Hlavní obsah

Body positivity? Ewa Farna oslavuje ženské tělo novou písní

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Body positivity je myšlenkový směr, který stručně řečeno říká, že bychom se měli mít rádi takoví, jací jsme. Se všemi tělesnými nedokonalostmi, i když ty jsou vlastně relativní. Kdo totiž určuje, jak by měla fyzická dokonalost vypadat? Mnohé slavné ženy se na toto téma vyjadřují a bojují proti společenským nesmyslným a svazujícím ideálům krásy.

Článek

Nezáleží na tom, zda je člověk tlustý či tenký, prcek nebo přerostlík, ať má strie nebo celulitidu, stále je to člověk, který si zaslouží respekt. Kořeny myšlenky body positivity se dají vysledovat v hnutí fat acceptance, které reagovalo na šikanu a zesměšňování obézních lidí. Body positivity upozorňuje nejen na to, jak kriticky se společnost staví k lidem při těle, ale i k těm hubeným, příliš malým, vysokým... Prostě ke všem, kteří nezapadají do aktuálního trendu či ideálu krásy.

Mnohé slavné ženy se k body positivity hlásí. Mimo jiné proto, že víc než kdokoli jiný jsou na očích a veřejnost má tím pádem pocit, že jsou veřejným majetkem. A hodnotí je, kritizuje, srovnává. Ale být slavná přece neznamená, že se vás to nedotkne!

Dnes slaví 28. narozeniny žena, která dostává naloženo pravidelně. Její postava už se objevila na tolika titulních stranách a ne vždy v lichotivých souvislostech. Ewa Farna zaslouží metál, jak to ustála. Kdo další ukazuje nejen na svých sociálních sítích, že je normální mít špek na břiše a že to z vás nedělá horšího člověka?

Ewa Farna (28)

Na hudební scéně se objevila ve 13 letech, kdy prorazila s písní Měls mě vůbec rád. Když ale během dospívání získala více ženské křivky, média se toho chytila a nedala jí pokoj. Ewa to brala s nadhledem, mimo jiné reagovala i humornou písní Boky jako skříň. Píseň měla obrovský ohlas. Nyní vydala hit Tělo, a vysílá tak do světa další zprávu, že není důležité, jakou kdo nosí konfekční velikost, kolik váží či jaké má tvary, ale zda jeho tělo funguje a je zdravé. Ve videoklipu například ukázala strie, které jí zůstaly na břiše po těhotenství se synem Arturem.

Foto: Profimedia.cz

V Polsku ji uctívají kvůli tomu, co ve své branži dokázala. U nás se více řeší její postava a oblečeníFoto: Profimedia.cz

Táňa Pauhofová (37)

Herečka Táňa Pauhofová je pro mnohé zosobněním úspěšné, krásné a sebevědomé ženy. Ona sama ale často mluví o tom, že se tak rozhodně nevnímá. „Jako hodně mladých žen občas propadám takovému zvláštnímu sebeznehodnocování, při kterém si člověk ubližuje sám," svěřila se. Herečce trvalo dlouho, než se naučila přijímat taková, jak je.

I proto se stává ambasadorkou projektů, které podporují zdravé vnímání vlastního těla již od dětství. „Důležité je hledat vnitřní balanc. Být si vědomý svých kvalit, potenciálu a výjimečnosti. Přijmout ale i své nedokonalosti a slabosti. Udělejte sama se sebou dohodu, že se nebudete trestat. Respekt sama k sobě totiž znamená i objevit svou vnitřní sílu,“ popisuje Táňa.

Foto: Profimedia.cz

Populární herečka si uvědomuje, že sebevědomí se musí budovat od dětství a není to snadnéFoto: Profimedia.cz

Ester Geislerová (37)

Herečka a spoluzakladatelka projektu Terapie sdílením je svojí otevřeností známá. A s hodnocením svého vzhledu a tlakem okolí na to, jak by měla vypadat, se musela v rámci profese vyrovnávat opakovaně. Neustálé porovnávání se sestrami, hodnocení, jak vypadala před a jak po porodu dvojčat... Tomu, jak se hodnotí a zostuzuje fyzický vzhled na sociálních sítích, se věnovala mimo jiné v audio seriálu Terapie sdílením v díle nazvaném Bodyshaming vs. Bodyshaping.

Foto: Profimedia.cz

Ženskost pro Ester Geislerovou představuje třeba Věstonická venušeFoto: Profimedia.cz

Ashley Graham (33)

Jednou z velkých propagátorek body positivity je známá plus size modelka a nepřestala ani v těhotenství a po porodu. Ač jí vadí, že je nucena odpovídat stále na otázky ohledně fyzického vzhledu, dělá to. Hlavně proto, že když byla mladá ona, mluvilo se o tom málo. Ušla dlouhou cestu, než se srovnala se svým vzhledem a začala mít své tělo ráda. Aby podpořila ostatní ženy, sdílí na svých sociálních sítích fotky bez úprav a příkras a klidně ukazuje strie, celulitidu a další části těla, které rozhodně nepovažuje za nedokonalé.

Foto: Profimedia.cz

Její sociální sítě jsou bez retuše a ukazují, že je Ashley žena jako každá jináFoto: Profimedia.cz

Serena Williams (39)

Jedna z nejlepších světových tenistek nikdy nebyla žádné tintítko, ale i díky tomu slavila na kurtech takové úspěchy. Otevřeně promluvila o tom, že když po porodu dcery hrála zápasy, měla břicho jako každá jiná žena. A vyjádřila nesouhlas s tlakem na čerstvé matky, které by snad dva dny po porodu měly být znovu ve formě, ideálně vypadat lépe než předtím. Chce to čas, aby se vše vrátilo na původní místo. A je potřeba o tom mluvit!

Nejen po porodu ale musela čelit kritice, v podstatě celou svou kariéru poslouchá, že je příliš silná, že vypadá jako chlap. I proto je velkou zastánkyní toho, že by nikdo neměl ostatním diktovat, co je krásné a jak by měl vypadat. „Ať už nosíte jakoukoliv velikost, můžete být krásní – uvnitř i navenek," vzkazuje tenisová hvězda.

Foto: Profimedia.cz

Serena po porodu na kurtech nebojovala v kratinkých sukních, ale oblékla si takzvaný kočičí oblek. Vzbudila kontroverzi, ale dosáhla změny pravidel a legíny jsou povolenyFoto: Profimedia.cz

Demi Lovato (28)

Americká zpěvačka se nebojí otvírat osobní i bolavá témata. Sdílela svoje zkušenosti s poruchou příjmu potravy, a když o její postavě média napsala, že má plné křivky, ihned se ohradila, že je rozhodně víc než tělo. Naučila se milovat svou postavu, a jestli se v budoucnu její tělo opět změní, přijme ho. A požádala všechny, ať váží slova, když hodnotí ostatní, protože nikdy nevíte, jakou mají za sebou cestu. Upřímně promluvila i o svém předávkování a své sexualitě. Nedávno totiž sdělila, že je nebinární.

Foto: Profimedia.cz

To, že je zvyklá vystupovat na veřejnosti, neznamená, že se jí nedotýkají osobní komentáře a hejtyFoto: Profimedia.cz

Reklama