Hlavní obsah

Víkendové manželství: Výhody i rizika

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Jste manželé, máte společnou domácnost, vychováváte děti. Ale vidíte se jen v sobotu a v neděli, protože jeden z vás je ve všední dny pryč kvůli práci. Říká se tomu víkendové manželství. Může to fungovat?

Článek

Za víkendovým manželstvím bývá obvykle zaměstnání a v drtivé většině je tím partnerem, který není přes týden doma, muž. Jsou to například řidiči kamionů či montážníci a vůbec všichni, kdo za prací dojíždějí a vracet se každý večer domů je buď časově nemožné, nebo finančně nesmyslné. K rodině tak přijíždějí většinou v pátek večer a v neděli večer či v pondělí brzy ráno zase vyrážejí pracovat. Jak takový vztah funguje?

Výhody víkendového manželství

Hlavním plusem takového vztahu je, že páru nehrozí ponorková nemoc. Když se vidíte dva dny v týdnu, je téměř nemožné lézt si na nervy a hádat se o malichernosti – tady spory o pohozené ponožky či zacákané umyvadlo nehrozí. „Existují páry, kterým tento model vyhovuje. Mají prostor pro sebe, těší se na společné chvíle, nemají pocit stereotypu a svázanosti, stále hledají možnosti, jak si spolu vzácný čas užít,“ říká životní koučka Lucie Mucalová.

Je pravděpodobné, že víkendoví manželé nebudou plýtvat společným časem – nemají ho tolik, aby si to mohli dovolit. „Umějí z volného času vytěžit víc pro sebe,“ potvrzuje životní koučka Lenka Procházka.

Další velkou předností je, že partneři mají dostatek času a prostoru sami pro sebe. „Vztahy na dálku lidi obecně učí větší sebelásce a vztahu k sobě, protože nemohou lpět na přítomnosti druhého,“ vysvětluje Lenka Procházka. Když je protějšek pět dní pryč, nemůžete spoléhat, že vás rozveselí, zabaví, že obstará to či ono. Jste nuceni být soběstační, věřit si, vybudovat si vlastní život (přátele, koníčky…). A to rozhodně nejsou dovednosti k zahození.

Foto: Monkey Business Images, Shutterstock.com

Neviděli jste se celý týden? Shledání bývá o to sladší

Kdy to přestane fungovat?

Dalo by se tedy říct, že se jedná o vhodné uspořádání vztahu? Raději ne. Dlouhodobě to nejspíš fungovat nebude. „Může jít o určitou životní etapu, kdy třeba řešíte finance a naskytla se vám výhodná pracovní nabídka a podobně. Ale celý život? To asi ne. A pokud ano, tak v důchodu může nastat pěkná ponorka,“ varuje Lenka Procházka.

Když totiž takto prožijete celý pracovní život, na stará kolena si budete jen s velkými obtížemi zvykat, že je partner najednou stále s vámi. Můžete mít pocit ztráty svobody, nedostatku prostoru, každý drobný partnerův zlozvyk vám může jít neskutečně na nervy, protože až teď si jich začnete opravdu všímat. A to všechno platí samozřejmě oboustranně. Výsledek? Vztah vás začne dusit.

Největší rizika víkendového vztahu

Ale i když víte, že jde jen o pevně dané a předem dohodnuté období, ani tak není víkendové manželství bez rizik. To největší je, že se jeden nebo druhý (nebo oba) začnete cítit velmi osaměle. Ženu může začít zmáhat, že je přes týden na vše sama, nemá se o koho opřít, komu si postěžovat. Parnera zas může trápit, že přichází o běžný rodinný život a může partnerce začít závidět i tak obyčejné věci, jako jsou třídní schůzky, večeře s dětmi, společné koukání na pohádky a podobně. A pocity osamělosti někdy mohou vyústit v nevěru, protože se jeden nebo druhý bude snažit prázdné místo zaplnit.

Jak udržet manželství na víkend

Jedinou možnost tak představuje vybudovat si opravdu velmi silný vztah sám k sobě a umět si zařídit dostatečně naplněný život ve všední dny. A také stále posilovat vzájemnou důvěru a i na dálku pracovat na vztahu, včetně využití výdobytků moderní doby – rodinný videohovor je lepší než nic.

Obecně platí, že bez pravidelné a správné komunikace to nemusí dobře dopadnout. „Hlavně si navenek nehrát na hrdiny a nenechat se vnitřně sžírat. Stavět se k věcem, jak přicházejí, a nenechávat to až na někdy. Čím dříve budete otevírat a sdílet to, co prožíváte, tím lépe,“ dodává Lucie Mucalová. Protože když spolu lidé umějí komunikovat a oba se o vztah starají a rozvíjejí ho, nemusí pravidelné odloučení znamenat problémy.

Mluvit spolu je důležité v každém vztahu, ne jen ve víkendovém. Jenže obzvlášť pánům to často moc nejde. Proč muži nemluví? Tohle je 5 nejčastějších důvodů.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek