Hlavní obsah

Neléčená borelióza napadá nervový systém, a dokonce může způsobit ochrnutí! Co nesmíte přehlížet?

Foto: CeltStudio, Shutterstock.com

Foto: CeltStudio, Shutterstock.com

Počet klíšťat, parazitů, kteří přenášejí infekční nemoci, rok od roku roste. Jednou z těchto nebezpečných chorob je lymská borelióza, která, pokud není včas rozpoznána a léčena, může způsobit velmi závažné problémy, mnohdy doživotní. Jaká největší rizika pro zdraví tato nemoc představuje a které příznaky nikdy nepřehlížet?

Článek

Lymská borelióza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty. Jedná se o bakteriální onemocnění, které může propuknout pár dní až několik měsíců od přisátí klíštěte a probíhat týdny, měsíce nebo i roky po proběhlé infekci.

Samotné klíště se lymskou boreliózou obvykle nakazí z krve divoce žijících savců, ptáků nebo plazů. Bakterie borrelie poté přežívají ve střevě tohoto parazita, odkud se po přisátí mohou přenést na člověka.

Zákeřná bakteriální nákaza

Na rozdíl od klíšťové encefalitidy, kdy může k nákaze člověka dojít již po dvou hodinách po přisátí infikovaného klíštěte, u lymské boreliózy to trvá déle. Pro přenos bakterie na člověka je potřeba delší doba, udává se zhruba osm až 24 hodin nebo i déle. Vždy je však samozřejmě nutné klíště odstranit co nejdříve a ranku po přisátí dobře vydezinfikovat.

Po průniku do kůže se bakterie začnou dostávat do vazivových struktur podkoží, kde způsobují zánětlivé změny. Pokud tyto změny zaznamená imunitní systém nakaženého, vyvolá lokalizované ložisko infekce, které se projeví jako typická červená skvrna o velikosti kolem pěti centimetrů v okolí ranky po klíštěti, jež je uprostřed vybledlá.

Příznakem boreliózy není jen červená skvrna

Nástup příznaků boreliózy může být někdy až několik týdnů od nákazy, proto je důležité oblast na kůži po kousnutí dlouhodobě sledovat. Charakteristickým symptomem je zejména již zmíněná červená skvrna na kůži s vybledlým středem, ta se ovšem nemusí objevit vždy.

„K vytvoření červené skvrny dochází zpravidla do několika dnů, ale i týdnů po přisátí klíštěte, a to ne vždy přesně v místě přisátí. Problém ale může nastat tehdy, když se toto tzv. časné lokalizované stadium neobjeví a dojde k rozšíření infekce, což je relativně časté,“ uvádí lékař Vít Nádvorník. Nakažený člověk tak o tom, že se nakazil boreliózou, nemusí dlouho vůbec vědět, bakterie se šíří dále do těla a pronikají dovnitř buněk.

Úplně první varovné příznaky nákazy boreliózou mohou připomínat virózu nebo chřipku, dostavuje se únava, bolest hlavy, zvýšená teplota, nebo dokonce horečka, bolesti kloubů a svalů. Tyto symptomy akutní infekce po pár dnech obvykle vymizí.

Foto: AnastasiaKopa, Shutterstock.com

Bakterie boreliózy způsobují zánětlivé změny v podkoží, které se projeví jako typická červená skvrnaFoto: AnastasiaKopa, Shutterstock.com

Chronická borelióza napadá nervy, klouby i srdce

Někdy si s infekcí poradí imunitní systém, pokud se tak ale nestane a nejsou včas podána antibiotika, může se borelióza dostat do chronického stadia a způsobit vážné zdravotní problémy.

Pokud totiž nemoc přejde do druhé fáze, která může nastat několik měsíců po akutní infekci a vymizení jejích prvních příznaků, objevují se závažnější potíže jako chronické bolesti hlavy, zánět kloubů a svalů, zejména u dětí se může vyskytnout tzv. boreliový lymfocytom – nachový uzlík na některé z koncových částí těla, často na ušním boltci, špičce nosu nebo šourku.

Po odeznění druhé fáze pak nemusí nakažený člověk pociťovat dlouhou dobu (i několik let) žádné zdravotní obtíže, poté ale může nastoupit pozdní chronická fáze onemocnění, která obvykle napadá centrální nervový systém (riziko ochrnutí), klouby (riziko artritidy), srdce a kůži (tzv. chronická atrofická akrodermatitida, která se projevuje modročerveným zbarvením kůže na okrajových částech končetin).

Nemoc odhalí jen krevní test

Při podezření na nákazu, tedy pokud se objeví jakékoli nespecifické příznaky a člověk ví, že měl v poslední době přisáté klíště, je potřeba navštívit praktického lékaře. Jedinou možností, jak nákazu spolehlivě odhalit, je laboratorní vyšetření krve.

V případě, že je místo na kůži po přisátí zarudlé a má typický vzhled, lze boreliózu klinicky diagnostikovat ihned, tedy již několik dnů až týdnů po nákaze.

„Je ale třeba myslet na to, že protilátky na boreliózu se v těle začnou tvořit až po třech až šesti týdnech po nakažení. V případě neprůkazných testů při podezření na boreliózu je tedy vhodné vyšetření po nějaké době opakovat,“ zdůrazňuje Aneta Medonosová z laboratoře Synlab. Pokud se nemoc potvrdí, v prvních dvou fázích je dobře léčitelná antibiotiky.

Načítám