Hlavní obsah

Jak dostat z oblečení rtěnku? Vyřešte i další nehody

Foto: Tomáš Rubín

Zrovna když potřebujete vypadat nejlépe, začnou se dít nehody – obtisknete si rtěnku na halenku, vyleze kostice z podprsenky a zasekne se zip… Jak si nenechat zkazit náladu a všechno rychle vyřešit?

Článek

Většinu nehod, které se mohou s oblečením přihodit, odhalíte minutu před odchodem – a samozřejmě ve chvíli, kdy spěcháte. I proto se hodí znát pár fíglů, jež zvládnete za chvilku a bez velkých nákladů. Jak snadno zachránit situaci?

Jak vyčistit skvrny od líčidel

Rtěnka, make-up a řasenka – to jsou nejčastější pachatelé barevných fleků na oblečení, zvlášť na tom, které si natahujete přes hlavu. Jak je nejlépe z látky dostat?

Foto: Tomáš Rubín

Nejlepší je dávat si pozor! Ale když už se stane nehoda, je tu pár možností, jak vše napravit

1. Skvrny od rtěnky

Flek od rtěnky co nejdřív postříkejte lakem na vlasy – v tu chvíli ji sice neodstraníte, ale po vyprání by měla zmizet. Jako rychlá pomoc se osvědčil i vlhký ubrousek určený na omývání povrchů v domácnosti – i po jeho zásahu je nutné látku přeprat. (Která rtěnka vydrží opravdu dlouho?)

2. Skvrny od make-upu

Místo potřísněné make-upem potřete holicí pěnou – a je jedno, jestli v pánské, nebo dámské variantě. Pěnu do skvrny zapracujte a potom vlhkým hadříkem setřete. Opravdu to funguje! (Udiví vás, co všechno vyčistí pěna na holení.)

3. Skvrny od řasenky

Řasenku z textilu odstraníte docela dobře odličovačem. Máte-li voděodolnou, musíte použít přípravek na voděodolnou kosmetiku – a vybrat variantu, která není na bázi oleje. Olej by totiž zanechal na oblečení skvrny. (Jak se odlíčit bez odličovače?)

Jak odstranit skvrny od antiperspirantu

Fleky mohou na oblečení vzniknout i od antiperspirantu. Rychle se jich zbavíte vlhkým ručníkem nebo hadříkem, kterými je doslova „vygumujete“. Stejně fungují i navlhčené silonky, což může být prima úkol pro ty, které kvůli okům už nemůžete nosit.

Foto: Tomáš Rubín

Vygumovat antiperspirant je opravdu jednoduché

Jak rychle opravit zaseknutý zip

Na zaseklý zip lze použít svíčku – tedy vosk, tedy konkrétně přetření zoubků zipu párkrát sem a tam. Vosk zip „promázne". Ale protože svíčku nebo kusy vosku nosí s sebou jen tak po kapsách nebo do práce málokdo, hodí vědět, že stejně poslouží třeba i voskovka nebo měkká tužka. Jde-li o barevný zip, pak samozřejmě použijte co nejbližší odstín voskovky. (Jak odstranit voskovky z nábytku?)

Foto: Tomáš Rubín

Co když potřebujete rozpohybovat zip, ale nemáte po ruce svíčku?

Jak na zmačkaný límec bez žehličky

Zvlášť límečky bavlněných triček (ale i některých košil) mají tendenci se neustále kroutit nebo mačkat. Nemusíte se hned svlékat a vytahovat žehlicí prkno – s nápravou vám skvěle pomůže žehlička na vlasy! Mnohdy je v koupelně ještě horká poté, co jste ladily účes, tak toho využijte a srovnejte neposedný límeček. (Žehlička na vlasy umí zabít hnidy.)

Foto: Tomáš Rubín

Štve vás pokroucený límeček? Lze to napravit, aniž byste museli košili nebo tričko svlékat

Jak se zbavit žmolků na oblečení

Za chvíli zas ze šatníku vytáhnete pletené svetry, šály nebo i jiné kousky oblečení, na nichž se rády tvoří žmolky. Můžete si pořídit strojek, který je odstraní, ale stačí, když budete mít po ruce obyčejnou jednorázovou žiletku. Zvládne to spolehlivě a rychle. (Na holítko si pořiďte držáček z PET lahve.)

Foto: Tomáš Rubín

Na žmolky platí obyčejná jednorázová žiletka

Co s vylezlou kosticí u podprsenky

Vylezlá kostice z podprsenky je nepříjemná věc – můžete ji zašít, ale skoro vždy tuto „zábranu“ překoná a zas je venku. Lepší je ji vrátit do podprsenky a otvor přelepit kouskem obyčejné náplasti bez polštářku. Vystřihněte malý kousek a pořádně přitlačte na místo, kudy se kostice dostala ven. Můžete ji provizorně uvěznit i přetřením tohoto otvoru lakem na nehty. (Přečtěte si také, co všechno dokáže alobal.)

Foto: Tomáš Rubín

Uvolněná kostice je nehezká, navíc může pěkně tlačit a třeba i poškrábat

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek