Hlavní obsah

Skoro polovina žen si sex neužívá: co s tím dělat, aby byl vztah v posteli rovnocenný

Foto: NotarYES, Shutterstock.com

Foto: NotarYES, Shutterstock.com

Hlavně ať to netrvá příliš dlouho. Co? No přece milování. Pro 42 procent žen je noční můrou. A bylo by až moc jednoduché říct, že si za to mohou samy. I když jsou to často ony, které dovolují svým partnerům, aby s nimi měli špatný sex. Není to náhodou i váš případ?

Článek

Pohlavní styk s někým, na kom vám záleží, se obvykle považuje za příjemnou fyzickou aktivitu s mnoha zdravotními benefity. Sex podle všeho snižuje stres, přispívá ke kvalitnějšímu spánku, rozjasňuje pleť nebo tlumí bolest. Bez ohledu na to, co všechno dobrého se o něm říká, ne všechny ženy si ho užívají.

Nevyzvednutá zásilka přírody

Dámy ve věku mezi 25 a 34 lety jsou v posteli nejméně spokojené. Alespoň to vyplývá z britského výzkumu vládní agentury Ministerstva zdravotnictví a sociální péče v Anglii Public Health England (dále jen PHE), jehož se zúčastnilo 7 367 dospělých žen (18 až 70 let). Celkově 42 procent respondentek v této věkové kategorii si sex spojuje s problémy a nepříjemnými pocity. A to je opravdu alarmující, navíc u žen nastává vrchol sexuální potřeby právě po třicítce. Co za tím stojí?

1. Zdravotní potíže

Zjištění odhalují, že mnohé dámy v tichosti až trpí, a to vinou potíží, které omezují jejich sexuální nadšení. Jmenovitě jde o premenstruační syndrom, silnou a bolestivou menstruaci či období menopauzy. Lékařka Sue Mann z PHE, tamní odbornice zabývající se sexuálním a reprodukčním zdravím, se v souvislosti s těmito výsledky zmínila o tom, že nezřídka ženy hlásí nějakou sexuální dysfunkci, ale většina nehledá pomoc, spíš i přes vlastní nechuť či zdravotní indispozice přistupuje na partnerovy sexuální návrhy a modlí se, aby sex netrval příliš dlouho.

Proč se ženy se svými potížemi neobracejí na lékaře? Možná proto, že donedávna byl PMS nebo bolest při menstruaci něco, co se „muselo vydržet“, a ženy, které hledaly pomoc u lékařů, byly často označeny za hysterky. Žádná bolest nebo nepříjemný pocit není v pořádku, v tu chvíli je třeba myslet na návštěvu lékaře, nikoliv na to, jestli je taktní odmítnout partnera. Doby, kdy se přehlížení potřeb jednoho z partnerů rozpustile nazývalo „plněním manželských povinností“, by měly patřit minulosti.

Foto: NDAB Creativity, Shutterstock.com

Legendární rada matek dospívajícím dcerám „Zavři oči a mysli na Anglii“ patří opravdu do historie Foto: NDAB Creativity, Shutterstock.com

2. Snaha neublížit

Jedním z důvodů, proč ženy dovolují svým mužům, aby s nimi měli průměrný až špatný sexuální styk, může být to, že se ženy samy neumí či nechtějí vyjádřit. Těžko jim to dávat za vinu, donedávna se totiž o ženských potřebách nemluvilo ani veřejně, ani v hodinách sexuální výchovy. Ani vědci na ženy příliš nemysleli. Řada mužů i žen si tak doteď plete vagínu s vulvou, jak opravdu vypadá klitoris, jsme se také dozvěděli poměrně nedávno. Není divu, že ženy neumějí své sexuální touhy rozpoznat či o nich hovořit tak dobře jako muži. 

Řada žen tak raději mlčí proto, aby mužské ego neutrpělo žádné šrámy. Jenže ani tady není vítězů ani poražených. A také tu není jiná rada, než zkoušet komunikovat. Nevyhovuje-li vám milostný styl vašeho partnera či jeho bolestivé tahání vašich bradavek, zkuste mu vysvětlit, že potřebujete jiný (ne horší či lepší) přístup. Sdělte mu, že ho stále milujete a snažíte se o to, aby vám to v posteli co nejlépe klapalo. Svá slova potvrďte kupříkladu objetím.

3. Multitasking

Pak jsou tu taky další faktory, které nástup dámské rozkoše komplikují, převážně multitasking, novodobý zabiják libida. Čím dál tím více postrádáme schopnost soustředit se na jednu věc a nejinak je tomu i při sexu. Tady pomohou vědomé rituály, se kterými můžete začít už po příchodu domů. Jak na to, aby vám multitasking nekazil sex?

I když není snadné říct někomu, s kým spíte, že pro vás milování představuje spíš stres než radost, je třeba jít s pravdou ven, jinak se odsoudíte k chronické nespokojenosti a absenci orgasmů. Ctěte pravidla diplomacie ve vztahu, a pokud si netroufáte na otevřený rozhovor o svých touhách, přáních a připomínkách, milenci napište dopis, ve kterém nejprve vyzdvihněte jeho kladné vlastnosti. Teprve pak mu nalijte čistého vína.

Reklama