Hlavní obsah

Svatba: Seznam svatebních hostů má svá slabší místa. Na koho bacha?

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Svatba by měla být oslavou lásky, říká se, že je to začátek společného života, a často ji plánujete měsíce. Máte jasnou představu, kde si řeknete ano a jaké bude svatební menu, ale když přijde na seznam hostů, dochází ke sporům? Není divu, někteří pozvaní můžou váš den i pokazit.

Článek

Máte stanové datum, vybrané místo i fotografa, proběhla ochutnávka svatebního dortu a nevěsta hubne do šatů. Nastal čas si říct, koho na svatbu chcete pozvat. Kdo již seznam svatebních hostů sestavoval, ví, že je to práce na hodiny a může dojít i k hádkám.

Máte dvě rodiny, dvě skupiny přátel, kolegy a zřejmě nemáte neomezený rozpočet. Bude to chtít udělat i pár ústupků. A u některých hostů, kde je pravděpodobnost, že můžou váš den narušit, není pozvánka samozřejmostí!

Vzdálení příbuzní

Ono se řekne „jen rodina a kamarádi“, ale právě s výběrem příbuzných je třeba být opatrný. Ne všichni se mají v lásce, ne se všemi se vídáte, ale mnozí očekávají, že se vašeho dne zúčastní. Obě rodiny mají mít přibližně stejný počet míst. Klidně proberte s rodiči, koho je slušné pozvat a komu stačí svatební oznámení. Je to váš den a vaše volba, ale nechcete zároveň, aby vaše svatba udělala zlo v příbuzenstvu. Na druhou stranu určitě nemusíte zvát strýčka z pátého kolene, u kterého vaše maminka byla kdysi na prázdninách. Rozumní vzdálení příbuzní pochopí a vy jim to můžete vynahradit posvatebním setkáním.

Foto: DGLimages, Shutterstock.com

Prastrýčku Lojzo, když jsem tě viděla naposledy, měl jsi na hlavě vlasy!

Expartneři

Prožili jste spolu kus života, máte společnou minulost a po rozchodu výborně vycházíte? To ale není důvod, proč zvát ex na svatbu! Tento den je začátek budoucnosti s úplně jiným člověkem. Pozvánku jim pošlete, jen pokud máte jistotu, že jejich přítomnost nepřivede nikoho do rozpaků. Vy víte, že si berete nejlepšího chlapa na světě, ale chcete pak vidět svého podnapilého otce šeptat vašemu bývalému, že jste si měla vzít jeho? (Víte, kdy se s bývalým nekamarádit?)

Děti

Umí být hlučné, vyžadují pozornost a nemají pochopení pro na minuty naplánovaný program. Ano, děti takové umí být. Ale jsou to členové rodiny vašich blízkých. Chcete klidnou oslavu, máte limitovaný počet hostů a ti se mají bavit s vámi a nehonit celý den potomstvo? Než uděláte striktně bezdětnou svatbu, pobavte se o tom s těmi, kterých se to týká. Ne všichni mají komu dát děti na hlídání, někdo se i urazí. Pokud je to ve vašich možnostech, nechte rozhodnutí na samotných pozvaných a vytvořte jim podmínky, aby si to s vámi užili, i když přijdou s ratolestmi.

Foto: DGLimages, Shutterstock.com

Pane jo, ta nevěsta je krásnější než Locika. Ano, děti umí skládat ty nejupřímnější komplimenty!

Šéf a kolegové

Trávíte s kolegy víc času než s většinou kamarádů a se šéfkou během oběda řešíte, co se během svatebních příprav pokazilo? Pozvěte je jen v případě, že jste zároveň přátelé. Jinak pravděpodobně nebudou znát nikoho z ostatních hostů, dost možná ani vašeho budoucího muže nebo vaši nastávající. Budou se bavit jen mezi sebou a vy je budete trochu nuceně seznamovat. Klidně si s nimi užijte mejdan po práci a přineste na ochutnání svatební koláčky. Ale zvaní být nemusí.

Plus jeden

Shodnout se na tom, kteří přátelé a kamarádi nesmí na svatbě chybět, je úspěch, ale ještě se neradujte! Nastává otázka, zda na pozvánce bude uvedeno „plus jeden“. Většinu svých blízkých znáte i s jejich drahými polovičkami, ale co když manžela kamarádky vídáte sporadicky a novou přítelkyni bratrance ještě ani neznáte? Buďte opatrní: sice nechcete svůj den oslavit s cizinci, ale někteří hosté se nebudou cítit dobře sólo a může se jich dotknout, že ostatní přišli ve dvojici. (Jak to udělat, když si nesedíte s partnerovými kamarády?)

Královny dramat a opilci

Máte mezi blízkými i typy, co jsou rádi středem pozornosti, umí vyvolat hádku a vypít bar? Obvykle to s nimi nějak skoulíte, mají spoustu vlastností, proč jejich sklony k dramatickému jednání tolerujete. Ale svatba je váš den. Pokud je pozvat chcete, ale máte z jejich chování obavy, na férovku jim to řekněte. Měli by vědět, že vám na nich záleží a dát si bacha, aby vám svým chováním nezkazili den třeba stěžováním si nad zpackaným životem či neúměrným pitím.

Kdo byl „rizikovým“ faktorem mezi hosty u vás? A jaké tradice jste dodrželi?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek