Hlavní obsah

Máte rádi čerstvé bylinky? Tyto druhy si můžete pěstovat doma celý rok!

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Toužíte po bylinkové zahrádce na okně ve vlastní kuchyni? A nejlépe, aby tam voněla po celý rok? Žádný problém! S těmito tipy se budete pyšnit zelenými květináčky od jara až do zimy.

Článek

Nemít doma v květináči alespoň jeden druh bylinek? To by byla velká škoda. Pěstujte je, protože tyto zelené rostlinky jsou zdravé, prospěšné pro lidský organismus, vynikající do pokrmů, vhodné jako obklady, přísady do mastí a jiná léčitelská kouzla. Kdo ještě nezačal, může svou pěstitelskou dráhu odstartovat klidně teď hned a pak si svou malou domácí zahrádku udržovat po celý rok!

Bylinky pro celoroční domácí pěstování

Toužíte stát se mistrem v pěstování? Postupujte krok po kroku a brzy se budete pyšnit dokonalou zelení. Nejlepší čas na výsev je bezesporu těsně před zahájením jarní sezony. A přestože se rostlinkám v zimě kvůli nedostatku slunečního svitu příliš nedaří, pár jich můžete pěstovat doma v kuchyni celoročně. Jaké to jsou a co bylinkám dopřávat?

Foto: Profimedia

Středomořské bylinky se v české kuchyni už zabydlelyFoto: Profimedia

1. Rozmarýn lékařský

Pokud této bylince nedělá něco dobře, je to stín. Zato preferuje teplo domova, okenní parapet s výhledem, propustnou až písčitou půdu a nepravidelné zalévání. Za vaši péči vás odmění velkým obsahem vitaminů a minerálních látek. Díky rozmarýnu posílíte paměť a imunitu.

2. Meduňka lékařská

Meduňka vyžaduje stále vlhkou půdu (pozor, nesmí ve vodě plavat!) a ideálně polostín. Je plná prospěšných látek, jako jsou minerály, antioxidanty, silice nebo třísloviny. Už naši předkové o této bylině říkali, že vrací mládí a posiluje ducha i tělo. Kromě toho je skvělá jako čaj proti nespavosti nebo na vyrovnání hladiny cukru v krvi. A její vůně je prostě nezaměnitelná... Zkusíte špízy caprese s meduňkou?

3. Bazalka pravá

Kdo by ji neznal? Voní a na caprese je zkrátka nutnost. Její výrazná chuť se hodí snad do každého salátu nebo najemno pokrájená na čerstvé pečivo. Je to ale bylinka žíznivá, kterou za žádných okolností nesmíte nechat uschnout! Obsahuje vitamin A a K a má antioxidační a antivirové vlastnosti.

4. Máta peprná

Rostlinka, bez níž by to v létě nebylo ono. Chutná v mojitu, na vychlazeném melounu i ve vodě s citronem. Mátu zalévejte pravidelně, ona vám za to bude ku prospěchu nejen jako chuťovka ve vaší kuchyni, ale i jako blahodárný lék. Mátový čaj ulevuje od nevolností, působí proti virům a léčí dýchací cesty. Hodit se vám bude i recept na mátovo-meduňkový sirup.

Foto: Profimedia

Bazalka je skvělá do salátů i do těstovin. Také tlumí křeče a pomáhá při zažívacích obtížíchFoto: Profimedia

5. Tymián obecný

Tymián je poměrně náročná bylinka. Vyžaduje místo orientované na jih, přímé sluníčko a dostatek živin. Takže: do květináče jedině kvalitní půdu, nezapomínejte na občasné přihnojování a zbytečně zeminu nepřelévejte. Tato bylinka má výrazné aroma a chuť, tak si ji v kuchyni opravdu užijte! Dáte si špagety s rozmarýnem a tymiánem nebo zapečené vepřové kostky s tymiánem?

6. Koriandr setý

Koriandr nepatří mezi české bylinkové favority. Velká chyba. Jako jediný totiž dokáže zbavit tělo těžkých kovů, například jedovaté rtuti. Je vynikající k pročištění organismu. Má rád slunce a teplo a díky tomu do ovzduší šíří zajímavou vůni. Pěstujte ho v květináči samostatně a připravte si lilkové kari s čerstvým koriandrem nebo mrkvový detoxikační drink s koriandrem.

7. Majoránka zahradní

Majoránka pochází ze Středozemí, k nám se dostala již v 16. století a dříve se využívala jako osvěžovač vzduchu nebo rozdrcená jako leštěnka na nábytek. Nyní ji docení každý, koho bolí zuby (žvýkejte čerstvé listy), je nachlazený nebo ho trápí revmatické potíže. Má protizánětlivé a uklidňující účinky. Jedná se o teplomilnou bylinku, která potřebuje slunce a propustnou zeminu.

Jak pěstovat bylinky v truhlíku

Bylinkám dopřávejte pravidelnou péči, chvalte je a mějte je rádi. Zalévejte je odstátou vodou z kohoutku nebo klidně klasickou dešťovkou. Vyvarujte se opulentního hnojení umělými hnojivy a rašelinou! Mnoho pěstitelů také doporučuje bylinkový výluh nebo takzvaný žížalí čaj, který se tvoří v zásobníku na tekutinu u domácích vermikompostérů.

Vyrobte si závěsnou bylinkovou zahrádku do kuchyně ze starých plechovek. Nezabere moc místa, protože je vertikální, a navíc je neuvěřitelně stylová.

Reklama