Hlavní obsah

Trápí vás lesk, mastné čelo a rozšířené póry? Zkuste jíl!

Foto: bbernard, Shutterstock.com

Foto: bbernard, Shutterstock.com

Jak vyčistit a zjemnit póry a odstranit lesk z mastné pleti? Vyzkoušejte jílové masky! Přečtěte si, pro koho se (ne)hodí a jak často je používat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Článek

Mastná pleť se vyznačuje nadbytečnou tvorbou mazu, leskem a zvětšenými, viditelnějšími póry. Tak jako u každé jiné pokožky i tady je základem péče správné čištění. Vylepšit stav kůže ale pomůžou i masky. Proč vyzkoušet produkty s jílem?

Druhý jílových masek

Maska by měla být středobodem kosmetické péče – měli byste si ji dopřát jednou týdně a podle svého typu pleti. Mezi účinné produkty patří jílové masky. Bílý (kaolin), růžový a marocký jíl jsou vhodné pro všechny typy pokožky, i pro citlivou a zralou. Mohou pomoci také velmi suché pleti nebo při ekzému, ale to je potřeba opatrně vyzkoušet a případně zkonzultovat s odborníkem.

Největší čisticí schopnosti má zelený jíl, ten ovšem prospívá jen mastné, smíšené a aknózní pleti. Pro suchou a citlivou pokožku se opravdu nehodí.

Foto: Archiv firem

Zleva: Exfoliační maska s růžovým jílem Original Skin Origins, 690 Kč (75 ml), prodává Sephora. Maska s kaolinem Ryor, 204 Kč (250 ml)Foto: Archiv firem

Co dokážou kosmetické jíly

Jíl pohlcuje přebytečný maz, a proto má na pokožku zmatňující efekt. Čistí póry, takže budou méně viditelné, a zároveň předchází vzniku akné. Má na pleť exfoliační účinky a navíc obsahuje povzbuzující minerální látky. Výsledkem je hladší pokožka s menšími póry. A v neposlední řadě jde o stoprocentně přírodní ingredienci. To zní dobře, ne?

Foto: Archiv firem

Zleva: Peelingová jílová maska Blue Rescue StriVectin, 1390 Kč (94 g), prodává Aurio. Bílý jíl Saloos, 89 Kč (70 g)Foto: Archiv firem

Jak často používat jílovou masku

Jílovou masku si dopřávejte jednou týdně, pokud výrobce na konkrétním produktu nedoporučuje něco jiného. Nanáší se na suchou vyčištěnou pleť, nechává se působit asi 10 minut a potom ji musíte pořádně opláchnout. Jíl má lehce stahující účinky, takže po umytí můžete mít pocit, že je pokožka napnutá. Bude-li vám to nepříjemné, použijte hydratační krém.

Masku lze pořídit už namíchanou, kdy obsahuje i doplňující složky pro krásnější pleť, nebo je možné zakoupit čistý jíl. Ten je pak potřeba vždy smíchat s trochou vody a až pak aplikovat.

Foto: Archiv firem

Zleva: Čistý marocký jíl Zahir Cosmetics, 264 Kč (200 g). Růžový jíl s hroznovým peelingem Havlíkova apotéka, 198 Kč (30 ml)Foto: Archiv firem

Když je jedna maska málo

Máte pleť spíš smíšenou a mastí se vám nejvíc čelo, nos a brada? Pak je pro vás nejlepší řešení multimasking. Co to znamená? Jílovou masku naneste jen na problematickou T-zónu a na zbytek obličeje aplikujte hydratační či výživnou variantu. Tak dostanete pod kontrolu produkci mazu a zároveň nebudete zbytečně vysušovat tváře, které to nepotřebují.

Foto: Archiv firem

Zleva: Detoxikační maska s jílem Pure Clay L’Oréal Paris, 234 Kč (50 ml). Čisticí maska s jílem Yves Rocher, 289 Kč (75 ml)Foto: Archiv firem

Redakční test: Vyzkoušely jsme jednorázové masky pod oči! Jak to dopadlo?

Reklama