Hlavní obsah

Největší filmové klasiky, které svět neviděl. Co vám uniklo?

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Soundtrack poznáte podle prvního tónů, legendární hlášky můžete citovat i používat ve správném kontextu, víte, kolik Oscarů film získal. Ale neviděli jste ho. Možná jste propásli dobu, kdy nejvíc frčel, nebo se o něm mluví natolik, že ho znáte jako své boty.

Článek

Určitě máte nějaký biják, který patří mezi skvosty, objevuje se na seznamu filmů, které musíte vidět, než umřete – jenže vy ho máte stále neodškrtnutý.

Není se čemu divit, skvělých filmů se ročně natočí desítky, ne-li stovky, a času je málo. Pak stačí, že zkouknete trailer, kamarádka nebo partner vám řeknou, o čem to bylo z jejich pohledu, hlášky znáte stejně už zpaměti a jede se dál.

Jak jsme na tom my v redakci?

Hoří, má panenko (1967) 

Jedním ze skvostů české kinematografie je snímek Miloše Formana (†86), který je krásnou sondou do českého maloměšťáctví. Na hasičském bále se odehrává parádní fraška odhalující snad všechny typy povah. Je docela možné, že znáte hlášky, kterými se pořadatelé snaží dát dohromady rozkradenou tombolu „Tak vážení, my teďkon v sále zhasneme a kdo to vzal, ať to tam za tmy vrátí, je to jasný?“, ale film jste neviděli.

Foto: Profimedia.cz

Jedná se o první barevný Formanův snímek, do kterého opět obsadil neherceFoto: Profimedia.cz

Pelíšky (1999)

Přijde vám nemožné, že tenhle Hřebejkův film někdo neviděl? Ano, je to tak. Pro některé je to laskavý a poetický snímek a symbol Vánoc, jiným se líbí, jak vystihl 60. léta a Pražské jaro. Ale jsou i tací, kteří znají jen úryvky, citují legendární hlášky, ale celý film nikdy neviděli. Tak moc se o něm mluví, že už vlastně nemají důvod. Ovšem citaci „To by mne zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ použijí s přehledem, kdykoliv se někomu něco nepodaří. 

Foto: Profimedia.cz

Eva Holubová (62) a Jaroslav Dušek (59) byli ve filmu skvělí a hláška „Evi, já jsem přišel s nabídkou kvalitního sexu“ zdomácněla Foto: Profimedia.cz

Casablanca (1942)

Klasika všech klasik, jeden z vrcholů kinematografie 20. století. Milostný příběh Ricka a Ilsy se odehrává během druhé světové války v marocké Casablance a vedle hereckých výkonů Humphreyho Bogarta (†57) a Ingrid Bergman (†67) bývá vyzdvihováno emocionální ladění celého filmu i napínavá režie a vtipný scénář. Současní diváci ale možná budou překvapeni pomalou kamerou a snímek na ně bude až příliš naivní. Přesto však Ilsino „Líbej mě, jakoby to bylo naposled“ mají s Casablancou spojené mnozí.

Foto: Profimedia.cz

Pro některé jsou symbolem lásky a vášně, jiní tvrdí, že to mezi nimi nejiskřiloFoto: Profimedia.cz

Horečka sobotní noci (1977)

Johna Travoltu (67) viděla v Pomádě (1978) nejspíš i mladší generace. Ale Horečka sobotní noci mnohým utekla, přitom vznikla jen o rok dříve. Někdo považuje film za sondu do života v sedmdesátkách, jiní se smějí oblečení a neskutečným tanečním kreacím, mnozí oceňují tu správnou diskotékovou atmosféru a Travoltovy boky. Ovšem jeho taneční kroky na hudbu kapely Bee Gees napodobují mnozí dodnes, aniž by film viděli.

Foto: Profimedia.cz

Tanečník byl skvělý, ale mnozí to ocenili až v PomáděFoto: Profimedia.cz

Kmotr (1972)

Nejlepší mafiánský film, na kontě spoustu Oscarů a mnozí jej viděli opakovaně. A někteří naopak ani jednou. Jak si mohli nechat ujít geniální gangsterské drama o newyorské mafiánské rodině Corleonů? Někdo četl bestseller Maria Puza (†78) a nepotřeboval vidět filmovou verzi, jiní na tento typ filmu nejsou a pak se najdou i tací, kterým to prostě uniklo. Ale když se řekne: „Udělám mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout.“, tak i ti, kdo Kmotra neviděli, tuší, co tím Michael Corleone myslel.

Foto: Profimedia.cz

Marlon Brando (†80) získal za roli Vita Corleoneho OscaraFoto: Profimedia.cz

Vzpomínky na Afriku (1985)

Oscarový film režiséra Sydneyho Pollacka (†73) vypráví o velké lásce a bolestivé ztrátě. Meryl Streep (71) a Robert Redford (84) v něm podali vynikající herecké výkony a významnou roli hraje i nádherná africká hudba nebo skladby Johnna Barryho (†77). Film mnozí hodnotí jako nejlepší romantický snímek vůbec, ale současné fanoušky filmového umění může odrazovat třeba délka (161 minut). Ovšem když se ve společnosti začne hovořit o nejromantičtějších filmových scénách, tak vedle té s hrnčířským kruhem z filmu Duch (1990) si i ti, co Vzpomínky na Afriku neviděli, možná vybaví tu, kde Robert Redford myje Meryl Streep vlasy vodou z bílého džbánu. 

Foto: Profimedia.cz

Meryl Streep a její dva muži, záletný manžel (Klaus Maria Brandauer, 77) a tajemný bílý lovec (Robert Redford)Foto: Profimedia.cz

Forrest Gump (1994)

Co tu dělá nejlepší film na světě? O Forrestu Gumpovi se mluví a píše tak často, až zdomácněl. Každý by dokázal říct něco o dobrákovi Forrestovi (Tom Hanks, 64), který dělá většinou přesně to, co se mu řekne, řídí se radami své matky, a když se dostane do problémů, tak utíká. Schválně se zeptejte mezi blízkými, odkud pochází hláška: „Moje máma vždycky říkávala: Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, který kousek si vytáhneš.“ Vědět budou všichni.

Foto: Profimedia.cz

Jmenuju se Forrest Gump a říkají mi Forrest GumpFoto: Profimedia.cz

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Říct ve společnosti kamarádů, že jste nikdy neviděli Tarantinovy Historky z podsvětí? Že je to společenská sebevražda? A přece nás je takových víc. Známe soundtrack, tvrdíme, že budeme zpátky dřív, než řekneš borůvkový koláč, tančíme jako Mia (Uma Thurman, 50) a Vincent (John Travolta), a přesto jsme film celý nikdy neviděli, protože už tak nějak tušíme, o čem to je.

Foto: Profimedia.cz

Jedno z legendárních filmových tanečních číselFoto: Profimedia.cz

Který film jste neviděli vy, ale přesto znáte kultovní hlášky? A co si pustit, když potřebujete zvednout náladu? 

Reklama