Hlavní obsah

Milovníky nehrál, vše si ale vynahradil v civilním životě. Vlastimil Brodský zemřel před 20 lety

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Pro kamarády Bróďa, pro národ oblíbený herec, který si poradil s komediálními rolemi stejně úchvatně jako s těmi vážnými. Muž, který svou životní pouť dobrovolně ukončil přesně před 20 lety. Tohle je Vlastimil Brodský (†81) a vše, co nejvíc miloval!

Článek

Byl to takový smutný klaun českého filmu, herec, který exceloval v komediálních i vážných rolích. Jenže ve skrytu duše zas tak veselý nebyl. Celoživotní deprese maskoval humorem, plachost komunikativností a žertovnými nabídkami k sňatku ženám, s nimiž se dal do řeči.

Podle svých přátel v čele se Stellou Zázvorkovou (†83) se nikdy nebál smrti, ale děsilo ho umírání. I to byl možná jeden z důvodů, proč se přesně před 20 lety rozhodl dobrovolně ukončit svůj život. I po dvaceti letech od své smrti ale Vlastimil Brodský patří k těm, na které se nezapomíná. A tohle je vše, co ve svém životě miloval nejvíc.

Film byl jeho život

Z jeho filmových či televizních rolí lze těžko vybrat ty nejzásadnější. Mohl by to být brigádník s přezdívkou Doktor ze Skřivánků na niti (1969), major Hugo z Rozmarného léta (1967), Gustav Prouza ze Světáků (1969), král říše pohádek z Arabely (1980), Karel IV. z Noci na Karlštejně (1973) či ředitel školy z komedie Ať žijí duchové! (1977).

Má jich na svém kontě přes sto, často se o něm říká, že uměl neobyčejně zahrát obyčejného člověka. Za účinkování v německém film Jakub lhář (1974) získal Stříbrného medvěda na Berlinale za nejlepší mužský herecký výkon. V roce 2001 získal Českého lva za roli ve filmu Babí léto a v roce 2002 dostal Křišťálový globus za mimořádný přínos světové kinematografii na karlovarském filmovém festivalu. A jeho hlas? K dětem jím promlouvá třeba legendární Taťka Šmoula!

Foto: Profimedia.cz

Brodský má na svém kontě mnoho úžasných rolí, tohle je snímek z Menzelova snímku Skřivánci na nitiFoto: Profimedia.cz

Lamač ženských srdcí

Role milovníků mu moc souzeny nebyly, v civilním životě byl ovšem jeho milostný život stejně pestrý jako ten filmový. Platil za sukničkáře a traduje se, že mu podlehla leckterá herecká kolegyně.

Románek prožil například s herečkou Jiřinou Jiráskovou (†81), kterou si měl dokonce brát. Krátce před svatbou ze všeho ale vycouval, prý kvůli smrti babičky. Podle Jiráskové to ale byla jen výmluva, prostě se nechtěl vázat.

Krátce poté se ale stejně oženil, vzal si baletku Boženu (†96), které všichni říkali Bíba. Ta mu ale přišla na nevěru. Uvařila mu večeři a mezitím, co ji herec jedl, mu sbalila kufry a postavila mu je za dveře.

Pak Brodský propadl kouzlu Jany Brejchové (82), kterou si v roce 1964 vzal. Herečka jeho avantýry a styl života tolerovala dlouho, vydrželi spolu přes 16 let. Pak se ale Brejchová zamilovala do Jaromíra Hanzlíka (74) a Brodského opustila.

Konec manželství Brodského velmi poznamenal a prohloubil jeho úzkosti, které ho podle jeho blízkých doprovázely celý život. Podle některých pramenů trpěl bipolární poruchou, nemocí, při které se střídá období mánie a deprese.

Foto: Profimedia.cz

S Janou Brejchovou, svou životní láskou, hrál Brodský v mnoha snímcích. Tvořili například královský pár v ArabeleFoto: Profimedia.cz

Dvě skvělé děti

S první manželkou herec zplodil syna Marka (62), který se živí jako hudebník, výtvarník, textař a publicista. Podle svých slov nikdy nechtěl být herec, přesto má na svém kontě několik filmových a televizních rolí. S otcem si dokonce zahrál v cimrmanovské komedii Rozpuštěný a vypuštěný (1984).

S Janou Brejchovou měl dceru Terezu (53), která patří k úspěšným českým herečkám. I ona má na svém kontě řadu filmových i divadelních rolí, poslední roky ji ale diváci pravidelně vídali především v seriálu Ulice.

Foto: Profimedia.cz

Sourozenci se vídají jen občasFoto: Profimedia.cz

Roztomilý Hugo

Malý drsnosrstý jezevčík Hugo dělal poslední roky života herci společnost, trávili spolu opravdu hodně času, jejich blízcí se shodovali, že na sebe oba byli velmi fixovaní. V době, kdy se herec zastřelil, bylo psovi třináct let. Ještě před tím Brodský říkal, že by pro ně oba bylo nejlepší, kdyby zemřeli spolu. Nakonec ale zvíře pohledu na to, jak jeho pán opouští svět, ušetřil. Než odjel na chalupu ukončit svůj život, dal ho do péče své známé v Nuslích, která mu psa někdy hlídala.

Foto: Profimedia.cz

Jezevčík Hugo byl hercovým věrným kamarádemFoto: Profimedia.cz

Milovaná roubenka

Roubenka v obci Slunečná u České Lípy byla poslední roky místem, kam herec odjížděl skoro pokaždé, když měl čas. Jako introvertovi mu vyhovoval tamní klid, věnoval se tam nejrůznějším manuálním pracím, prostě odpočíval a schovával se před ruchem velkoměsta i filmového světa.

Tahle chalupa se nakonec stala i místem, kde naposledy vydechl. A na tamním hřbitově je i pohřben, na místě, kde odpočívají i jeho rodiče.

Foto: Profimedia.cz

Tohle je místo, kde Brodský hledal klid a odpočinek, a kde nakonec ukončil svůj životFoto: Profimedia.cz

Reklama