Hlavní obsah

Ovoce a zelenina ve skle? Zavařování snadno a rychle!

Foto: VICUSCHKA, Shutterstock.com

Foto: VICUSCHKA, Shutterstock.com

Dostali jste košík meruněk, rybízu nebo jiného ovoce ze zahrádky? Přebytkem ovoce a zeleniny se nemusíte vždy jen ládovat, případně naplnit mrazák. Zavařování ani nakládání není nic složitého, tak směle do toho. Připravili jsme pro vás návod krok za krokem.

Článek

Možná vás od zavařování dělí jen představa, že to je pracné a složité, že byste na to nestačili. Ovšem opak je pravdou a rozhodně to vyzkoušejte – zvlášť, jestli máte zdroj levnějšího ovoce a zeleniny nebo vám rostou na zahrádce!

Co můžete zavařit?

Není problém zavařit maso nebo naložit sýry. Dnes se ale budeme věnovat tomu, co je v létě nejaktuálnější – a to je ovoce a zelenina. Výhodou je, že si chuť můžete zvolit podle sebe, kolik dáte cukru (nebo zcela bez cukru), jak slané či kyselé to bude.

Foto: encierro, Shutterstock.com

Vyrobit kompot není vůbec složité, navíc ho můžete zcela přizpůsobit své chutiFoto: encierro, Shutterstock.com

Jak připravit ovoce a zeleninu na zavaření

Je jedno, jestli se chystáte dělat kompot z třešní, broskví (tady je návod, jak broskve zavařit krok za krokem) nebo třeba dýně. Vždy byste měli vybrat plody, které jsou vyzrálé, ale stále ještě pevné a tuhé a především zdravé. Zavařujte celé omyté plody, ty s větší peckou odpeckujte, jablka a hrušky  je lepší oloupat a zbavit jadřinců.

Měkčí ovoce můžete dát do hrnce s vroucím nálevem, ve kterém ho asi pět minut povaříte, pak přendáte do sklenic, zalijete horkým nálevem, zavíčkujete, otočíte dnem vzhůru a necháte vychladnout. Ke sterilizaci to postačí a nehrozí rozvaření.

Zavařování krok za krokem

Do sklenice – měla by být ideálně vyvařená, stejně jako víčka – byste měli ovoce nebo zeleninu pečlivě vyskládat a dokonce i lehce upěchovat, abyste využili maximálně prostor. I proto se větší plody krájí na kousky.

Ovoce a zelenina se zavařují v nálevu – ovoce většinou v roztoku vody a cukru, zelenina pak ve sladko-kyselém. Nálev může být různý a lze si ho doladit podle svého (Zkuste třeba nejlepší nakládané okurky).

Nálevem zalijte ovoce nebo zeleninu ve sklenici tak, aby byly zcela potopené. Zásadní je hlídat, abyste vše dobře uzavřeli a víčko dobře těsnilo. Jestliže propustí vzduch, obsah sklenice se vám zkazí.

Foto: Alliance Images, Shutterstock.com

Jablka a hrušky je před zavařováním lepší oloupat a zbavit jadřincůFoto: Alliance Images, Shutterstock.com

Jak připravit nálev?

Nálev na ovoce je roztok vody a cukru. Množství cukru závisí na tom, jak sladký kompot chcete a jak sladké je ovoce, které zavařujete. Není výjimkou, že se na litr vody dává i víc než 500 g cukru. Nejčastěji se používá cukr řepný, ale můžete použít i nerafinovaný hnědý. Místo cukru lze přidat i fruktózu nebo umělé sladidlo (přehled 9 náhražek cukru a jejich ideální využití). Nálev na zeleninu je směsí vody, octa, soli, cukru a různých dalších přísad dle chuti. Vaří se asi 20 minut, a pokud vám zbude, můžete ho i několik dní uchovávat v lednici.

Jahody, třešně (snadný trik, jak je vypeckovat) a další sladké a bobulovité ovoce můžete zavařovat i bez nálevu. Stačí je ve sklenici prosypat krystalovým cukrem a zavařit, pustí si svoji šťávu.

Jak zavařovat?

Zavařovat nemusíte jen ve velkém hrnci. Jde to i v troubě a myčce nádobí. Stačí si vybrat způsob, který je vám nejsympatičtější.

Foto: kryzhov, Shutterstock.com

Do ovoce můžete přidat trochu alkoholu nebo koření, které ozvláštní jeho chuťFoto: kryzhov, Shutterstock.com

Kompoty s kořením? Klidně!

Sladký či sladkokyselý nálev není jedinou možností, jak dodat ovoci a zelenině na chuti. Zajímavého výsledku docílíte i přidáním dalších ingrediencí. Kompot můžete oživit přidáním skořice, hřebíčku, ale třeba i vína či alkoholu, který přidáte do nálevu. Nebojte se experimentovat – například švestkám sluší kardamom, meruňkám vanilka, hruška je skvělá v rumu i se zázvorem. I v našich receptech na zavařování a nakládání najdete mnoho tipů.

I se zeleninou se dá různě kouzlit a dát jí skvělou a neobvyklou chuť – můžete vyzkoušet například anglické pickles, což jsou vlastně takoví zeleninoví utopenci

Můžete samozřejmě použít i různé druhy koření, asi nejčastěji to bývá bobkový list, česnek, pepř, chilli nebo hořčičná semínka.

A co chystáte zavařovat vy? Jaké jsou vaše tipy a triky? 

Reklama

Související témata: