží svou barvu.

Jejich hlavní nevýhodou je, že se snadno poškrábou. Je tedy nutné pečlivě vybírat čisticí prostředky a vyhnout se všem pískům a hrubým pastám. Také nejsou vhodné na koupání domácích mazlíčků, jejichž drápky by hladký povrch ničily. V případě poškození se sice dají přebrousit a vyhladit, nejspíš to ale není něco, co byste chtěli dělat příliš často.

Foto: O_Lypa, Shutterstock.com

Materiál vaničky vybírejte podle toho, kdo a na co ji bude používat. Například na koupání zvířátek je mnohem vhodnější smalt než akrylát

Smaltovanou jen tak něco nezničí

Je odolnost proti poškrábání vaší prioritou? Poohlédněte se po smaltovaných vaničkách. Tenhle materiál je prakticky nezničitelný a nijak se na něm nepodepíší ostré předměty ani kyseliny a chemikálie. Navíc si drží barevnou stálost, je hladký a cenově dostupný.

Nevýhodou smaltu je jeho kluzký povrch. Pokud tedy chcete předejít možným úrazům a pádům, nechte si na něj aplikovat protiskluzovou vrstvu nebo si kupte protiskluzové podložky. Vybírejte vaničky, které mají tloušťku alespoň 3,5 milimetru.

Litý mramor, keramika, nebo SMC?

Vaničky z litého mramoru se považují za jedny z nejkvalitnějších. Vybrat si můžete ze spousty různých barev, tvarů a rozměrů, mají výborné tepelně izolační vlastnosti a jednoduše se čistí. Unesou až 300 kg, jsou pevné, stabilní a odolné. Jestli se pro ně rozhodnete, buďte připraveni na jejich vyšší cenu.

Odolností a pevností jsou proslulé i keramické sprchové vany. Seženete je za příznivou cenu, snadno se uklízí a většinou je koupíte rovnou s protiskluzovou úpravou povrchu. Kvůli své velké nosnosti ovšem bývají celkem těžké.

Stále oblíbenější jsou plastové SMC vaničky. Vyrábí se na bázi pryskyřice zpevněné minerálním plnidlem a skelnými vlákny, díky čemuž jsou odolné i vůči poškrábání, relativně lehké, barevně stálé a snadné na údržbu. Milovníky designu jistě potěší jejich rovné a ostré hrany, které perfektně zapadnou do moderních domácností.

Foto: Artazum, Shutterstock.com

Oblíbené jsou nízké plastové SMC vaničky

Vysoká pro děti, nízká pro seniory

Důležitým faktorem je i to, kdo bude sprchu využívat. Rodiny s dětmi ocení vaničku hlubší, zejména pokud nemají prostor na samostatnou vanu, dětem ji bude nahrazovat. V takovém případě se doporučuje hloubka vaničky alespoň 28 cm.

Starší lidé naopak ocení co nejnižší vaničku, která se jim bude snáze překračovat a hrozí u ní menší riziko zakopnutí. Toto doporučení by měli zvážit i dospělí lidé bez malých dětí. Nižší vanička přijde vhod například i po úrazu. Samozřejmostí by měl být povrch s protiskluzovou ochranou, případně protiskluzovou podložkou.

A co tvary?

Tvar vaničky volte hlavně podle prostorových možností vaší koupelny, do těch menších se hodí čtvercové a čtvrtkruhové. Skvěle zapadnou do volného rohu a poskytují dostatek prostoru pro sprchování jednotlivce. Čtvrtkruhové mají ještě jednu výhodu – oproti čtvercovým vám mohou v prostoru ušetřit pár cenných centimetrů. Jejich velikost začíná na 80 x 80 cm, vždy se ale snažte vybírat co největší možnou.

Foto: Edvard Nalbantjan, Shutterstock.com

Čtvrtkruhové a čtvercové vaničky se hodí zejména do menších koupelen

Do větších koupelen se hodí obdélníkové sprchy od zhruba 80 x 100 cm. Jejich největší výhodou je, že ve větších variantách si můžete dopřát pohodlnou sprchu ve dvou. Poslední možností jsou asymetrické vaničky různých rozměrů, ty jsou vhodné do koupelen s atypickými dispozicemi.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek