Hlavní obsah

Talent, drogy, násilí! Whitney Houston by dnes slavila 55

Foto: Profimedia.cz
9. 8. 2018

Někdy se zdá, že spolu s talentem dostali do vínku i osud, který je předurčil k rychlému konci. Jinak tomu nebylo ani v případě talentované zpěvačky Whitney Houston (†48). Dnes by oslavila 55. narozeniny.

Článek

Není třeba dlouze spekulovat o talentu zpěvačky a příležitostné herečky Whitney Houston. Když už nic jiného, snad každý ji zná z filmu „Osobní strážce“ (1992) a z něj nesmrtelnou písničku „I Will Always Love You“. Jenže tento talent byl draze vykoupen neštěstím v osobním životě. V roce 2012, v pouhých čtyřiceti osmi letech, byla zpěvačka nalezena v hotelovém pokoji mrtvá. Podle všechno se utopila ve vaně, avšak policisté v její krvi našli stopy po kokainu, marihuaně a lécích proti úzkostem.

Nadějné dětství

Zpěvačka se narodila v roce 1963 gospelové zpěvačce Cissy Houston (84) a manažerovi Johnu Russel Houstonovi (†83). Cissy zpívala mimo jiné i s Elvisem Presleym (†42). Jednou z kmoter byla Aretha Franklin (76) a zdálo se, že má Whitney svůj osud předurčen – jít ve stopách svých nejbližších. Hudebně nadané byly i její sestřenice Dee Dee (†63) a Dionne Warwick (77). Maminka Cissy odmalička cítila, že její dcera má zvláštní talent, a tak ji brávala zpívat s sebou, ať už to bylo do kostela, kde vedla sbor, anebo do klubů.

Kromě toho, že všechny konsternovala svým hlasem, zároveň na ní mohli oči nechat. Aniž by to možná Whitney tušila, stala se jednou z průkopnic černošek v populární kultuře. Jako jedna z prvních Afroameričanek se objevila v časopise Seventeen. Na začátku osmdesátých let, kdy jí bylo sotva 18, se její krásná tvář objevila i v časopisech Glamour a Cosmopolitan.

Foto: Profimedia.cz

Už v dětství měla unikátní hlas, a tak chodila zpívat se svojí maminkou nejen do kostelního sboru, ale i do klubů

První úspěchy

Když bylo Whitney Houston 19 let, ujal se jí producent Clive Davis (86) a v roce 1985 jí vydal první album „Whitney Houston“, které se okamžitě zapsalo do dějin. Prodalo se ho totiž přes 25 milionů kusů, což se žádnému jinému začínajícímu umělci nepodařilo. O tři roky později vydává další album a dostává nabídku, aby zazpívala hymnu Olympijských her v Soulu v roce 1988. V tu dobu také začala sbírat jednu cenu za druhou. Za svůj život vydala zpěvačka ještě pět studiových alb. Ty poslední se však s velkým úspěchem už nesetkávaly, podepisoval se na nich její špatný psychický stav a nezrodil se žádný velký hit.

Foto: Profimedia.cz

Zpěvačce nadělil osud nejen znamenitý talent, ale i krásu

Osobní strážce

Byť měla Whitney Houston svoji pěveckou kariéru perfektně našlápnutou, do největších výšin ji vystřelil film „Osobní strážce“ z roku 1992. Hereckým uměním se asi nikdy do síně slávy nezařadí, nicméně pro roli slavné zpěvačky, která potřebuje ochraňovat Kevinem Costnerem (63), byla jako zrozená. A ústřední píseň se stala nesmrtelnou. Ostatně – kdo si alespoň jednou nezatančil na tento ploužák?

Foto: Profimedia.cz

Kromě zpívání si vyzkoušela i hraní, jejím debutem byl film „Osobní strážce“, později si zahrála i v dalších filmech, například „Až si vydechnu“ (1995) nebo „Kazatelova žena“ (1997)

Nešťastné manželství

Zatímco ve filmu měla osobního strážce k pohledání, v životě jí někdo takový chyběl. V roce 1989 se seznámila s rapperem Bobby Brownem (48), za kterého se v roce 1992 provdala. Byl to tak špatný kluk, jak si jen dovedete představit. Ačkoliv o šest let mladší, měl za sebou nejen drogové excesy, ale také pár trestních oznámení. Vždy spojené s drogami či násilím. Manželství rozhodně nebylo šťastné. Bobby byl své ženě nevěrný a měl ji i fyzicky a psychicky týrat. V roce 2003 na něj dokonce zavolala policii poté, co ji napadl. Nicméně Whitney se s ním rozvedla až v roce 2007.

Foto: Profimedia.cz

Co zprvu vypadalo jako velká láska, se později ukázalo jako cesta do pekel

Dcera se stejným osudem

V roce 1993 se manželům narodila dcera Bobbi Kristina (†22). Odmala přihlížela tomu, jak její rodiče užívají drogy a také musela být svědkem toho, jak její táta mámu nejednou uhodil. Nikoho asi příliš nepřekvapilo, když i ona začala brát drogy.

Nakonec ji čekal stejně smutný osud jako její matku. Na začátku roku 2016 ji našli v bezvědomí ve vaně, po půl roce v kómatu zemřela. Tehdy bylo kolem její smrti dost spekulací. Den před tím, než byla nalezena, podala trestní oznámení na svého partnera Nicka Gordoga (22), že bez povolení převáděl peníze z jejího dědictví na svůj účet. A také ji nejednou uhodil – ostatně, když ji našli, její tělo bylo samá modřina.

Foto: Profimedia.cz

Dcera Bobbi Kristina Brown dopadla stejně jako její matka. Tři roky po její smrti se zdrogovaná utopila ve vaně

Drogová závislost

Whitney Houston zničily, a později i zabily, drogy. Největší vina byla přisuzována jejímu muži, ale v dokumentu „Whitney“ řekl její bratr Gary (60), že spolu kouřili marihuanu už v šestnácti letech. Později se to ale zpěvačce vymklo z ruky. V roce 2000 ji zatkli na letišti na Havaji, když chtěla drogy převézt. Stále ale tvrdila, že drogy nebere. Až o dva roky později přiznala v rozhovoru, že si občas dala, ale že je už v pořádku.

Nebyla. V roce 2004 se octla na prvním léčení. Dlouho ale čistá nevydržela, o rok později už stála před branami léčebny znovu. Od té doby se do ní pravidelně vracela. Zároveň se pokoušela o comeback, což se jí příliš nedařilo. Drogy a alkohol se čím dál víc podepisovaly na její kráse i hlasu.

Foto: Profimedia.cz

Mezi jednotlivými pobyty v léčebně se Whitney Houston vracela na pódia. Comeback se ale už nikdy pořádně nezdařil

Pandořina skříňka

Letos na festivalu v Cannes měl premiéru dokument „Whitney“, autorizovaný její rodinou, ve které vystupuje na čtyřicet blízkých osob, včetně nejbližší rodiny. A na povrch vyplulo několik dávných tajemství, která mohla mít vliv na psychiku a celkové chování zpěvačky. Jako třeba to, že ji a jejího bratra v dětství sexuálně obtěžovala jejich sestřenice Dee Dee. Po smrti Houston se také objevily informace o tom, že zpěvačka byla homosexuální a byla zamilovaná do své asistentky Robyn Crawford, se kterou měla mít i poměr.

Foto: Profimedia.cz

Whitney Houston zřejmě doplatila na to, že si psychické problémy v sobě nesla a nikdy je neřešila

Kterou písničku od Whitney Houston máte nejraději? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek