Hlavní obsah

Proč muži nemluví? Tohle je 5 nejčastějších důvodů

Foto: Olena Yakobchuk, Shutterstock.com

Muži toho obecně nenamluví tolik co ženy, ale co když je to extrém? Co když s vámi partner skutečně nemluví? Nesvěřuje se, nad vašimi otázkami jen mávne rukou, a když mu něco říkáte vy, dočkáte se nulové nebo naprosto minimální reakce. Víme, kdy to značí problém!

Článek

Pokud je to takhle odjakživa, vlastně můžete být v klidu. Muži fungují trochu jinak než ženy. Koneckonců existují spousty studií, které zkoumají, kolik toho za den namluví ženy a kolik muži. Čísla se samozřejmě různí, ale na jednom se shodnou snad všechny vědecké práce: Ženy jsou výrazně upovídanější než pánové. Ti méně komunikují z následujících důvodů, které vás nemusí nijak zásadně zneklidňovat.

1. Nepřipadá mu to důležité

Ptáte se ho, co by si tak přál k Vánocům, ale on mlčí, případně jen mávne rukou nebo na vás houkne, že neví?

Nerozčilujte se a netlačte na něj, jeho mužský mozek vyhodnotil, že tahle otázka není v tuto chvíli prioritou. Možná je srpen a on prostě přemýšlí nad vaší blížící se letní dovolenou. A ruku na srdce, občas se ptáte na věci, o nichž ještě není potřeba mluvit. Berte to tak, že si váš muž šetří energii na důležitější debaty!

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Co kdybych k Ježíškovi koupila tvému synovci toho modrého slona? Není rozkošný?

2. Nechce vás zatěžovat

Většina mužů má v sobě stále zakódováno, že ženy je potřeba chránit a udržovat je v bezpečí. Takže když s vámi nechce rozebírat své pracovní problémy, nebývá to proto, že by vás podceňoval, že to stejně nepochopíte, ale proto, že vás chce uchránit od starostí. Stačí přece, že to šrotuje v hlavě jemu, proč byste se tím měla trápit ještě vy.

Je to vlastně hezké, jen je potřeba dávat pozor, aby to pánové nepřehnali. Když se trable kupí, i ti největší ochranáři potřebují podporu. Vědět, že na to nejsou sami, aby se v tom trápení neutopili. Proto na ně netlačte s každou drobností, ale když víte, že toho je na ně opravdu moc, nenechte se jen tak odbýt.

3. Zvládne to sám, nebo pomoct nemůže

Chcete detailně probrat ty podivné zvuky, které vydává vaše auto, nebo si chcete povídat o jeho kamarádovi, který má nějaké potíže. Váš partner se na to ale moc netváří.

Neberte si to osobně. Klidně by vám mohl o tom autě povídat celou noc, ale už dávno vyhodnotil, že mnohem lepší bude zítra ráno vstát a vůz odvézt do servisu. A to zvládne sám, tak proč to rozebírat. A že to kamarádovi doma skřípe? Radost z toho nemá, ale on ani vy s tím nic neuděláte, tak nač nějaké řeči.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Tak ona mu fakt zahnula? Vždyť se s ním má jak v bavlnce, co budeme dělat?

4. Neumí to

Nemluví váš muž ani o věcech, které za diskusi stojí? Zejména těch týkající se vašeho vztahu, dětí, toho, jak se cítíte či po čem toužíte? Je dost možné, že to prostě neumí. Spousta mužů má skutečně velmi špatné komunikační schopnosti, a to především tam, kde je třeba hovořit o emocích a osobních pocitech. Nejspíš si to takhle nese z dětství, dost možná to mají jeho rodiče podobně.

V tomto případě stojí za úvahu, zda by na sobě v tomto směru neměl zapracovat. Naučit se o těchto věcech mluvit, protože všichni odborníci se shodují na tom, že právě tahle komunikace je jeden z nejdůležitějších vztahových pilířů. Většina rozchodů má svou prapříčinu právě v nedostatečné komunikaci a z ní plynoucích omylů, nejasností a nedorozumění.

5. Nezajímáte ho

Tohle je opravdu jediný důvod, který značí velký vztahový problém, vlastně téměř rozchod. Pokud bývaly doby, kdy jste si spolu povídali, poslouchal, co mu říkáte, ptal se vás na vaše názory, a najednou mlčí, nevěstí to nic dobrého.

Je to totiž jedna ze známek toho, že mu na vás už nezáleží. Tohle je mnohem horší než divoké hádky. Protože když už vám ten druhý nestojí ani za to, abyste mu zkusili (byť pomocí křiku) něco vysvětlit, není na čem stavět.

Jestli máte v tomto směru nedostatky, zkuste se společně zlepšovat. Tady je Desatero správné komunikace. Ovládáte ho?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek