Hlavní obsah

Škaredá středa: Tradice nabádá k úsměvu, ošklivá mají být jídla. A úklid se týká i mužů!

Foto: Eva Malúšová

Foto: Eva Malúšová

Svatý, pašijový nebo též velikonoční týden začíná Květnou nedělí a končí Velikonoční nedělí neboli Božím hodem, tedy dnem vzkříšení Ježíše Krista. Podle čeho se jmenují jednotlivé dny?

Článek

Škaredá středa je občas označována i jako Sazometná, Černá nebo Smetná… Názvy vznikly hlavně jako reakce na to, že šlo o den, kdy se vymetaly komíny od sazí a také od zlých duchů. Ale nejen to, Škaredá byla i proto, že Ježíše v tento den zradil Jidáš za třicet stříbrných.

Zvyky velí půst a úsměv

Ačkoli by tedy bylo možná logické se „škaredit“, doporučují tradice pravý opak – měli byste se smát a radovat, protože nálada tohoto dne údajně vydrží po každou další středu v následujícím roce. Takže se klidně i můžete trochu přemlouvat, ale nasadit rovnou úsměv bude jistě lepší varianta.

Jídlo na Škaredou středu

I když to škaredění si naši předci evidentně užívali – dokonce i jídlo si „vylepšovali“ tak, aby vypadalo škaredě. Klasickým jídlem byl bramborák, který se ovšem natrhal na kousky, aby to opravdu nevypadalo ani trochu vábně. Tímto dnem navíc začínal třídenní půst, kdy se hodně jedl hrách a čočka.

Symbolický úklid

Úklid během Škaredé středy měl být důkladný a odstranit z domu všechnu špínu a saze z komína, ale také měl symbolický význam – měl vyhnat všechno zlé, včetně duchů a zimní tmy. Úklid se neprováděl ale jen doma, kde ho měla na starost hospodyně. Hospodáři měli na starost dvůr i chlévy.

Aby se hospodyně během toho úklidu zřejmě nenudily, tak se pekly jidáše, tedy pečivo, které připomíná oprátku, na níž se Jidáš oběsil. Jidáše se dnes sice pekly a pečou, ale měly by se jíst až na Zelený čtvrtek, tradičně pomazány medem. Kdo sní jidáše za svítání, mělo by se ho celý rok držet zdraví! Vyzkoušejte třeba skvělý tradiční recept na jidáše podle M. J. Sandtnerové.

Velikonoce

Velikonoce jsou svátkem jara i zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Letos vychází Velký pátek na 7. dubna, Velikonoční pondělí na 10. dubna.

K tradicím Velikonoc patří barvení vajíček, pečení mazanceberánka, někdo si na Zelený čtvrtek připraví i jidáše. Křesťané si během pašijového týdne připomínají poslední dny života Ježíše Krista, jejich svátky vrcholí Velikonoční nedělí.

Velikonoční pondělí pak patří na většině míst v Česku koledování a pomlázce. Víte, jaké jsou nejlepší recepty z vařených vajec?

Reklama

Související témata:
Jidáš Iškariotský