Hlavní obsah

Nejhezčí sluneční brýle se speciálním filtrem: K čemu slouží a kdo by si takové měl pořídit

Foto: Patramansky Oleg, Shutterstock.com

Foto: Patramansky Oleg, Shutterstock.com

Sluneční brýle plní úlohu nejen stylového doplňku, ale slouží především jako praktická ochrana před sluncem. Víte, proč jsou na léto lepší brýle s polarizačními čočkami?

Článek

Sluneční paprsky jsou stále silnější, a proto nosíte sluneční brýle mnohem častěji a na delší dobu? Pak byste se měli zamyslet, zda jsou dostatečně kvalitní.

Nejde totiž jen o trendy doplněk, ale především o váš zrak – a na ten byste měli myslet při výběru na prvním místě. A polarizační brýle chrání oči ještě o chlup lépe než klasické. Kam je nosit a pro koho nejsou vhodné?

Jak fungují polarizační brýle 

Polarizační sluneční brýle vypadají úplně stejně jako jakékoli jiné brýle proti slunci a rozdíl není hned patrný. Ovšem jejich čočky mají nejen UV filtr, ale navíc ještě polarizační filtr, tedy propouštějí světlo jen v určitém směru. Pro představu se uvádí, že by to šlo připodobnit k okenním žaluziím, a když si takové brýle nasadíte, okamžitě poznáte, v čem jsou brýlové čočky jiné.

„Přímo v čočce je filtr blokující odražené světlo, které se šíří v horizontálním směru například od vodní hladiny či mokré vozovky. Do oka tak dovoluje proniknout pouze vertikálnímu světlu, což způsobí, že detaily obrazu jsou viditelnější a barevnější a oči se méně namáhají,“ vysvětluje odborník Jakub Odcházel z optiky Lentiamo.

Foto: Archiv firem

Zleva: Crullé, 350 Kč, prodává Alensa. Horsefeathers, 1399 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Polaroid, 969 Kč, prodává Lentiamo. Meatfly, 599 KčFoto: Archiv firem

Jakou barvu čočky zvolit

Brýle s polarizačním filtrem jsou vhodné zejména pro lidi, kteří tráví léto u vody, ať už opalováním, jachtařením, rybařením, nebo sportem. A přestože polarizační filtr je jen jeden, lišit se může barva čoček, která má mimo jiné vliv na to, jak bude příjemné samotné nošení brýlí.

Na pláž se hodí tmavší, na řízení a do města zase světlejší. „Hnědá barva brýlových skel zvýrazňuje výborně kontrast a hloubku a minimálně zkresluje barvy. Šedá barva slunečních brýlí je vhodná pro každodenní použití a výborně snižuje jas,“ upřesňuje optička Klára Kašparová z obchodu Optikdodomu.

Foto: Archiv firem

Zleva: Crullé by Dana Morávková, 1490 Kč, prodává Alensa. Relax, 1099 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Ray-Ban, 3899 Kč, prodává Lentiamo. Icona, 1169 Kč, prodává OptikdodomuFoto: Archiv firem

Pro řidiče i děti, ale ne k počítači

Polarizační brýle využijí podle optometristky Kristýny Štěbetákové z e-shopu Alensa kromě sportovců hodně i řidiči – zvláště je-li mokrá vozovka, od které se odráží sluníčko: „Nevolila bych je ale k displejům. Když budete chtít pracovat venku na sluníčku, ale koukáte u toho do počítače, tak vám polarizační brýle mohou zkreslit obrazovku a uvidíte duhu.“

Polarizační modely mohou nosit i děti. Ale pozor! „V našich zeměpisných šířkách nejsou sluneční brýle vhodné pro děti do dvou let, protože jejich nošení může vést ke vzniku světloplachosti. Starším už brýle s kvalitním UV filtrem určitě pořiďte,“ radí optička Kamila Pavlincová z optiky OptoVize Brno s tím, že je důležité, aby byly brýle lehké a bezpečné. Stupeň ochrany se u dětí doporučuje 2–3.

Foto: Archiv firem

Zleva: Relax, 899 Kč. Alpina, 3499 Kč, prodává SportisimoFoto: Archiv firem

Reklama

Související témata: