Hlavní obsah

Programátorka Jana: I s příjmem čtvrt milionu žijeme jako běžná rodina. Ráda nakupuju ve slevách

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Jsme rádi, že můžeme představit hospodaření různých českých rodin. Od těch, které mají hluboko do kapsy a přemýšlejí, jestli vyjdou s výplatou, stejně jako od těch s příjmy, jaké si většina lidí neumí ani představit. Zajímá vás, jak žije rodina, která vydělává čtvrt milionu měsíčně? Docela normálně.

Článek

Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Manažer a programátorka

Jana (35) se rozhodla zveřejnit hospodaření své rodiny, aby ukázala, že i s opravdu velkým příjmem můžete vést obyčejný a neokázalý život. „Jsem aktuálně na mateřské dovolené s naším prvním dítětem a čekám druhé. Bydlíme v Praze. Můj manžel je vysoce postavený manažer a značný workoholik. Pracuje i šestnáct hodin denně – před narozením syna to bylo i o víkendu, teď už to trochu omezil, aby si syna užil,“ vysvětluje Jana. Před mateřskou pracovala jako velmi dobře placená programátorka, teď si tím přivydělává.

Oba manželé jsou ve svém oboru uznávaní a i teď, kdy je Jana na doma a pracuje jen občas, jim na účet každý měsíc dorazí kolem 240 tisíc Kč a jednou za rok i prémie, které bývají v řádu stovek tisíc.

Vysněné vlastní bydlení

„Díky tomu jsme si mohli pořídit příjemné vlastní bydlení v dobré lokalitě Prahy, ale jinak nijak neutrácíme, žijeme skromně, nepotřebujeme nějaký extra luxus. Jediné, za co jsme hodně utratili a utrácíme, je bydlení. Dlouho jsme vybírali, co by nám vyhovovalo, až jsme narazili na opravdu drahý byt. Velkou část ceny jsme složili hotově, ale i tak platíme každý měsíc 45 tisíc za hypotéku.“

Janin manžel má k výplatě i hodně benefitů, které rodina využívá, a ušetří díky tomu třeba za kulturu, sport, ale třeba i za telefony: on volá zcela zdarma a Jana s velkou slevou. „Ale jinak žijeme jako každá běžná rodina. Auto máme jedno a obyčejné, jezdíme po Praze MHD, nevyhledáváme značkové oblečení, do restaurací také moc nechodíme, tedy hlavně proto, že tam dvouletý syn nevydrží. Ráda nakupuju i ve slevách, třeba drogerii. Taky využívám množstevní slevy nebo výhodná velká balení,“ popisuje Jana.

Jsme praktičtí a neutrácíme zbytečně

Protože dost vydělali a moc neutrácejí, stačili si slušně našetřit. Jana se proto nebojí doby, kdy se narodí druhé dítě a ona nebude pracovat, takže příjmy klesnou a výdaje naopak vzrostou. Své finance totiž mají pod kontrolou. „Jak jsem řekla, na hypotéku odchází 45 tisíc a deset dalších na energie, poplatky a další vedlejší náklady. Přemýšlíme o tom, že letos doplatíme i část hypotéky, abychom měsíčně neposílali tolik.“

Rodina neutratí moc ani za jídlo. Manžel je velmi často v zahraničí, kde mu ho platí zaměstnavatel. A mnohdy se tak děje i v ČR, kdy chodí na pracovní obědy a večeře. Jana tak často vaří jen pro sebe a syna. Spočítala, že měsíčně utratí za potraviny kolem 9 tisíc – nejvíc za ovoce, zeleninu a kvalitní maso od farmářů.

Ušetříme i za oblečení

Zbytečně neinvestují ani do oblečení. „Manželovi přispívá na košile a obleky firma a já teď chodím doma hlavně v teplákách, a pokud jdeme do společnosti, pak sáhnu do toho, co už mám. Těhotenské věci jsem také už měla nebo mi něco půjčila kamarádka. A i syn dostává oblečení po ostatních dětech – určitě devadesát procent z toho, co má. Jsme dost praktičtí, za oblečení dáme maximálně kolem 800 korun měsíčně.“

Horentní sumy nepadají ani za dovolené. Rodina moc společného volna nemá, ale pokud ano, vyhledávají spíš klidnější destinace. „Nepotřebujeme luxus. Stačí nám nějaký apartmán v malé chatce na horách. Jediná podmínka je, že to musí mít zajímavou atmosféru. Nejraději mám ubytování ve staré roubence, kde vám paní domácí připraví čerstvou snídani a z okna vidíte na hory.“ Dovolená obvykle vyjde celkově tak do 40 až 50 tisíc. Často jezdí i k rodičům na chatu, protože jim chtějí pomoci se sekáním trávy, opravami a také pak přispívají na provoz.

Spoříme a investujeme zvlášť

Rodina má dostatečný finanční polštář. „Spoříme a investujeme každý zvlášť. Já mám asi 1 300 000 Kč v akciích, ve zlatě a na nemovitostním fondu. Manžel má našetřeno daleko víc, nevím přesně, ale je to kolem pěti milionů, které také rozdělil do různých komodit. Každý měsíc odkládáme stranou další peníze, abychom mohli umořit hypotéku a do budoucna koupili další nemovitosti, které bychom pronajímali a jednou darovali dětem.

FINANČNÍ DOTAZNÍK PROGRAMÁTORKY JANY

Rodinný stav a počet dětí: Vdaná, 1 dítě + jedno na cestě

Povolání: Programátorka (Java developer)

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 250 tisíc Kč + roční odměny

Náklady na bydlení: 45 tisíc hypotéka, 10 tisíc poplatky

Náklady na jídlo: 9 000 Kč

Náklady na oblečení: Příležitostné, asi 800 Kč měsíčně po rozpočítání

Náklady na drogerii a další větší položky: Benzin 3 000 Kč, 3 650 Kč roční lítačka pro manžela, já asi 200 Kč měsíčně na MHD, 1 000 Kč příspěvek útulku, drogerie asi 1 000 Kč, telefon 500 Kč (manžel má proplácený v práci a já zvýhodněný tarif), internet a streamovací služby 1 000 Kč, 7 000 Kč měsíčně na výdaje, které nejsou pravidelné: opravy auta, něco do domácnosti a podobně.

Úspory na horší časy: Dohromady zhruba 6,5 milionu Kč v akciích, komoditách, fondech, kryptoměnách apod.

Kolik můžu investovat do dovolené: Ročně i s výlety procestujeme zhruba 60 tisíc, ale mohli bychom i daleko víc.

Moje finanční zlozvyky: Neřekla bych, že nějaké máme.

Moje finanční cíle nebo přání: Ušetřit na bydlení pro děti.

Moje finanční obavy: Že nenašetříme dostatečně pro děti.

Jak hodnotím celkovou finanční situaci: Velice dobře a stabilně, díky manželovi máme vysoké příjmy, máme i poměrně dost naspořeno a v případě výpadku příjmu máme kam sáhnout.

Ukázkový příklad pokory, střídmosti a racionality

„Paní Jana je ukázkovým příkladem toho, že i velmi vysoký příjem může jít ruku v ruce s pokorou, střídmostí a racionálním přístupem k  financím. Spolu s manželem si vytvořili stabilní a perspektivní domácí rozpočet a solidní rezervy. Ačkoli je jejich situace na první pohled výborná, je správný čas přemýšlet nad dalšími kroky, které pomohou jejich finanční stabilitu udržet i do budoucna – a především ji efektivně rozvíjet,“ říká David Fogad, obchodní ředitel fondu firemního nástupnictví Adax, a má pro ně pět doporučení:

  • Ověřit a zrevidovat investiční strategii. I když mají dost naspořeno a investují, doporučil bych vyhledat zkušeného investičního poradce, který portfolio odborně posoudí a případně navrhne jeho přesnější diverzifikaci. Jde o částky, které už si zaslouží profesionální správu. Kromě rozložení aktiv je dobré zvážit i míru rizika a soulad se střednědobými a dlouhodobými cíli rodiny.
  • Zvážit efektivitu mimořádného splácení hypotéky. Jana mluví o mimořádných splátkách hypotéky, ale ne vždy to musí být investičně nejlepší volba. Určitě bych doporučil propočítat obě varianty a zvážit i psychologický faktor jistoty oproti efektivitě výnosu.
  • Investiční nemovitost ano, ale ideálně s podporou. Záměr pořídit další nemovitosti k pronájmu samozřejmě dává smysl jako dlouhodobá investice, ale přinese to i nutnost údržby, komunikace s nájemníky – prostě věci, které stojí čas. A toho rodina nemá nazbyt, takže bych uvažoval o spolupráci s profesionální správcovskou firmou nebo o alternativě v podobě realitních fondů.
  • Vytvořit dlouhodobý finanční plán. Při současném finančním nastavení má rodina výborný základ pro to, aby si stanovila jasné milníky: ať už jde o zajištění dětí, důchod nebo různé investiční cíle. Nemělo by v něm chybět ani zohlednění inflace, změn životní situace, případných výpadků příjmů či výdajů na vzdělání. Čím dříve si podobnou mapu vytvoří, tím méně improvizací je bude čekat v budoucnu.
  • Nezapomínat na ochranu majetku. Při takto vysoké hodnotě aktiv je nezbytné uvažovat také nad jejich ochranou. Mám tím na mysli jak klasické pojištění (životní, úrazové, majetkové), tak i právní aspekty. V některých případech dává smysl řešit otázku dědictví, předání majetku nebo třeba založení svěřenského fondu. Je to oblast, kde se zkušený správce majetku opravdu vyplatí.

Závěrem: Paní Jana je důkazem, že vysoký příjem nemusí svádět k marnotratnosti. Její přístup je inspirativní a zaslouží uznání. Pokud k němu nyní přidá i důslednou strategii a profesionální správu svých prostředků, má nakročeno k opravdové finanční nezávislosti.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám