Hlavní obsah

Prodejkyně kuchyní Kamila žije dobrovolně sama a bez dětí. Nic jí nechybí, ale bojí se důchodu

Foto: StockPhotoDirectors, Shutterstock.com

Foto: StockPhotoDirectors, Shutterstock.com

Statistiky jasně ukazují, že jednočlenných domácností u nás stále přibývá. Kamila se pro single život rozhodla z vážných důvodů dobrovolně a jediné, co ji trápí, je strach z budoucnosti, protože je opravdu na všechno sama a v důchodu to nebude jednoduché. Jak se jí žije a plánuje z jednoho platu?

Článek

Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Kamile je 46 let a pracuje v kuchyňském studiu ve větším městě na jihu Čech: „Pomáhám klientům navrhnout kuchyňskou linku, kterou jim pak u nás vyrobíme a namontujeme. Práce mě velmi baví, jsem mezi lidmi ráda. Moje výplata závisí i na tom, za kolik měsíčně prodáme, ale v podstatě jsem spokojená, protože mám motivaci.“

Tragédie, která ovlivnila celý život

Kamila je vystudovaná zdravotní sestra, ale po vážné autonehodě jí zůstaly následky, které znamenaly přechod na klidnější a méně fyzicky náročnou profesi. „Nehodu jsme měli s tehdejším přítelem, když mi bylo 27 let. Tenkrát jsem byla těhotná a o dítě jsem přišla. Přítel na následky masivního krvácení zemřel a já jsem se z nemocnice dostala skoro za čtyři měsíce. Přišla jsem v jeden den o muže i dítě a ještě jsem si odnesla kratší nohu a páteř srostlou tak, že často bolí,“ vzpomíná na situaci, která jí zásadně změnila život.

Právě tohle byl moment, který vedl Kamilu k rozhodnutí, že zůstane single. Děti po úrazu mít nemůže, trápí ji zdraví a říká, že se z toho vlastně nikdy nedostala – a vydržet s ní by nebylo nic moc.

Družstevní byt po babičce

Bydlí v garsonce na malém sídlišti, byt je družstevní po babičce. „To je velká výhoda, protože platím na dnešní dobu opravdu málo, i s poplatky a energiemi to je měsíčně 6 500 Kč.“ Přesto právě bydlení patří mezi největší položky, které jí každý měsíc odcházejí z účtu.

Její výplata není pokaždé stejná, ale nikdy nejde pod 26 tisíc. „Když se povede rok, dostáváme na Vánoce odměnu, loni to bylo 15 tisíc, což si vždy dávám stranou na dovolenou nebo nenadálé výdaje. Jinak vyjdu v pohodě. Mám malé auto a jezdím občas na výlety, za povinné ručení a benzin dám každý měsíc kolem 2 500 Kč, na opravy si na spořicím účtu střádám do virtuální obálky a vždy tam mám kolem 30 tisíc. Další obálku mám na dovolenou nebo kulturu a další radosti – tam mám aktuálně 42 tisíc. Na nenadálé výdaje mám stranou jen 20 tisíc, protože loni jsem dost investovala do nové podlahy v předsíni a nový nátěr dvířek staré kuchyňské linky,“ vypočítává Kamila.

Šetří a je pojištěná

Kvůli poškozené páteři musí Kamila pravidelně cvičit a chodit na masáže, což ji měsíčně stojí kolem 1 500 Kč, za jídlo utratí do šesti tisíc, 900 Kč dá za televizi a internet, telefon jí platí zaměstnavatel. Oblečení ji stojí v průměru do pětistovky měsíčně, kupuje ho nárazově.

Protože má velký strach, jak jednou vyžije z důchodu, uzavřela životní pojistku se spořením, kterou jí vyplatí v 55 letech, v tuhle chvíli na ní má kolem 85 000 Kč. Kamarádka jí poradila, aby si založila důchodové spoření, tam posílá 2 500 Kč měsíčně a vše, co jí zbyde, ukládá do virtuální obálky na důchod – a tam je nyní 156 tisíc korun. Platí si i úrazové pojištění, měsíčně 1 200 Kč.

Bojím se důchodu, jinak mi nic nechybí

„Když se to sečte, tak mi z výplaty moc nezbyde, ale naučila jsem se neutrácet zbytečně, i když moc ráda chodím do divadla, kina a na výlety. Jednou za dva roky si dopřeju i týden u moře, většinou ale mimo sezonu, aby to bylo levnější. Protože jsem sama, moc nevařím. Přiznám se, že se mnohdy ošidím jen špagetami se zeleninou, salátem nebo si namažu chleba. Na oběd chodíme tak dvakrát týdně s kolegy do nedaleké restaurace, kde berou i stravenky od zaměstnavatele, takže se i s pitím vejdu do stovky. A když se ptáte na takové ty holčičí věci, jako je kadeřník, tak tam nechodím, protože moje kamarádka je kadeřnice a já jí v době dovolené hlídám dům a zvířata, takže mě pak stříhá zadarmo u ní doma,“ říká. Kosmetickou péči zvládá doma přípravky z drogerie a nehty má svoje, jen si je lakuje.

Od odborníků na finance by ráda věděla, jak to udělat, aby i ze svého skromného platu uspořila na důchod, aby se nemusela bát, že nebude mít na léky nebo bydlení. „Když jste na všechno sami, tak si uvědomíte, že nebude nikdo, kdo vám pomůže. Rodiče už nežijí, sourozence nemám a kamarádky, ty budou mít své starosti.“

FINANČNÍ DOTAZNÍK KAMILY Z KUCHYŇSKÉHO CENTRA

Jméno a věk: Kamila, 46

Rodinný stav a počet dětí: Svobodná, bezdětná

Povolání: Asistentka ve firmě na výrobu kuchyní

Příjmy měsíčně: 26 000 Kč + občas prémie

Náklady na bydlení: inkaso 6 500 Kč

Náklady na jídlo: do 6 tisíc

Náklady na oblečení: do 500 Kč

Další náklady: Benzin a povinné ručení 2 500 Kč, cvičení a masáže 1 500 Kč, televize a internet 900 Kč, 2 500 na důchod, 1 200 Kč životní pojistka

Úspory: Na spořicím účtu mám stranou 156 000 Kč a v obálkách s různým účelem, kam lze sáhnout, mám kolem 90 000 Kč.

Kolik ji stojí dovolená: Do 25 000 Kč jednou za dva roky, loni jsem to vyměnila za rekonstrukci podlahy a kuchyně.

Finanční zlozvyky: Nevyznám se v tom, jak investovat nebo si lépe našetřit, a vlastně nevím, koho oslovit.

Finanční přání: Být zabezpečená pro případ nemoci či zhoršení zdravotního stavu.

Finanční obavy: Bojím se doby, kdy budu muset vyžít z důchodu.

Kamila si vede dobře, ale chce to investovat

„Kamila si vede po finanční stránce velmi dobře. Má rozumné výdaje, umí plánovat, pravidelně spoří a i z mála si dokázala vytvořit základní finanční rezervu. To vše je velmi dobrý výchozí bod. Navíc je správné, že sama aktivně přemýšlí nad svou budoucností a hledá způsoby, jak si v důchodu udržet finanční stabilitu nad rámec státní podpory. Ale je pár věcí, které by mohly její situaci ještě vylepšit – jde o správu úspor,“ říká Jiří Hluchý, zakladatel a CEO fintechu Frenkee, a doporučuje:

  • Peníze uložené na spořicím účtu nebo v různých obálkách sice dávají přehled a určitou jistotu, ale z dlouhodobého hlediska ztrácejí na hodnotě kvůli inflaci. Bylo by proto vhodné část těchto prostředků investovat, přesunout do investičního produktu, který má potenciál alespoň částečně tyto ztráty kompenzovat. Existují konzervativnější fondy nebo smíšená portfolia, která i při relativně nízkém riziku přinášejí vyšší zhodnocení než klasický spořicí účet.
  • Spořicí účet je ideální pro krátkodobou rezervu ve výši několika měsíčních výdajů, které může mít Kamila kdykoliv k dispozici.
  • Doporučuji také revizi stávajícího pojištění. U úrazového bych se zaměřil i na rizika spojená s nemocí. Statisticky jsou dlouhodobé nemoci nebo invalidita častější příčinou výpadku příjmu než úrazy. Připojištění závažných onemocnění nebo trvalé invalidity by mohlo být dobrým doplňkem.
  • Jednou z nenápadných, ale účinných cest, jak ušetřit a zefektivnit své finance, je zaměřit se na zdánlivé maličkosti, které se v čase promění ve významné částky. I drobné příjmy nebo úspory mohou sehrát v dlouhodobém horizontu překvapivě velkou roli. Například prodej starého nevyužitého oblečení, knih, drobné elektroniky či vybavení přes platformy jako Vinted, Marketplace nebo Aukro může přinést jednotky až nižší tisíce korun ročně. Tyto prostředky je pak možné převést rovnou na investiční účet nebo důchodové spoření.
  • Často opomíjenou možností, jak ušetřit, jsou také cashback programy a věrnostní karty. Přitom u běžných nákupů potravin, drogerie nebo čerpání pohonných hmot se může vracet i 1–5 % z ceny zpět. Není nutné měnit zvyky – jen si vybrat chytrý nástroj.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám