Hlavní obsah

Šaty ze samých perel, miliardový šperk i tajný vzkaz zašitý do pláště: ikonické oscarové róby

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

A Oscara získávají… No dobře, šaty si tohle prestižní ocenění převzít nepřijdou, některé róby na červeném koberci ale byly tak oslnivé, že se na ně vzpomíná i po dlouhých letech. Které looky patří mezi ty nejikoničtější a kdo v nich zazářil?

Článek

Když už nemají vlastní sošku, může je hřát alespoň pocit, že se na ně nezapomíná. Spousta oscarových šatů se zapsala do módní historie, a ta už je poměrně obsáhlá. Předávání cen akademie už totiž běží bezmála sto let. Art deco rytíř se rozdává od roku 1929, i když na televizní přenos si museli diváci počkat až do roku 1953. Už tehdy si ale dávaly dámy extrémně záležet na výběru šatů.

Audrey Hepburn, 1954

Je březen roku 1954 a pro cenu za nejlepší ženský herecký výkon si jde tehdy pětadvacetiletá Audrey Hepburn (†63). Akademii oslnila coby princezna Anna ve filmu Prázdniny v Římě (1953) a královsky vypadala i během předávání zlaté sošky. Květované šaty s klasickou siluetou se nesmazatelně zapsaly do módní historie, stejně jako jejich nositelka. Za návrhem róby stál slavný Hubert de Givenchy, který byl hereččiným blízkým přítelem.

Foto: Profimedia.cz

Šaty v odstínu slonové kosti se staly legendou. V roce 2011 byly vydraženy soukromým sběratelem za více než dva a půl milionu korunFoto: Profimedia.cz

Grace Kelly, 1955

Herečka Grace Kelly (†52) si přišla převzít ocenění za herecký výkon ve filmu Děvče z venkova (1954) v šatech, které svého času platily za nejdražší oscarovou róbu. Jen samotné hedvábí totiž vyšlo na 4 000 dolarů, což je dnes přes 90 000 korun. Do jejich tvorby se pustila ostřílená kostýmní návrhářka Edith Head a stvořila ikonické šaty, které krásu americké herečky ještě více podtrhly. Ta řekla o rok později ano monackému knížeti Rainierovi III. (†81), a získala titul Její knížecí Jasnost kněžna monacká.

Foto: Profimedia.cz

Nejdražší šaty tehdejší éry oblékla budoucí monacká kněžna Grace. Na fotce je se scénáristou Georgem Seatonem (†68), který rovněž dostal za Děvče z venkova oceněníFoto: Profimedia.cz

Julia Roberts, 2001

Na počátku milénia všem vyrazila dech americká herečka Julia Roberts (54). Volbou nesmírně elegantních, sametových vintage šatů od Valentina se oddělila od svých kolegyň, které si do té doby nechávaly šít oděvy výhradně na zakázku. Americká herečka si svůj velký večer užila v couture šatech z roku 1992 a za tento krok jí byl vděčný i samotný návrhář, který přenos ohromeně sledoval v televizi.

Foto: Profimedia.cz

Pro svého prvního a zatím jediného Oscara si herečka došla ve starších šatech od Valentina, což bylo do té doby nevídané. Ocenění získala za hlavní roli ve filmu Erin Brockovich (2000). V té době randila s hercem Benjaminem Brattem (58), který ji ve vítězný večer doprovázelFoto: Profimedia.cz

Halle Berry, 2002

Kdo by si tyhle šaty nepamatoval! Halle Berry (55) v nich pronášela emotivní proslov coby vůbec první oceněná afroamerická herečka, která vyhrála v kategorii Ženský herecký výkon v hlavní roli. „Věřím, že v tento moment se dveře otevřely,“ říkala herečka se slzami v očích a vírou, že její kolegyně s tmavou pletí nebudou ve filmovém průmyslu přehlíženy. Sošku získala za mimořádně vydařený film Ples příšer (2001) a ocenění by si jistě zasloužily i rafinované šaty Elie Saab, které Halle prokázaly skvělou službu.

Foto: Profimedia.cz

Libanonskému návrháři se spolupráce s Halle Berry vyplatila. Od té doby jsou jeho šaty na červeném koberci jako domaFoto: Profimedia.cz

Penelope Cruz, 2007

Do dějin oscarových rób se zapsaly i pudrově růžové šaty s peříčky, o které se postarala značka Versace. Herečka Penelope Cruz (47) si v nich užila svůj velký princeznovský moment, a i když si sošku za roli ve filmu Volver (2006) neodnesla, na červeném koberci vypadala fantasticky.

Foto: Profimedia.cz

O patnáct let později stále berou dech. Šaty Versace by si zasloužily potlesk ve stojeFoto: Profimedia.cz

Gwyneth Paltrow, 2012

Jedno se téhle herečce musí nechat – Gwyneth Paltrow (49) se oblékat umí. Její módní volby jsou hodnocené zpravidla samými superlativy a nejinak tomu bylo i v případě těchto strohých asymetrických šatů s pláštěm od návrháře Toma Forda. Oscarová herečka (ocenění dostala v roce 1999 za film Zamilovaný Shakespeare) vypadala jako bohyně a povedla se i volba doplňků.

Foto: Profimedia.cz

V jednoduchosti je krása, říká Gwyneth Paltrow s Tomem FordemFoto: Profimedia.cz

Lupita Nyong'o, 2015

V roce 2014 vyhrála Oscara za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli (film 12 let v řetězech z roku 2013), po módní stránce nás ale více zaujala její volba šatů. Lupita Nyong'o (mimochodem vyhlášená v roce 2014 za nejkrásnější ženu světa) si nechala ušít šaty, které vyšly na tři miliony korun, a když se na ně podíváte zblízka, pochopíte proč. Tvoří je totiž kolem 6 000 přírodních perel a ručně je šil tým 25 lidí v délce 10 týdnů. Tohle mistrovské dílo měl na starosti designér Francisco Costa, pracující pro značku Calvin Klein.

Foto: Profimedia.cz

Perlička k perlovým šatům – dva dny po předávání cen je někdo ukradl přímo z hereččina pokoje. Poté, co se celý případ medializoval a vyšla najevo jejich hodnota, se nejspíš zloděj zalekl a šaty vrátil. Našly se v prostorách hotelu, strčené pod umyvadlemFoto: Profimedia.cz

Lady Gaga, 2019

Filmem Snídaně u Tiffanyho (1961) a postavou, kterou ztvárnila Audrey Hepburn (†63), se ve svůj velký večer inspirovala zpěvačka a herečka Lady Gaga (35). Černé šaty s dramatickým střihem jsou od značky Alexander McQueen a nedoplňují je jen rukavičky, ale i jeden z největších žlutých diamantů na světě, který má hodnotu kolem 30 milionů dolarů, tedy téměř tři čtvrtě miliardy (!) korun. A ano, zpěvačce ho samozřejmě zapůjčila (určitě i s početnou ochrankou) šperkařská značka Tiffany, která ho naposledy poskytla v šedesátých letech na focení promo snímků hádejte kterého filmu… bingo, Snídaně u Tiffanyho.

Foto: Profimedia.cz

Nominaci na nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Zrodila se hvězda (2019) v sošku neproměnila, zlatého rytíře ale přeci jen dostala. V kategorii písní totiž její Shallow vyhrálaFoto: Profimedia.cz

Natalie Portman, 2020

Herečka Natalie Portman (40) si před dvěma lety nechala od značky Dior ušít šaty na míru a do jejich designu vnesla vlastní nápad. Na lemu pláště měla zlatou nití vyšitá jména ženských režisérek, které se do oscarových nominací vůbec nedostaly. Dechberoucí šaty tak získaly ještě další rozměr. Brunetka ale akademii nepopichovala poprvé – rok předtím se objevila na předávání cen a četla jména nominovaných režisérů se slovy „…a tady jsou všichni MUŽŠTÍ kandidáti…“ Ženě režisérce mohla zatleskat teprve loni – ocenění získala čínská režisérka Chloé Zhao (39) za film Země Nomádů (2020). Ta se přitom stala teprve druhou režisérkou v celé historii cen, která uspěla. Poprvé se to podařilo v roce 2010 americké režisérce Kathryn Bigelow (70) s válečným filmem Smrt čeká všude (2008).

Foto: Profimedia.cz

Herečka Natalie Portman nechce být jen vidět, ale i slyšetFoto: Profimedia.cz

Carey Mulligan, 2021

Vraťme se k poslednímu ročníku předávání cen akademie. Jeho hvězdou se stala bezesporu herečka Carey Mulligan (36), která byla nominována za hlavní roli ve filmu Nadějná mladá žena (2020). Obrovská zlatá sukně s crop topem je haute couture od Valentina a je kompletně posetá tisícovkami flitrů. Na róbě pracoval celý tým švadlenek po dobu 350 hodin, což odpovídá dvěma týdnům, kdyby neměly ani minutu přestávky.

Foto: Profimedia.cz

Herečka se do šatů zamilovala na první pohled. Nevypadaly prý jako žádné jiné, které kdy na červeném koberci viděla. Doprovod jí dělal její manžel, hudebník Marcus Mumford (35)Foto: Profimedia.cz

Šaty nepatří jen ženám. Na předávání cen v nich chodí i někteří muži.

Reklama