Hlavní obsah

Nesehnali jste droždí? Vyrobte si ho doma!

Foto: 13Smile, Shutterstock.com

Foto: 13Smile, Shutterstock.com

Droždí se stalo nedostatkovým zbožím a nejde jen tak nahradit. Jistě vás tedy napadlo, zda si ho nejde nějak vyrobit doma. Dobrá zpráva je, že je to možné a není to složité! Poradíme vám, jak při výrobě kvasnic postupovat.

Článek

Koupit čerstvé kvasnice není právě teď vůbec snadné, takže by se mohl hodit recept, jak si je vyrobit doma. A dokonce není zapotřebí nic, co by se v běžné domácnosti nenašlo. Tak se nebojte a vyzkoušejte to! Kynuté koláče, ale třeba i pivní rohlíky nebo domácí máslové veky budou díky němu přesně tak nadýchané, jak to máte rádi.

Jak vyrobit droždí doma

Náhradu kupovaného droždí si můžete vyrobit dvěma způsoby – s použitím brambor nebo jablek. Oba recepty vám nabídneme, ale pozor, na výrobu nemůžete začít myslet až ve chvíli, kdy se chystáte zadělat těsto. Celý proces totiž zabere minimálně jeden, ale také dva dny.

1. Kvasnice z brambor a piva

Na výrobu budete potřebovat 500 g brambor, 60 g cukru, 2 lžíce piva a vodu. Brambory uvařte ve slupce doměkka a oloupejte. Vložte do mixéru a přidejte tolik vody, aby po rozmixování vznikla hustá kaše. V troše vody rozpusťte cukr a vzniklou cukrovou vodu přidejte k bramborové kaši. Znovu dobře promíchejte. Pak dejte kaši na teplé místo a asi po hodině, až se prohřeje, do ní přilijte pivo. Poté nechte směs nejméně 24 hodin kynout.

Takto vyrobené kvasnice lze používat stejně jako kupované, ale je jich potřeba víc. Před zaděláváním kynutého těsta je proto nařeďte trochou vody a pak používejte zhruba v poměru 1 : 1 s moukou – toto množství kvasnic tedy stačí přibližně na půl kila mouky.

Foto: ArtemSh, Shutterstock.com

Půl kila brambor - to je základní surovina jednoho z receptů na výrobu domácích kvasnicFoto: ArtemSh, Shutterstock.com

2. Droždí z jablek, hrušek či rozinek

Připravte si 1 střední jablko, 1 hrnek vody (cca 250 ml) a hrnek hladké mouky. Postup je velmi jednoduchý, nicméně na výrobu musíte pamatovat nejméně dva dny před pečením. Jablko (nemělo by být chemicky ošetřované) dobře omyjte, nakrájejte na měsíčky a vložte třeba do zavařovačky s uzavíratelným víčkem. Pak ho zalijte vodou tak, aby bylo potopené, a nechejte stát alespoň dva dny. Poté jablko odstraňte a do jablečné vody vmíchejte v poměru 1 : 1 hladkou mouku: můžete si ji přelít do hrnečku a odměřit množství a potom to samé udělat s moukou. Tuto směs nechejte ještě asi půl hodiny stát a pak ji můžete přidávat do surovin na výrobu kynutého těsta.

Dostupné recepty neradí, v jakém poměru ho do těsta přidat, musíte to vyzkoušet. Variantou jablečné vody je voda z hrušek, ale třeba i nesířených rozinek – pak počítejte asi se 100 g ovoce, přidat lze i lžičku cukru nebo medu, postup zůstává.

Jak množit kvasnice

Měli jste štěstí a sehnali jste kostku droždí, ale nestačí? Pak si můžete kvasnice namnožit: potřebujete asi 250 g brambor, 30 g cukru, 30 g hladké mouky, 1/3 kostky droždí a vodu. Uvařené a oloupané brambory rozmixujte s trochou vody na kaši. Přidejte cukr rozpuštěný v pár lžičkách vody, mouku a rozdrobené kvasnice. Promíchejte a v porcelánové nebo skleněné nádobě nechte asi dvě hodiny kvasit. Poté uložte na chladné místo, kde klidně vydrží až čtyři dny. Jedna polévková lžíce těchto vypěstovaných kvasnic stačí na kilogram mouky při přípravě kynutého těsta. Až bude zbývat poslední lžíce, můžete postup zopakovat a namnožit si další dávku.

Jak udělat domácí kvásek

Droždí můžete nahradit i doma vyrobeným kváskem. Sice vyžaduje nejdelší postup, ale pokud se o něj budete následně starat, bude „nekonečný“. Co na to potřebujete a jak postupovat? Podívejte se na perfektní foto návod krok za krokem, jak vyrobit domácí kvásek.

Reklama