Hlavní obsah

Přírodní prostředky proti pocení chodidel

Foto: Maridav, Shutterstock.com

Nadměrné pocení nohou je nepříjemným jevem, který může mít řadu příčin – od nedostatečné hygieny přes nevhodnou obuv až po špatný materiál ponožek. Jak si pomoci přírodní cestou?

Článek

Venku je na nule, jenže vy cítíte, jak vám chodidla v teplých botách vlhnou. Studený pot je nepříjemný a nejrychlejší řešení je, jít si vyměnit ponožky nebo silonky. Ale za chvíli se situace opakuje. Nadměrné pocení nohou není závažné, důsledky ale mohou omezovat – patří mezi ně nejen zápach, ale i zvýšené riziko plísňových infekcí.

Když se totiž přirozená vlhkost kůže spojí s teplem v botách, vznikne perfektní prostředí pro množení mikroorganismů. Jak omezit pocení nohou přírodní cestou a ze surovin, které najdete převážně v kuchyni?

V hlavní roli (nejen) bylinky

Domácí léčebné prostředky z přírodních ingrediencí snižují vlhkost, odstraňují nepříjemný zápach a chrání před množením nežádoucích plísní. Z níže uvedených surovin si udělejte lázeň podle návodu a nohy v ní máčejte 15–20 minut, poté nohy osušte.

Stejným způsobem můžete aplikovat i vlastnoručně vyrobený krém. Nohy natřete a nechte působit také alespoň čtvrt hodiny. Pak krém omyjte a nohy osušte. Opakujte do ustoupení obtíží dvakrát až třikrát týdně. Dáte přednost krému, nebo některé lázni?

Foto: encierro, Shutterstock.com

Venku je několik stupňů pod nulou a vy přesto cítíte, jak nohy v botách vlhnou potem

1. Rozmarýn, máta a šalvěj

Rozmarýn, máta i šalvěj působí antibakteriálně, snižují nadměrné pocení nohou a eliminují zápach. Připravte si dva hrnky vody (jeden hrnek = 250 ml), dvě lžíce sušeného rozmarýnu a po lžíci sušené máty a šalvěje. Vodu ohřejte, přidejte bylinky, nechte 15 minut odstát a přeceďte.

2. Černý čaj

Třísloviny, které se nacházejí v černém čaji, pomáhají regulovat pH pokožky chodidel. Pravidelné koupele snižují nepříjemný zápach a vytváří ochrannou vrstvu proti infekcím, které způsobují praskliny a hromadění odumřelé kůže. Tři lžíce černého čaje vsypte do dvou hrnků vroucí vody a nechte 15 minut odstát. Přefiltrujte sítkem, vlijte do nádoby.

Foto: Michelle Aleksa, Shutterstock.com

Naložte svá chodidla do lázně z černého čaje nebo esenciálního oleje z čajovníku

3. Jedlá soda

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný působí antisepticky, pomáhá neutralizovat pH a eliminuje přítomnost plísní, předchází také vzniku zápachu. Tři lžíce jedlé sody rozmíchejte ve třech hrnkách horké vody a použijte jako lázeň pro chodidla.

4. Esenciální olej z čajovníku

Tea tree oil je známý svými antimikrobiálními účinky a je tak další přírodní alternativou vhodnou k potlačení nadměrného pocení nohou. Lžíci éterického oleje z čajovníku vlijte do třech hrnků vlažné vody a ve vzniklé lázni máchejte chodidla.

5. Kukuřičný škrob a kokosový olej

Přírodní krém vyrobený z kukuřičného škrobu a kokosového oleje může pomoci kontrolovat nadměrnou vlhkost zpocených nohou a současně hydratovat pokožku a zanechat pocit měkkosti a čistoty. Dvě lžíce kukuřičného škrobu se třemi lžícemi kokosového oleje míchejte, dokud nevznikne krémová pasta. Tu vetřete jako krém do chodidel.

Špatná hygiena i obuv

Pokud vám situace výrazně znepříjemňuje život, je samozřejmě na místě navštívit dermatologa, který zjistí přímou příčinu a podle ní nastaví odpovídající řešení. Pomoci si ale můžete i sami tím, že eliminujete nejčastější důvody.

„Nadměrné pocení nohou často podporuje nedostatečná hygiena, nevhodná obuv, nevhodný materiál ponožek,“ říká dermatoložka Marie Finsterlová. V prevenci se podle ní osvědčily absorpční vložky do bot, používání antiperspirantů a včasné léčení plísní a bakteriálních infekcí kůže nohou.

„Na zvýšené pocení nohou fungují i některé vyzkoušené terapie, například iontoforéza, používaná již od 40. let minulého století, a akupunktura,“ doporučuje doktor David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. V rámci iontoforézy se nadměrné pocení řeší tak, že se do tkání skrze vodu vysílá velmi slabý elektrický proud.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek