Hlavní obsah

Proměna bytu po prarodičích. Pro mladý pár ideální bydlení

Foto: Martin Florian

Foto: Martin Florian

Byt po prarodičích chtěla majitelka zmodernizovat, ale zároveň si přála zachovat některé původní prvky, aby jí připomínaly staré časy. Jak velká rekonstrukce dopadla?

Článek

Osmdesátimetrový byt v cihlovém domě zdědila paní Eva po prarodičích. Stav i vybavení byly původní, tedy ze 70. a 80. let minulého století, takže před nastěhováním byla potřeba rekonstrukce a modernizace interiéru, aby bydlení vyhovovalo potřebám mladého páru. Některé původní prvky i kusy nábytku ale zůstaly zachovány – bytu sluší a navíc jsou pro majitelku milou vzpomínkou.

Místo, kam je radost se vracet

Eva a Adam jsou bezdětní třicátníci, kteří rádi cestují, a toužili po útulném hnízdě s domáckou atmosférou, kam by se ze svých toulek rádi vraceli. Přáli si v interiéru použít pastelové barvy a v jinak zmodernizovaném prostoru využít drobné retro prvky.

Návrh pro ně připravila interiérová designérka Petra Urbánková: „Zachovali jsme dispozici 3 + 1, majitelé trvali na tom, aby kuchyně zůstala oddělená od obývacího pokoje. Prostor jsme pouze otevřeli do chodby, abychom ji prosvětlili a provzdušnili. Chodba poskytuje velkorysé prostory, jedna z vestavěných skříní proto nyní slouží jako technické zázemí. Přesunuli jsme sem i pračku, abychom mohli zvětšit koupelnu.“ Celá rekonstrukce trvala asi devět měsíců.

Foto: Archiv designérky

Obývacímu pokoji dominuje sedací souprava Phase. Jídelní stůl je od firmy Kaplan nábytek a židle z TonuFoto: Archiv designérky

Buk jako jednotící prvek

Sjednocujícím prvkem, který prostupuje celým bytem, je bukové dřevo. Podařilo se totiž zachovat původní bukové podlahy, které vyčištěním a repasováním získaly nový ráz. „Dřevo pomáhá vytvářet kouzlo domova a navíc příjemně osvěžuje neutrální barvy, tedy béžovou, šedou, bílou a slonovou kost, které jsme v interiéru použili,“ říká Petra Urbánková.

V neutrálních barvách měla být zařízená hlavně kuchyně a koupelna – majitelka chtěla, aby tyto místnosti byly co nejvíc nadčasové a univerzální. Na podlaze v kuchyni a chodbě, která na ni navazuje, je použitý šedý lepený vinyl.

Foto: Archiv designérky

Kromě lustru je v ložnici i obraz a zrcadlo po prarodičíchFoto: Archiv designérky

Retro kousky po prarodičích

Obývacímu pokoji dominuje pohodlná modrá sedací souprava a ve všech pokojích včetně kuchyně zaujme původní osvětlení, které používali už majitelčini prarodiče. Po nich si paní Eva nechala také zrcadlo a obraz v ložnici – oba solitéry moderní místnost příjemně oživují.

Byt rekonstrukcí prokoukl a projasnil se. Dostatečný přísun denního světla ostatně zajišťuje také velké francouzské okno v kuchyni a dvě malé lodžie, které k němu patří.

„Vždy, když se tady rozhlédnu, cítím radost. Těším se sem z každé delší cesty. Vím, že se vracím ne do bytu, ale domů. Designérka vyřešila velmi prakticky především úložné prostory, takže se mi efektivně daří udržovat pořádek, a hlavně dokázala přesně vystihnout, co se mi líbí, a pomoci mi tím k dosažení harmonie v mém prostoru,“ pochvaluje si spolupráci a výsledek majitelka.

Vizitka designérky

Petra Urbánková je interiérová designérka a psycholožka. Ze svých psychologických zkušeností čerpá při každé zakázce: pomáhá sladit prostor s duší a představami klienta a krok za krokem ho tak posouvá blíž k vysněnému bydlení. Ráda pracuje s pastelovými barvami a světlým dřevem a ve svých projektech kombinuje modernu s retro prvky. Více najdete na www.petidesign.cz.

Podívejte se na originální rekonstrukci bytu ze 60. let. Má oválné jádro i prosklené dveře.

Reklama