Hlavní obsah

Jedině muž je skutečný vůdce a ženy mají být měkké: Slavné dámy, které zřejmě nepochopily feminismus

Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Feminismu vděčí ženy za mnohé, například za možnost volit nebo pracovat ve vysokých funkcích. Přesto je stále mnohými vnímán jako urputný aktivismus, který ženy vyvyšuje nad muže. Odmítají jej političky i hvězdy showbyznysu. Nejsou přece žádné mužatky, chtějí něhu a péči. Trochu jim ale nedochází, že to se s hlavními myšlenkami feminismu nikterak nevylučuje. Naopak.

Článek

Ač má feminismus velmi jasnou definici a první vlna se datuje dokonce již do poloviny 18. století, stále se s ním mnozí nemohou srovnat a považují jej za sprosté slovo. Přitom být feminist(k)ou neznamená nic jiného, než že podporujete rovnost mužů a žen.

Stereotypem feministky je aktivistka s neoholeným podpažím, která muže vnímá jako poddruh. Mnohé feministky mají ovšem muže rády, dokonce mají rády i muže galantní. Ale chtějí, aby muži a ženy měli stejná práva a stejné životní podmínky. Nebýt feministek, možná by dnes a zítra ženy smutně koukaly při vaření z okna na muže jdoucí volit a na kávu by je nikdo nezval.

Nedávno v rozhovoru odmítla feminismus brněnská primátorka a odmítavě reagovaly i další političky, když se jich před pár měsíci na feminismus zeptal server Refresher.cz. Které veřejné známé osobnosti se k feminismu vyjádřily a daly svým postojem najevo, že mu nejspíš zcela nerozumí?

Markéta Vaňková (45)

Brněnská primátorka za ODS byla v podcastu Insider dotázána mimo jiné na to, zda je feministka. Odpověděla následovně: „Nejsem feministka. Mám ráda, když mě muž pustí do dveří nebo za mě zaplatí kávu.“ Odmítnout feminismus a použít takové slaboduché argumenty? V dnešní době, ve vysoké politické funkci?

Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Nešťastný výrok političky se stal během chvíle virálnímFoto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Daniela Kovářová (57)

Bývala prý feministka, teď zjistila, že svět není černobílý. Neustále mluví o tom, že s muži nechce bojovat, jakoby to po ní snad někdo vyžadoval. „Chci, aby se ke mně muži chovali jako k ženě, ne jako k rovnému partnerovi,“ řekla pro Český rozhlas tato bývalá ministryně spravedlnosti. „Sexuální obtěžování je přirozená věc, kterou podnikali naši předkové, a kdyby jí nepodnikali, tak tady nebudeme,“ prohlásila také v České televizi.

Něco do třetice? Na konci loňského roku zahajovala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy mezinárodní konferenci Proměny právního postavení ženy v průběhu historie. Svou přednášku pojmenovala Klady a zápory ženské emancipace, přičemž se neopírala ani tak o fakta, jako spíš o svou osobní praxi. To pobouřilo některé studenty a akademiky natolik, že poslali vedení otevřený dopis poukazující na její neprofesionalitu. Bývalá ministryně se postavila do role oběti a celou kauzu označila za cancel culture.

Foto: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Po inkriminované přednášce se prý nikdo neozval, dopis byl poslán později Foto: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Evangeline Lilly (43)

Hvězda seriálu Ztraceni (2004–2010) nebo Wasp ze série o Avengers se také k feminismu vyjádřila a odmítla jej. Je pyšná na to, že je žena. A feminismus vnímá jako snahu žen být muži, ona si naopak své ženství hýčká. Co tím vlastně řekla? Že touha po rovnosti a  nezávislosti, za kterou ovšem nechcete být společností odsuzovány, znamená, že chcete být muž? Neplete si náhodou pojmy s dojmy?

Foto: Profimedia.cz

Být nezávislá neznamená, že nejste něžné křehké stvoření Foto: Profimedia.cz

Shailene Woodley (30)

Herečka, která se proslavila díky seriálu Sedmilhářky (2017–2019), zase tvrdí, že spíš než o feminismus se zajímá o sesterství a podporu mezi ženami. Ženy podle ní nemůžou čekat, že je budou muži respektovat, když nerespektují samy sebe, vzájemně na sebe žárlí, srovnávají se a závidí. Slovo feministka je pro ni příliš omezující a diskriminující a ona takovou nálepku odmítá.

Foto: Profimedia.cz

Seriál Sedmilhářky byl na sesterství založen Foto: Profimedia.cz

Geri Halliwell (50)

Bývalá členky kapely Spice Girls vnímá feminismus jako nálepku, která označuje lesbičky pálící na protest svoje podprsenky. A to ona odmítá a chtěla by feminismus redefinovat, protože chce oslavovat ženskost a měkkost. Tak hlavně, že jí ta „girl power“ v devadesátkách dobře fungovala a penízky se sypaly…

Foto: Profimedia.cz

Ženskost se s feminismem nevylučuje Foto: Profimedia.cz

Kelly Clarkson (40)

Americká zpěvačka je první vítězkou soutěže American Idol (2002), což jí nastartovalo kariéru. Od té doby prodala desítky milionů alb a je držitelkou tří cen Grammy. Co říká o feminismu? Zdá se jí příliš tvrdý, jako byste od sebe všechny odháněla, protože nikoho nepotřebujete. Ale ona je ráda, když je o ni postaráno, že její (dnes již bývalý) manžel je skutečný vůdce. Nezbývá, než jí popřát, aby opět našla někoho, kdo se postará a kdo jí třeba vysvětlí, že to s lidskými právy moc nesouvisí.

Foto: Profimedia.cz

Na své kariéře pracovala tvrdě, s feminismem se ale neztotožňujeFoto: Profimedia.cz

Reklama

Související témata:
Markéta Vaňková
Daniela Kovářová