Hlavní obsah

Proti nudě: Otužování na Lipně, on-line detektivka a Lupin

Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Leden se chýlí ke konci, což se ale bohužel nedá říct o koronavirové pandemii. Vládní omezení jsou tedy stále aktuální a možnosti trávení volného času omezené. My pro vás máme i přesto mnoho tipů, jak se zabavit sami i s dětmi.

Článek

Děti dostanou brzy pololetní vysvědčení, a ač byste jindy plánovali, kam vyrazíte o prodlouženém víkendu, teď to těšení tak intenzivní není. Pololetní prázdniny tolik nelákají, protože se mnozí žáci do školy v posledních měsících beztak nepodívali, a žádné velké cestování není možné. To ale neznamená, že si nemůžete udělat skvělý výlet, menší děti potěšit zábavným domácím vyráběním a s většími se pustit do detektivní soutěže.

Robot má 100 let výročí

U některých výrazů se ví poměrně přesně, kdy vznikly. Jedním z nich je slovo „robot“: poprvé se objevilo v divadelní hře R.U.R., kterou napsal Karel Čapek (1890–1938) a premiéru měla v lednu 1921. K této příležitosti odstartuje v pátek 22. ledna ze Švandova divadla v Praze inovační on-line maraton Robothon 2021. Tématem bude řešení současných problémů pomocí umělé inteligence. Účastníci se zaměří na dezinformace, péči o osamělé, vzdělávání, zdraví či budoucnost umění. Soutěžit budou týmy nadšenců do umělé inteligence, robotiky a programování, ale i psychologové, sociologové, umělci a vizionáři z řad talentovaných studentů z celého Česka. A na konci února se můžete těšit na on-line divadelní hru psanou robotem!

K 100. výročí slova robot vznikla i kniha povídek slavných spisovatelů.

Foto: Archiv Švandova divadla

Zjistí nejchytřejší mozky Česka, jak pomocí umělé inteligence vyřešit osamělost?

Otužování a bruslení na Lipně

Během jarního lockdownu většina lidí třídila šatník a pekla chleba. Nyní se všichni otužují. A je to dobře, protože tak rozhodně podpoří imunitu víc než bochníkem k snídani. Na Lipně můžete na pláži Windy Point v Černé v Pošumaví hupsnout do ledové vody a dopřát si minuty pořádného chladu. Anebo si raději zabruslíte a zahrajete lední hokej? Lední plochy jsou na víkend nachystané a brusle vám půjčí. Organizátoři respektují vládní opatření, takže je pro každého místa dost. A navíc tu čeká občerstvení v podobě polévky nebo palačinky se skořicí. Jestliže se nedostanete na Lipno, nezoufejte. Otužovat se lze v podstatě kdekoli, s bruslením si ale dejte pozor, zda je plocha, na kterou se chystáte, dostatečně zamrzlá. 

Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Ať už půjdete do plavek, nebo nazujete brusle, na Lipně si to užijete

Staňte se detektivy on-line

Možnosti zábavy a setkávání jsou omezené, ale on-line jde vyřešit téměř všechno. I záludný zločin. Zúčastněte se 27. ledna soutěže detektivů, kterou pořádá Endorfin, specialista na únikovky. Přijdete se svým týmem záhadě na kloub? Zkouknete video z místa činu, poslechnete si výslechy podezřelých i svědků, získáte materiály k případu a seznámíte se s důkazy. Pomocnou ruku nabídnou i soudní lékaři a forenzní analytici. Hra má tři kola a na závěr by měl váš vyšetřovací tým odhalit pachatele. Nepotřebujete státnice z kriminalistiky, stačí trocha logiky, špetka intuice a kapka štěstíčka! Za celý tým zaplatíte tisícovku a vítězové si odnesou univerzální voucher na únikovou hru.

Foto: Jacek Chabraszewski, Shutterstock.com

Staňte se Sherlockem a odhalte zločin. Zvládnete to i on-line!

Věci, na které nastal čas

Petra Soukupová (38) je jedna z nejčtenějších českých autorek a na konci roku jí vyšla nová kniha. Alice a Richard jsou spolu sedmnáct let, mají dceru Lolu a syna Káju, žijí spíš vedle sebe než spolu a víc si ubližují, než se mají rádi. Jednotlivé kapitoly nastíní vývoj a úpadek vztahu z pohledu dospělých i dětí. Možná vám jejich příběh nastaví zrcadlo, možná si oddychnete, že vy jste dokázali o lásku nepřijít. Není to veselé čtení, ale rozhodně je to silný literární zážitek.

Foto: Nakladatelství Host

Věci, na které nastal čas, Petra Soukupová, nakladatelství Host, 368 stran

Lupin krade jako gentleman

Ať člověk dělá, co chce, stejně nakonec Netflixu podlehne. Vaší pozornosti by neměl uniknout francouzský seriál Lupin, v němž se hlavní role lupiče gentlemana ujal Omar Sy (43). Ano, je to ten z Nedotknutelných (2011). Assane Diop se jako malý kluk přestěhuje ze Senegalu do Francie, kde je jeho otec obviněn z krádeže drahocenného klenotu. Po 25 letech se syn vydává na cestu za pomstou. Jestli máte rádi heist žánr, tedy plánování a provedení velkých loupeží, budete nadšení. K tomu sympatický hrdina a jeho pohnutá minulost...

Foto: Profimedia.cz

Assane Diop mění obleky i masky a vždy je o krok napřed. Francouzský herec Omar Sy je perfektní moderní lupič gentleman inspirovaný Arsènem Lupinem

Potěšte děti slizem

Chcete udělat radost menším dětem a odměnit je, že tak statečně zvládají ztížené podmínky? Kupte jim továrnu na sliz. Vám velkým to může zpočátku připadat jako trochu nechutná zábava, ale nakonec se k výrobě prazvláštní hmoty přidáte také. Sliz se může třpytit, může v nádobce prdět a vůbec si s ním užijete legraci. A ač se podle barev zdá, že je to spíš zábava pro holky, vězte, že ve frontě budou stát i kluci. Anebo jim kupte továrnu v klučičích barvách, ať se doma neperou.

Foto: mall.cz

Továrnu na sliz najdete v holčičí i v klučicí barevné variantě

Ale klidně zkuste upéct i chleba. Máme recept na jednoduchý kváskový chléb i na podmáslový chleba bez kynutí.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek