Hlavní obsah

Skvělá grilovačka? Dobrý gril už dnes nestačí. Nabídněte hostům i nádobí a příbory, za které se nemusíte stydět

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

O grilování se s trochou nadsázky mluví jako o nejoblíbenějším letním sportu Čechů. Pravda je, že se grily ze zahrad probojovaly postupně i do měst, a to nejen na speciální místa v parcích a dalších veřejných prostorách, ale i na terasy či balkony. Také patříte mezi nadšené mistry grilu? Pak se vám hodí pár tipů a vychytávek.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Opravdový nadšenec nezná sezonu a je ochoten stát u rozpáleného roštu klidně i v zimě, pokud alespoň trochu přeje počasí. Ovšem teď už nastala vhodná doba i pro méně otužilé, kteří si chtějí u grilu posedět, popovídat a pak si hotový pokrm vychutnat venku na čerstvém vzduchu.

Grilovat se dá i na balkoně, ale ještě lepší je, když na to máte místo třeba na zahradě nebo terase. „Přenosný gril je skvělá volba pro příležitostné grilování, ale pokud grilujete pravidelně a chcete mít venku plnohodnotné zázemí, dobrým řešením je pořídit si modulární zahradní kuchyň. Umožňuje přizpůsobení prostoru i výběr jednotlivých prvků podle vašich požadavků,“ radí Daniel Nádaský z řetězce XXXLutz.

Jaký typ grilu je nejlepší

Základ pro každé grilování, ať už ve venkovní kuchyni, nebo doma, je kvalitní přístroj. Druhů grilů je mnoho a každý si našel své uživatele, kteří oceňují právě jeho benefity. >>>Na čem grilovat: uhlí, plyn, nebo elektřina?

1. Grily na dřevěné uhlí

Klasika, která zatím nevyšla z módy. Obsluha je sice náročnější (musíte založit oheň, udržet ho a rozpálit na požadovanou teplotu atd.) a vyžaduje jistou dávku zkušeností, ale vyplatí se: vůně, kterou pak pokrmy mají, je nenahraditelná. Navíc jde o cenově přijatelné přístroje, snadno se přenášejí a jsou nezávislé na elektřině nebo plynové bombě. Na druhou stranu je z nich nejvíc kouře.

2. Plynové grily

Jejich zastánci si pochvalují, že jsou skoro okamžitě schopny práce a lze u nich velmi citlivě nastavit teplotu. Nevýhodu může pro někoho představovat nutnost pamatovat na naplnění plynové bomby a dodržování bezpečnosti při manipulaci a dále to, že se tyto přístroje hůř přenášejí a převážejí. Z bezpečnostních důvodů byste je neměli mít na balkoně ve městě.

3. Elektrické kontaktní grily

Jsou pohodlné a rychlé, dá se na nich snadno nastavit teplota, nicméně jsou závislé na zdroji proudu. „Zásadní výhoda je, že je můžete používat kdekoliv, kde je k dispozici přívod elektřiny. Lze na nich grilovat po celý rok bez ohledu na počasí a díky absenci kouře jdou s klidem rozpálit na balkoně či přímo v kuchyni. Jsou i přívětivější ke zdraví,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka organizace dTest.

Vše pro grilování: tipy na nářadí i nádobí

Grilování, to není jen obsluha grilu a marinování masa, ale také společné posezení při jídle. Takže se budou hodit jak potřeby pro samotnou přípravu pokrmů, tak i pro servírování a stolování. Podívejte se do fotogalerie a nechte se inspirovat. I zdánlivá maličkost může hodování s rodinou a přáteli rozjasnit a dodat mu „něco navíc“.

Grilovací sezona

Grilovací sezona odstartovala! Nechte se inspirovat recepty, které si zamilujete. Je libo šťavnatý burger, lahodný dip nebo svěží salátek jako přílohu?

Burgery

Dipy a omáčky

Saláty

Načítám