Hlavní obsah

Konce kariéry, které jste nečekali nebo si jich ani nevšimli

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Ukončit uměleckou nebo sportovní kariéru jde různě. Může se okolo toho dělat velké haló, nebo jde odejít v klidu a nijak to nerozebírat. Už jste slyšeli, že Cameron Diaz sekla s herectvím? A víte, proč skončil rakouský sjezdař Marcel Hirscher, i když byl na vrcholu?

Článek

Důvody pro ukončení kariéry mohou být různé a jen zřídka se jedná o impulzivní rozhodnutí. Někdo to udělá kvůli pocitu vyhoření, další kvůli zranění a jiný, aby se mohl víc věnovat jiné práci nebo rodině. Kdo se ze světa showbyznysu nebo sportu stáhl, aniž by dal vědět, a kdo to hlásil do všech stran? A kdo vyměnil jeden sport za jiný a je v něm také špička?

Daniel Day-Lewis (62)

V roce 2017 překvapil fenomenální irský umělec oznámením, že končí s hraním. Bylo mu šedesát a do kin šel jeho poslední film Nit z přízraků. Po dokončení propagace snímku „přestal fungovat jako herec“ – prý dal herectví vše, co mohl, a nemůže „nést zodpovědnost za další postavy“. Majitel tří Oscarů za hlavní roli (což je mezi pány rekord) proslul tím, že si role vždy velmi pečlivě vybíral a přípravou trávil měsíce. Díky roli v posledním filmu, kde ztvárnil módního návrháře Reynoldse Woodcocka, odchází v nejlepším a jako král. On sám snímek vidět nechtěl – bude ho mít prý navždy spojený s koncem kariéry.

Foto: Profimedia.cz

Čemu se bude Daniel Day-Lewis věnovat v hereckém důchodu, ještě neoznámil. Je možné, že v oblasti módy zůstane: před lety se učil ševcovskému řemeslu a dělat boty ho prý lákáFoto: Profimedia.cz

Cameron Diaz (47)

Co to s tou Cameron je? Zdá se vám, že už jste dlouho nikde nezahlédli široký úsměv modrooké blondýnky, která se proslavila hned svým prvním filmem Maska (1994)? Hrála v komediích i dramatech, namluvila Fionu ve Shrekovi. Diváci ji milovali ve snímku Něco na té Mary je (1998), v Prázdninách (2006) i jako Zkaženou úču (2011), kritika velmi kladně hodnotila také drama Je to i můj život (2009). Pak ale hvězda překročila čtyřicítku, začala bilancovat a rozhodla se s hraním přestat – poslední filmy šly do kin v roce 2014. Co dělá? Napsala knihu, tráví čas s manželem a užívá si bezdětný život.

Foto: Profimedia.cz

V roce 2016 vydala Cameron Diaz knihu Longevity Book o tom, jak stárnout s gráciíFoto: Profimedia.cz

Jack Gleeson (27)

Nic vám to jméno neříká? Když se ale řekne král Joffrey Baratheon, tak minimálně fanoušci Her o trůny (2011–2019) budou okamžitě vědět. Hrál tři roky jednu z nejvíce nenáviděných seriálových postav, a když byla ve čtvrté sérii zabita a diváci jásali, rozhodl se irský umělec zabít i svou hereckou kariéru. Poprvé hrál v osmi letech a hraní si prý časem přestal užívat – dříve to byla zábava s kamarády, později jen způsob, jak si vydělat na živobytí. Proto vystudoval filosofii a teologii a v roce 2015 založil loutkovou společnost.

Foto: Profimedia.cz

Herectví přestalo Jacka Gleesona uspokojovat a navíc je téměř jisté, že po roli krutého Joffreyho byl předurčen jen pro další padouchyFoto: Profimedia.cz

Nicki Minaj (36)

Kontroverzní raperka se silikonovým pozadím i popředím šokovala před pár týdny na svém twitterovém účtu fanoušky, když oznámila, že s hudbou končí a bude se věnovat rodině. Zdá se, že nehodlá ztrácet čas: prohlášení vydala v září a v říjnu se z ní stala vdaná paní – aspoň podle okatých náznaků na sociální síti. A že jí není žádný skandál cizí, dokázala i výběrem partnera – její drahý seděl za vraždu a znásilnění a je registrovaný jako sexuální deviant. Ale kdo ví, její prohlášení by člověk nikdy neměl brát příliš vážně.

Foto: Profimedia.cz

Vydrží milovnice skandálů Nicki Minaj v domácnosti, nebo jí světla reflektorů budou chybět?Foto: Profimedia.cz

Kevin Spacey (60)

Ještě před pár lety byl na vrcholu, točil filmy, byl hvězdou seriálu. Co se stalo s mužem, který má na kontě dva Oscary a šéfoval více než deset let londýnskému divadlu Old Vic? Několik mužů ho obvinilo, že je v minulosti sexuálně obtěžoval. Hollywood na presumpci neviny moc nehraje, a tak dostal slavný herec téměř okamžitě vyhazov ze seriálu Dům z karet (2013–2018) a jeho roli ve filmu Ridleyho Scotta (81) Všechny prachy světa (2017) převzal Christopher Plummer (89). V současnosti je sice všech obvinění zproštěn, což jej může těšit, ale kariéru bude dávat dohromady obtížně... Pokud to vůbec půjde.

Foto: Profimedia.cz

Letos Kevin Spacey oslavil 60. narozeniny. Podaří se mu ještě kariéru obnovit?Foto: Profimedia.cz

Veronika Žilková (58)

Skončila oblíbená herečka s herectvím? Zdá se, že ano. Potvrdila to v pořadu Výzva na Televizi Seznam. Dokonce se svěřila, že jí režisér Jan Hřebejk (52) nabídl roli, ale ona s díky odmítla. Proč? Protože se její manžel Martin Stropnický (62) stal velvyslancem v Izraeli a ona se tam s ním přestěhovala. Ukončila tak všechny své pracovní aktivity a získala status „rodinného příslušníka státního úředníka vyslaného do zahraničí“.

Foto: Profimedia.cz

Na nedostatek nabídek si Veronika Žilková nikdy nestěžovala, ale rodinu měla vždy na prvním místěFoto: Profimedia.cz

Marcel Hirscher (30)

Je to pár týdnů, co svět vrcholového sportu opustil rakouský sjezdař, specialista na slalomové disciplíny, který vyhrál všechny nejcennější tituly. Byl na naprostém vrcholu, neléčil si žádná zranění a dařilo se mu, na co sáhl. Přesto se v září na tiskové konferenci – pro mnohé překvapivě – rozloučil. Proč vzdal mimořádně rozjetou kariéru už ve třiceti? Když už nemáte mety, kterých byste toužili dosáhnout, chybí vám pro šampionské výkony správná motivace. Lyžař je prý vděčný, že se neloučí v bolestech a s rozbitými koleny, chce si ve zdraví užívat rodinu a těší se, až bude hrát se synem fotbal.

Foto: Profimedia.cz

Marcel Hirscher vyhrál i rakouskou televizní cenu Romy za Televizní moment roku, kterým bylo triumfální vítězství v nočním slalomu SP ve SchladminguFoto: Profimedia.cz

Richard Šmehlík (49)

Vzpomínáte si na naganské finále a Dominika Haška (54) rozjařeně odhazujícího hokejku, protože olympijské zlato právě vybojoval český tým? Hokejka tehdy trefila do obličeje Richarda Šmehlíka. Obránce z Vítkovic, který uspěl v Kanadě, vždy tvrdil, že nehodlá s hokejem zestárnout, ale věřil mu jen málokdo. Takže všechny překvapil, když hokejku opravdu odložil, a to ve svých 33 letech, právě když s New Jersey v roce 2003 vyhrál Stanley Cup. A čemu se věnuje dnes? Získal –  teprve jako devátý Čech na světě – úctyhodný černý pásek v brazilském jiu-jitsu, žije poblíž amerického Buffala a rozjel i úspěšný byznys – psí hotel.

Foto: Profimedia.cz

Hokeji se Richard Šmehlík věnuje již jen při výročích vítězství v NaganuFoto: Profimedia.cz

Kristýna „Kiki“ Hoidarová Kolocová (31)

Do roku 2015 kralovala českému plážovému volejbalu dvojice Kiki a Maki. Rozchod Kristýny Hoidarové Kolocové a Markéty Slukové provdané Nausch (31) byl dramatický a v médiích řádně propíraný. Obě pak utvořily úspěšnou dvojici s jinou hráčkou: Kiki s Michalou Kvapilovou (29), Maki zase s Barborou Hermannovou (29). Loni v srpnu ale oznámila, že s profesionálním beach volejbalem končí. Rozhodování bylo těžké a na tiskové konferenci pak prohlásila: „Prostě už toho bylo dost, bylo to fajn a už to stačilo.“ Pustila se do moderování a v červnu se jí narodil chlapeček.

Foto: Profimedia.cz

Písek si teď bude Kristýna Hoidarová Kolocová užívat hlavně při stavění bábovek se synemFoto: Profimedia.cz

Čí konec kariéry vás nejvíce mrzel? A víte, kdo žil v bídě, než se proslavil?

Reklama