Hlavní obsah

Sex místo prášků? Určitě! Chrání před rakovinou i infarktem

Foto: nd3000, Shutterstock.com

Foto: nd3000, Shutterstock.com

To, že nedostatečný sexuální život může velmi nesvědčit vašemu partnerskému vztahu, možná tušíte. Co ale možná nevíte, že může poškozovat vaše zdraví. Milování je totiž doslova všelék a my ženy z něj těžíme dokonce o něco více než muži.

Článek

Přestaňte hledat výmluvy a zamiřte do ložnice tak často, jak vám to jen okolnosti dovolí. Únava, bolest hlavy ani přílišný stres by vám chuť na milování rozhodně ubírat neměly – i s nimi si totiž dokáže poradit doslova na počkání. A tím benefity pravidelného sexu rozhodně nekončí.

1. Posílí srdce

Jako každý jiný aktivní pohyb, i sex vás pořádně rozproudí, a pokud se mu věnujete pravidelně, trénujete tím nevědomky také nejdůležitější sval v těle – vaše srdce. „Zrychluje průtok krve, snižuje systolický tlak a zlepšuje kondici. Intenzivní dýchání pomáhá roznášet kyslík,“ vysvětluje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon, který se zabývá zdravou sexualitou. Předcházíte tak nejen infarktu, ale udržujete odolný celý kardiovaskulární systém. Milovat byste se ale podle vědeckých průzkumů měli několikrát do týdne.

2. Zlepší sex

Svaly se sexem nejen posilují, ale i protahují a prokrvují, zvyšuje se jejich tonus i elasticita. „Nejvíc se zapojují svaly pánevního dna a břišního lisu. To pozitivně ovlivňuje dýchání a schopnost lépe reagovat na sexuální stimulaci,“ popisuje Adam Durčák.

Pravidelnost v sexu může být prospěšná především pro ženy. Díky menstruačnímu cyklu jsou vystaveny kolísání hormonů, pravidelný sex hladinu estrogenu naopak vyrovnává. „Navíc se vyplavuje do krve oxytocin, serotonin a dopamin, takzvané hormony štěstí, které pozitivně působí na psychiku a snižují stres. Ženy jsou po nich klidnější, vstřícnější, odolnější vůči nemocem a působí velmi mladistvě. Aktivní sexuální praktiky jsou také nejlepší redukční dietou, přispívají k odbourávání tuku, lepšímu trávení a celkové harmonii organismu,“ prozrazuje Adam Durčák.

3. Rozzáří pleť a otevírá póry

Zašedlá, mdlá pleť dostane po sexu novou jiskru. Navíc se pěkně prohřeje a prokrví, což z ní pomáhá uvolňovat nečistoty a toxiny. Trápí-li vás ucpané póry a černé tečky, pravidelný sex s nimi zatočí spolehlivěji než hloubkově čisticí maska.

Foto: Nina Buday, Shutterstock.com

Rozzážená pleť a mladistvý vzhled? Sex je účinný a navíc zdarma!Foto: Nina Buday, Shutterstock.com

4. Zmírní migrénu

„Dnes ne, miláčku, bolí mě hlava,“ je možná populární výmluva, ale ve skutečnosti je právě sex na tenhle problém velmi účinným lékem. Díky vzrušení se vám v těle uvolňují endorfiny a oxytocin, které si s bolestí poradí. Umí zahnat dokonce i nastupující migrénu. Ale pozor. „Pokud dojde k přílišnému napětí, nebo když má někdo problémy s páteří, může naopak sex vyvolat silné bolesti hlavy. Chce to vybrat správné polohy a střídat aktivní praktiky s klidovými,“ doporučuje Adam Durčák.

5. Zabaví před spaním

Po orgasmu je tělo dokonale zrelaxované a mysl uvolněná, nic vám tedy nebrání ve spokojeném, nepřerušovaném spánku. Milování odhání nejen starosti všedního dne, ale snižuje v těle i produkci stresového hormonu kortizolu. Naopak přicházejí ke slovu jiné hormony, u mužů především prolaktin, způsobující ospalost. Nedivte se tedy, že hned po akci váš partner usne. Ženám zas večerní orgasmus pomůže prodlužovat REM fázi spánku.

6. „Vysuší kalhotky“

Naučte se při milování správně používat svalstvo dna pánevního. Jejich překvapivě pevný stisk potěší vašeho partnera, zintenzivní milostný prožitek i vám, hlavně ale trénujete svalstvo, které má tendenci vlivem těhotenství, porodu a přibývajícího věkem ochabovat. To má pak za následek nepříjemné trable s nekontrolovatelným únikem moči.

7. Bojuje proti rakovině

Při milování se stimuluje tvorba hormonů, což je jedině dobře, protože například oxytocin ženské tělo chrání před rakovinou prsu. Váš partner je zas lépe chráněn před rakovinou prostaty. „U mužů, u nichž došlo k vyvrcholení 21× za měsíc, bylo riziko onemocnění rakovinou prostaty nižší až o třetinu. Minimální počet zdraví prospěšných ejakulací je pak dvanáct měsíčně, tedy sex zhruba třikrát týdně,“ prozrazuje výsledky nedávného výzkumu doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., sexuolog ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. Pozitivní vliv má nejen partnerský sex, ale i masturbace.

Jak často máte sex vy?

Reklama

Související témata: