Hlavní obsah

Hormonové šílenství. Co se stane s ženským tělem, pokud bude mít nedostatek testosteronu?

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Co vás napadne, když se řekne testosteron? Hned vidíte muže, agresi či násilí? Ale to je špatně. Tenhle hormon hraje klíčovou roli ve zdraví i nemoci a potřebují ho nejen pánové. Jak působí na vaše citové rozpoložení a kdy tělo signalizuje, že je ho až příliš málo? Buďte ve střehu!

Článek

O testosteronu se mluví jako o hlavním hormonu mužů, přičemž právě u nich se podílí na vývoji penisu a varlat, produkci spermií, velikosti a síle svalů. Ovlivňuje ale i tvorbu červených krvinek, růst kostí či vzhled ochlupení. U žen je produkován ve vaječnících a nadledvinách. Je to jeden z několika androgenů (mužských pohlavních hormonů), které v sobě coby prapůvodní obyvatelky Venuše nosíte. A to z dobrého důvodu.

Proč i ženám kolísá nálada?

Možná vás to šokuje, ale testosteron je v těle syntetizován z cholesterolu. Nenechte se však mýlit. Vysoká hladina cholesterolu určitě nezajišťuje vysokou hladinu testosteronu. Ta je totiž příliš pečlivě kontrolována hypofýzou v mozku.

Vědci poukazují i na to, že se androgeny podepisují na psychickém stavu, regulují náladu, sexuální touhu a kognitivní funkce. Rovnováha mezi testosteronem a estrogenem je důležitá pro normální fungování vaječníků. O důležitosti testosteronu tedy není pochyb. Jenže jak odhadnout jeho správnou „hladinku“?

Hodnoty zjistí lékař pomocí krevních testů, ale i ze vzorků slin. Nicméně jejich vyhodnocení je tak trochu zavádějící, neboť hladina testosteronu se v průběhu dne liší. Platí však, že pokud ho obecně máte méně, projevy bývají obvykle pozvolné a nenápadné. Ne však nerozeznatelné.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Jestli se cítíte dlouhodobě unaveni a máte problémy se soustředěním, nechte si změřit hladinu hormonů

Varovné signály nedostatku testosteronu

Jste podráždění a věta typu „Vůbec na mě nemluv!“ patří k vašim oblíbeným? Harvard Medical School v Bostonu odhalila, že při nedostatku testosteronu se obě pohlaví nejčastěji potýkají s podrážděností, špatnou koncentrací, depresí a nízkým libidem.

U mužů se přidává vypadávání vlasů a řídnutí vousů, ztráta svalové hmoty, neplodnosti, kosti se stávají křehčí. Ženy pociťují chronické vyčerpání až slabost a hrozí onemocnění nadledvin. Pomůže testosteronová terapie?

Poslechněte si o důležitosti testosteronu v těle rozhovor se sexuologem Ondřejem Trojanem: 

Jaká je možnost léčby

V současné době je léčba testosteronem schválena především u opožděné mužské puberty a rakoviny prsu u žen. Smysl tedy určitě má. Jedinci, kterým lékaři doporučili testosteronovou terapii, zaznamenali ztrátu tuku, zvýšení svalové hmoty a lepší náladu. Testosteron je tedy mnohem víc, než jen „hormon sexu“ a dobrou zprávou je, že se dá navýšit přírodními způsoby.

Co pro sebe můžete udělat

Vědci potvrzují, že zabírá odporový trénink, jako je zvedání závaží a vzpírání, ale také pohyb s vysokou intenzitou (HIIT). Pokud i vy po konzultaci se svým lékařem dospějete k závěru, že testosteronu potřebujete o něco víc, kromě cvičení se soustřeďte i na jídelníček. Konzumace dostatečného množství bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků pomůže udržovat zdravé hladiny a odbourávat tuky. Kde je najdete?

  • Bílkoviny - maso, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy či sója
  • Komplexní sacharidy - tmavé těstoviny, tmavý chléb, hnědá rýže, ovesné vločky, čočka, fazole, hrách, pohanka, datle nebo kešu ořechy
  • Zdravé tuky - avokádo, kokosový olej, omega-3 mastné kyseliny z ryb, ořechy, semena

Minimalizujte také úroveň stresu. Zvýšená hladina kortizolu snižuje hladinu testosteronu. Jak jeden stoupá, druhý klesá. Víte, že se často nervujete? Nedivte se, že nemáte chuť na sex.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek