Hlavní obsah

Fáze vašeho vztahu: Od zamilovanosti k pravé lásce

Foto: SimonVera, Shutterstock.com

Foto: SimonVera, Shutterstock.com

Každý vztah se vyvíjí a je třeba na něm po celou dobu pracovat. Aby vám to šlo lépe, je dobré vědět, v jaké fázi se s partnerem právě nacházíte. Existuje jich pět.

Článek

Vztahy jsou různé a velmi pestré, všechny ale prý procházejí několika zásadními fázemi. Ne každému páru se však podaří zažít všechny, pokud o svůj vztah dostatečně nepečuje. Znáte pět fází lásky?

Fáze první: Slepá zamilovanost

Začátek každého vztahu bývá vášnivý a intenzivní. Zakoušíte něco nového, nepoznaného, ovládají vás hormony a euforický pocit štěstí. Rozum jde v této chvíli stranou, na druhém vidíte jen to dobré. Pověstní motýlci v břiše vás nutí chovat se jinak, než je vám přirozené. Nejste to tak úplně vy, a tak není divu, že tato fáze nemůže trvat věčně. U někoho končí po dvou či třech měsících, u jiných párů může vydržet i přes rok. Nakonec ale růžové brýle sundáte.

Je to období velkých romantických gest a nezapomenutelných činů. Neberte je jako samozřejmé a vryjte si je dobře do paměti. V pozdějších letech se vám vzpomínky na velikášské začátky mohou hodit, když zrovna budete dočasně pociťovat ve vztahu nedostatek lásky nebo souznění.

Znáte 3 chyby, které ženy ve vztahu dělají, a vždy na ně doplatí?

Fáze druhá: Z milenců partneři

Mnoho párů z první fáze vůbec nepokročí. V druhé fázi vám partner imponuje i poté, co vám vnímání přestanou halit rozbouřené hormony. Dokážete-li protějšek milovat i s jeho nedostatky a zlozvyky, ustojíte případné drobné hádky i rozpory v názorech. Flirtování nahrazuje skutečný vztah, což často provází sestěhování a společné plány do budoucna.

K této fázi patří první konflikty pramenící z různých pohledů na svět. Nepřebírejte z pouhé zamilovanosti slepě partnerovy představy, naučte se stát za svým, ale buďte i otevření k názorům druhých, naučte se diskutovat a hledat kompromisy. Kdo nedokáže toto umění ovládnout, do dalších fází sotva postoupí.

Foto: baranq, Shutterstock.com

Sestěhování je zásadní posun ve vztahu, soužití ale odhalí i partnerovy zlozvyky a stinné stránkyFoto: baranq, Shutterstock.com

Fáze třetí: Každodenní stereotyp

V počátku vztahu se těšíte na každé rande či zavolání, po letech soužití se váš život točí spíše kolem péče o děti a každodenní povinnosti v domácnosti. Můžete se milovat a vážit si jeden druhého, každodenní rutina ale dokáže udolat nejeden pár.

Naučte se vidět partnera očima svého mladšího já. Nemusíte si nasazovat růžové brýle, ale vzpomeňte si, co jste na něm milovali, čím vám imponoval, čeho jste si na něm vážili. Pořád je to on a tyto vlastnosti zřejmě stále má. Rutina a rozčarování by neměly zastínit důvody, proč jste si svůj protějšek kdysi vybrali.

Fáze čtvrtá: Místo já jsme my

S partnerem nepotřebujete trávit každou chvíli, ale víte, že k sobě patříte. Pojí vás vzájemný cit, důvěra, respekt, možná i vděk za vše, co jste společně dokázali. Vaše láska není počáteční slepou zamilovaností hraničící až se závislostí. Partnerovi dáváte mnohem větší svobodu, i vy chcete prostor pro vlastní zájmy a přátele, přesto se vnímáte jako neoddělitelná dvojice.

Dokážete si představit, že budete navždy spojeni s tímto člověkem? Zvládli jste spolu složité životní výzvy, překonali nudu, rozčarování i odcizení, přispěli jste k tomu ale oba stejným dílem, nebo jste to oddřeli vy a ten druhý se jen veze? Nastal čas na velké bilancování, které může vztah a vzájemné uznání ještě více upevnit, hlodavé myšlenky však umějí rozložit i letité soužití.

Foto: Branislav Nenin, Shutterstock.com

Každý den je potřeba si připomenout, proč jste se rozhodli být právě s tímhle člověkem. Mohou to být i maličkostiFoto: Branislav Nenin, Shutterstock.com

Fáze pátá: Pevnost, stabilita, důvěra

Už si bez něj svůj život nedokážete představit. Dává vám pocit jistoty, bezpečí, domova, bez něj byste se necítili úplní. Nad drobné konflikty se dokážete povznést, přece jen jste toho spolu překonali tolik, že vás máloco rozhodí. Vzájemné soužití vás těší, na partnerovi dokážete stále nacházet něco, co vám imponuje a kvůli čemu ho milujete.

Vztahy mnohdy trpí nereálnými očekáváními, v této fázi už ale víte, co od sebe očekávat, dokážete si místo náznaků říkat věci přímo, vyslovit svá přání i nespokojenost. Mnohdy ale nemusíte říkat vůbec nic, protože ten druhý to ví.

Reklama