Hlavní obsah

Lichoběžníkový dům. Jak si poradili s netradičním půdorysem?

Foto: Iveta Kopicová

Rodinný dům se zcela netradičním půdorysem. Rovnoběžné stěny má po úpravě dispozice jen hlavní obytný prostor, další místnosti mají tvary nepravidelné. Vše ale vypadá skvěle i díky nábytku na míru a otevřenosti prostoru.

Článek

Dům v pražské Hostivaři koupila rodina se dvěma předškoláky od developera. Na rozdíl od sousedních domů ještě v době uzavření kupní smlouvy nebyl postaven, proto se dalo zasáhnout do jeho dispozice, která nebyla zrovna nejšťastnější.

Lichoběžníkový půdorys

Asymetrický exteriér sice vypadá zajímavě, byl to ale právě lichoběžníkový tvar a koncept původního půdorysu, které nedávaly velkou šanci na úspěšné vyřešení interiéru. Architektům ze studia ID_arch, kteří s developerem jménem majitelů jednali, se ale podařilo prosadit zásadní změny. „Nová poloha schodiště vnesla do dispozice pevný řád, obytný prostor získal rovnoběžné stěny a velkorysý rozměr, nepravidelné tvary půdorysu se využily pro hygienické a technické zázemí nebo úložné prostory,“ popisuje architektka Ivana Dombková.

Foto: Iveta Kopicová

Rodinný dům má 350 metrů čtverečních. Půdorys je lichoběžníkový, architekti se s ním ale dokázali vypořádat

Vzdušný prostor a světlé barvy

Se studiem už rodina spolupracovala na několika projektech, a tak věděli, do čeho jdou, a opět se nezklamali. Interiér společně dořešili přesně podle představ majitelů, kteří si přáli vzdušný a maximálně otevřený prostor ve světlých barvách. „Architektka se nás detailně vyptala snad úplně na vše a změna dispozice dopadla hned napoprvé. Bylo tam vše, co jsme chtěli, a ještě mnohem víc. A hlavně onen nezaměnitelný rukopis studia,“ dodává majitelka.

Užitná plocha dvoupodlažního domu je celkem 350 metrů čtverečních. Rodina se sem stěhovala z bytu s dispozicí 3 + kk, takže se těšili na větší prostor a také na zeleň. „Věděli jsme, že chceme zůstat v dojezdové vzdálenosti města, ale současně být v přírodě a mít vlastní zahradu,“ říká majitelka.

Foto: Iveta Kopicová

Dřevěné podlahy dodával český výrobce Princ Parket

Nábytek na míru

Ve spodním patře je obývací prostor s kuchyní, obrovská rodinná šatna, toaleta a prádelna se shozem z horního patra. Nahoře jsou čtyři ložnice a dvě koupelny. „Šatna v přízemí je vyřešená velmi vtipně a prakticky. Od prostoru obýváku ji odděluje jen systém skříní a vchod do další místnosti vypadá jako další skříň,“ pochvalují si majitelé. A obecně jsou spokojení a mile překvapení tím, jak se promyšleným systémem nábytku povedlo srovnat nepravidelný půdorys.

Foto: Iveta Kopicová

Veškerý nábytek kromě sedačky a židlí je vyrobený na míru

Dřevo v interiéru a vysněná zahrada

V interiéru je vše postaveno na běleném dubu, v koupelně je použitá epoxidová stěrka v kombinaci s velkoformátovou dlažbou a omyvatelnými barvami. Veškerý nábytek kromě sedačky a židlí nechali vyrobit na míru. Dekorace si klienti vybírali sami, oba mají rádi design a mají i stejný vkus. V obývacím pokoji tak zaujmou třeba netradiční textové hodiny.

Ve spodním patře jsou u jídelní a kuchyňské části velké prosklené plochy směrem do zahrady. Protože do obytných místností není odnikud vidět, jsou tu použité jen venkovní žaluzie a lehké průsvitné závěsy. Majitelé si tak při stolování mohou vychutnávat krásné výhledy, případně volně přecházet do zahrady, kde se dostavuje bazén a zahradní domek, jak jinak než pod taktovkou oblíbeného studia.

Vizitka studia

Architektka Ivana Dombková spolupracuje s Rostislavem Černíkem od roku 1992. V roce 2012 založili architektonické studio ID_arch. Za téměř 30 let spolupráce navrhli a zrealizovali stovky rekonstrukcí i novostaveb nejen pro bydlení, ale i restaurace, hotely, vinotéky, kanceláře a ateliéry. Realizovali několik developerských projektů, nejnovější je pod vrcholkem Radhoště. Více na id-arch.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek