Článek
Věděli jste, že nuda v zaměstnání má negativní vliv na vaše zdraví? Soud ve Francii před dvěma lety dokonce přiznal odškodnění 50 tisíc eur muži, který se v práci nudil tak, až se cítil ponížený a v depresi. Cítil se nevyužitý, nedostával úkoly apod.
Pravda je, že každý čeká od svého zaměstnání něco jiného… A co by jednoho znudilo, druhý si užívá.
Jsou ale určitá povolání, která jsou obecně vnímána jako stereotypní či nudná, jejich pracovní náplň nezajímavá a jejich vykonavatelé mechem obrůstající. A přitom to tak vůbec není, jak nám sami jejich vykonavatelé potvrdili.
Vrátná
Ve filmech bývá vyobrazovaná jako nerudná starší paní, která má na starosti jen kontrolu zapsaných návštěvníků v budově.
A víte co? Bára pracuje jako vrátná ve škole, je to šik mladá žena a svoji práci si pochvaluje: „Práce recepční zní moderně, ale i vrátná zní hezky česky. A není to nudné povolání. Je to pozice užitečná pro rodiče, děti i učitele, prostředník mezi vnějším světem a školou. Rodiče ocení, když mohou na recepci nechat zapomenuté přezůvky nebo svačinu. Děti čekají každé ráno, až je vpustím do budovy a vrhají se do dveří div ne po hlavě. Adrenalin nastává, když dostanou k obědu banán, slupky lítají nad hlavou a všichni okolo dáváme pozor, aby neuklouzly. Učitelé si za mnou chodí popovídat, každou chvíli se řeší jiná situace, kontrola přicházejících osob, ztráty a nálezy, zapomenuté svačiny, krocení dětí v šatnách nebo převzetí balíku. Je mojí odpovědností nepustit do školy podezřelou osobu, aby učitelé i děti byli v bezpečí. Za celý den se nestihnu nudit.“
Datový analytik
Sedí osm hodin u počítače, ale vlastně jen spouští datový analytický program, jehož výsledky pak předává dál? Věřte, že datový analytik toho dělá mnohem víc. Obvykle má zadání a výzkumné otázky, které má zodpovědět, a protože ho šťourání v datech baví, snaží se kromě zjevných souvislostí objevit i ty méně zjevné.
Honza vystudoval sociologii a má zkušenost se zpracováním dat jak ve výzkumné agentuře, tak na klientské straně: „Za ty roky, co už data zpracovávám, se výrazně rozšířily možnosti analytických programů a náročnější jsou i požadavky na analýzy. Takže už to dávno není jen o tom zjistit, zda po bílých jogurtech jdou více starší či mladší a jestli by pravici volili spíše ženy nebo muži. Hledáme skryté souvislosti, používáme pokročilé metody apod. A pořád mě baví, že když se data za velký počet lidí spojí, jde předvídat budoucí chování, trendy a můžeme na chování lidí skrz data nahlédnout.“
Knihovnice
Tváří se jako vládkyně všech knih na světě, ale jediné, co doopravdy dělá, je hlídání ticha v knihovně? To je skutečné práci knihovnice opravdu na hony vzdálené.
Knihovnice Hanka, která pracuje v městské knihovně (@knihovnice.hanca) říká: „Povolání knihovnice bývá často shazováno, přitom to je opravdu zajímavá a rozmanitá práce. A často taky náročná, jak fyzicky, tak psychicky. Je to práce s lidmi, tudíž žádný pracovní den není stejný. Hodně ale záleží na konkrétní knihovně (jiné to je v Národní knihovně, v městské a v menší oblastní). V těch menších dělají knihovníci úplně všechno: od nákupu knih, zpracování, meziknihovní výpůjční službu a samozřejmě práci s fondem a jeho půjčování a vrácení atd. Ve velkých knihovnách už jsou místa vyloženě konkrétní. Od knihovnice v provozu, v oddělení časopisů, nákupu knih, komunikaci apod. Naše práce je pestrá, jezdíme na různé stáže a exkurze, absolvujeme kurzy a přednášky, pracujeme se zajímavými knihami a lidmi, sami pořádáme akce všeho druhu.“
Účetní
Že se jen zabývá fakturami a čísly a vlastně ve své práci nemá prostor pro fantazii a invenci?
Jana Jáčová, zakladatelka a šéfka účetní firmy UOL Účetnictví, k práci účetní říká: „Tato práce vyžaduje disciplínu, protože se velká část úkonů opakuje, ale také zodpovědnost, abyste dodrželi státem dané termíny. Lidé se mylně domnívají, že se v účetnictví nic neděje, ale opak je pravdou. Vláda přichází neustále s novinkami a účetní se tak musí pravidelně vzdělávat, aby věděli, jak to mají správně spočítat. A věřte mi, že to může být někdy pořádný adrenalin – například, když se jedná o DPH, kterou budou živnostníci od nového roku odvádět až při překročení hranice dvou milionů korun. Já vnímám účetnictví jako poslání a ráda šířím i osvětu, točím vzdělávací videa, aby například rodiče školkových dětí nebo ženy na mateřské neplatili na daních víc, než je třeba.“
Foto editorka
Pracovat jako foto editor v médiích znamená stručně řečeno práci s fotkami. Ale bylo by mylné domnívat se, že jste ten, kdo plní fotkami články a profily na sociálních sítích. I když je vlastně na vás, zda si to uděláte zajímavé nebo rutinní.
Foto editorka Marianna říká: „Ano, velkou část pracovní doby se zabývám tím, že vyhledávám vhodné fotky na různých databankách, které pak použijeme do článků nebo na sociální sítě, ale moje práce není jen o tom. S kolegyněmi z redakce vymýšlíme graficky zajímavé koláže, chceme, aby byly články nejen zajímavé, ale lahodily i oku, navíc mě moc baví i focení a jsem vždy ráda, když se můžu v ateliéru a následně při úpravě fotografií vyřádit. A ač máme obsah plánovaný s dostatečnou rezervou, v případě aktualit hraje roli i rychlost, s jakou najdu vhodné fotky a článek může jít ven.“