Hlavní obsah

Čím déle nemáte sex, tím méně ho postrádáte?

Foto: Dmytro Voinalovych, Shutterstock.com

Foto: Dmytro Voinalovych, Shutterstock.com

Milovali jste se někdy před pár týdny, ale momentálně na nějaké doteky a mazlení stejně náladu nemáte? Pak jste se pravděpodobně dostali do pasti, ze které se jen těžce uniká. Pomůže vám, když se s partnerem (po takovém intimním půstu) schováte pod deku?

Článek

Ideální průměr sexuální frekvence? Neexistuje. Každý člověk je individuální, a to jak v sexu, tak v chování, emocích, preferencích, plánech nebo práci. Přesto mají lidé tendenci se porovnávat s ostatními. Opravdu má kolegyně víc sexu než vy? Je pravdou, že Milan z vedlejšího oddělení si po večerech neskutečně užívá, zatímco vy chodíte spát se slepicemi? A je tohle všechno vůbec fér?

Když je spánek nebo práce důležitější

„Co se týče realistického obrazu, který mapuje, jak vypadá dlouhodobý sexuální život, existuje několik nejnovějších statistik, které odrážejí realitu. Zhruba 53 procent lidí na sex nemá energii, 40 procent se ohání tím, že na něj schází nálada. A dokonce pro 29 procent milenců je práce důležitější než mazlení. Informace přitom plynou z různých průzkumů,“ nechává se na svém blogu slyšet britská sexpertka Tracey Cox.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Každý má jiné nároky na frekvenci sexu. Jestli ale chcete žít ve spokojeném vztahu, mluvte o tom s partnerem a nalezněte vhodný kompromis, dokud je ještě časFoto: fizkes, Shutterstock.com

Rozjetý vlak, který nestaví

Samozřejmě, že u každého páru na milování občas nedojde, nicméně sexuální terapeuti varují. Podle nich přibývá partnerů, které se označují jako „bezpohlavní“, což znamená, že mají sex méně než desetkrát ročně. Třeba Denisa Donnelly, docentka sociologie na americké Georgia State University, vyčíslila, že takových dvojic je 20 procent. Co se v těchto případech mohlo pokazit?

„Čím déle se vyhýbáte sexuálnímu styku, tím těžší je vrátit se zpátky na milostnou trať. Nebo jinak. Čím déle jste bez sexu, tím méně ho postrádáte,“ podotýká Tracey Cox, která, jako jedna z mnoha, považuje dovádění v peřinách za součást párové spokojenosti.

Kašlete na ostatní, buďte sví, radí experti

„My terapeuti zastáváme názor, že když se spolu dvojice miluje pravidelně, přidává to partnerství 15 až 20 procent štěstí. Sex je špatný, nebo vůbec neexistuje? Nespokojenost vztahů stoupá na 50 až 70 procent,“ apeluje uvedená odbornice na všechny, kteří se horkému dechu v polštářích vyhýbají. V podstatě řečeno, kdekdo se vymlouvá na nedostatek času, špatnou komunikaci, nízké libido nebo péči o děti, ale jen hrstka vyvolených s tím něco dělá.

V první řadě je třeba se s partnerem domluvit na nějaké sexuální frekvenci, která vyhovuje oběma stranám. Pochopitelně, že tohle si každý pár stanovuje sám, neboť, jak již bylo řečeno, tabulky jsou jen tabulky, každý je originál a má jiné potřeby. Jste-li ve fázi, když už sex nepostrádáte, pokuste se zamyslet nad skutečnou příčinou. Už je to dlouho, co jste spolu?

Od mámy a táty zpět k milencům

Chybějící přitažlivost vůči druhému nemusí nutně znamenat, že je váš vztah odsouzen k záhubě. Chemie se jednoduše může vytratit, což se stává, nicméně pokud je ve vztahu úcta, respekt a city, nic není ztraceno. Jiskra a touha se v takových případech dá obnovit. Přidejte trochu romantiky (Romantika zaručena: Nejlepší filmové polibky všech dob!) a snahy, možná se vám společně povede milostný vztah zachránit. Jde jen o to, vylézt z té pasti a vyskočit zpátky do sedla. I jedny příjemné, uspokojivé hrátky dokážou divy!

Testosteron jako lék?

Sexuální aktivita totiž zvyšuje v těle žen i mužů hladinu testosteronu. Tento mužský pohlavní hormon pak bez rozdílu na sexuální orientaci podporuje chuť pustit se znova a častěji do milostného dovádění. A to je potvrzené vědou, konkrétně kanadskou Simon Fraser Universitou.

Tamní vědci odhalili, že zvláště u žen zvýšená hladina testosteronu doslova stimuluje touhu souložit a usnadňuje prožití orgasmu. Stačí k tomu časté mazlení nebo souložení. Nedostatek sexu na druhou stranu způsobuje jisté problémy. Kromě těch vztahových, partnerských se hovoří o srdečních problémech, depresích či workoholismu. Lidé, kteří sexu „moc nedají“, fyzický kontakt podle všeho nahrazují i jídlem nebo alkoholem. Žádní dubléři milování však nemají stejné účinky jako starý dobrý sex.

A jaká byla vaše nejdelší lhůta bez sexu? Týdny? Měsíce? Nebo snad roky?

Reklama