Hlavní obsah

Užijte si čaj o páté jako královna Alžběta

Foto: Sergio Sallovitz, Shutterstock.com
28. 11. 2020

Patří i podle vás k správným podzimním dnům šálek horkého čaje? Zkuste tento rituál proměnit v magickou chvíli a navraťte popíjení čaje jeho obřadnost. Co takhle dát si pravý čaj o páté?

Článek

Čaj do Británie pronikl již na konci 16. století, tradiční čaj o páté se ale zrodil až mnohem později – v roce 1840 na panství Anny, vévodkyně z Bedfordu. Tehdy bylo zvykem jen snídat a pak až o osmé hodině večeřet. Jenže ona nemohla hlady dočkat večera, a tak si odpoledne dávala občerstvení, kde nesměl chybět čaj. Z její svačinky se brzy stala pravidelná událost, na kterou zvala přítelkyně. Zvyk se záhy rozšířil a stal se oblíbenou společenskou událostí.

Pátá právě teď odbila

U vévodkyně Anny se kolem čaje společnost scházela mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne, dnes však tento čas není tak striktně dodržován. Angličané míří do čajoven cestou z práce, obvykle se podává již od třetí hodiny. Sama královna Alžběta (94) si nechává servírovat čaj se sladkostmi už ve čtyři.

Foto: Anna Pankrusheva, Shutterstock.com

Šetříte-li si servis od svatby, při čaji o páté je pro něj ta pravá příležitost

Formálnost na prvním místě

Dámy z vyšších kruhů k čajovému dýchánku přicházely v nejlepších róbách, rukavicích a kloboucích. To už dnes nemusíte, vybrané chování ale přetrvává a ani současní Britové nezapomínají na vhodné oblečení. Často za odpoledním rituálem míří do lepších kaváren a restaurací, kde by nemístný oděv působil nepatřičně.

Nezapomeňte na podšálek

Chcete si odpolední čaj také vychutnat? Důležité je vše servírovat na vhodném nádobí: vyndejte sváteční čajový porcelán. Jeho šálky jsou nižší, širší a větší než u kávového servisu a patří k nim i větší lžičky. A nehodí se ani velké hrnky – na čaj o páté je ideální objem 220 ml.

Myslete i na podšálky, konvičku, cukřenku a konvičku na mléko. Po napití vraťte šálek na podšálek, nikdy ne přímo na stůl a vždy ho držte jen za ouško. A lžička? Zapomeňte na rázné cinkání o porcelán nebo olizování. Čaj míchejte mírně a vždy po směru hodinových ručiček, lžičku pak odložte zpět na podšálek.

Foto: Archiv firmy

Čajová souprava pro jednoho West Ham, 499 Kč (objem konvičky 350 ml), prodává Čajová-zahrada

Foto: Archiv firmy

Zlacená konvice Leander, 2750 Kč (objem 3,5 litru), prodává Porcelánový svět

Foto: Archiv firmy

Čajová souprava Thun, 2034 Kč (sada 15 kusů, objem konvice 1,2 litru)

Foto: Archiv firmy

Čajová souprava Wo-Man, Atelier Lesov, 9901 Kč (servis pro 6 osob, objem konvice 1,5 l)

K čaji se hodí sendviče i koláčky

K odpolednímu čaji patří občerstvení. Jí se většinou rukama, proto bývá pokrájené na malé porce. Nejdřív se jedí sendviče, hlavně okurkové, poté sladké housky, jablečné koláčky a čajové sušenky a nakonec malé dortíky.

High, nebo low tea: křesla versus židle

Zatímco aristokracie posedávala v nízkých křesílkách u elegantního občerstvení, v nižších vrstvách prošel rituál proměnou – chudší lidé uvítali další vydatné jídlo během dne. Obvykle se proto servírovalo i maso nebo výživně upravená zelenina a jedlo se u běžného jídelního stolu a na normálních židlích. Proto se můžete setkat s pojmy low tea, který odkazuje na nízké aristokratické posezení, a high tea, což připomíná stolování pracujících tříd.

Foto: Charlotte Lake, Shutterstock.com

Nesmějí chybět plněné koláčky scones a sendviče. Britové milují okurkové, rybí i s ovocnými pomazánkami

Tradiční earl grey i exotický darjeeling

Chcete mít v konvičce stejný čaj, jaký se podává v Buckinghamském paláci? Ochutnejte earl grey nebo darjeeling. První je čínský černý čaj se silicí z citrusu bergamotu, druhý je indický horský čaj s výraznou vůní a muškátovou chutí. Můžete si vybrat sypaný nebo kvalitní porcovaný čaj v sáčcích, při servírování by ale v konvici měl být vždy již jen nápoj zbavený lístků či pytlíků. Po britském vzoru ochutnejte čaj s mlékem, dle etikety se ale do šálku lije nejprve mléko, až poté čaj. Obvykle se servíruje i citron a cukr, můžete si tedy nápoj ochutit podle vkusu.

Foto: Archiv firem

Zleva: Sypaný Earl Grey, 789 Kč (250 g), prodává Kusmi Tea. Sypaný bio Earl Grey, 115 Kč (90 g), prodává Sonnentor

Foto: Archiv firem

Zleva: Sypaný Indie Darjeeling Puttabong FF z letošní první sklizně, 149 Kč (50 g), prodává Čajová-zahrada. Sypaný Darjeeling Basilur Specialty, 247 Kč (100 g), prodává Čaje-mixtee

Přizvěte společnost

Čaj o páté je skvělá příležitost k milému setkávání a společenským rozhovorům s přáteli. Schůzka nad čajem trvá hodinu až dvě. Nemáte na hosty náladu? Nevadí. Britská panovnice si užívá odpolední čaj nejraději ve společnosti svých psů.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.