Článek
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. „Stres a únava, stejně jako nachlazení a virózy, zvyšují náchylnost k bolestem v krku. Naštěstí jde o onemocnění, které velmi dobře odpovídá na přírodní léčbu. Ta přináší nejen úlevu od bolestí a jiných nepříjemných pocitů, ale může ztlumit i zánět v hrdle,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Martina Anderová. Podívejte se na devatero přírodních pomocníků, kteří vás v boji s protivnou nemocí opravdu podpoří.
1. Šalvěj
Jednou z nejúčinnějších bylin je často opomíjená šalvěj. „Využívá se při neduzích dutiny ústní, ať už se jedná o afty, nebo záněty zubů, dásně a hrdla,“ uvádí Zuzana Švédová z portálu Celostní medicína. Kloktadlo ze šalvějového nálevu dezinfikuje a uklidňuje podrážděnou sliznici. Čajovou lžičku čerstvých či sušených listů šalvěje svařte s 250 ml vody, nechte deset minut louhovat a sceďte. Nálev nechte vychladnout a následně jím několikrát denně kloktejte.
Šalvěj patří k nejúčinnějším bojovníkům proti bolestem v krku
2. Bez, zázvor & spol.
Počínající chřipku i bolest v krku spolehlivě zahání i osvědčená kombinace čtveřice přírodních pomocníků. Do konvice si připravte hrst sušených bezových květů, nastrouhaný zázvor a zalijte vroucí vodou. Po deseti minutách přidejte včelí či pampeliškový med a citronovou šťávu.
3. Česnek
Česnek je v podstatě přírodní antibiotikum, pomáhá budovat imunitu a léčit různé zdravotní problémy – mezi nimi i bolest v krku. Alicin, který obsahuje, totiž zabíjí bakterie i viry. Hned při prvních příznacích škrábání v krku si jej dejte, samozřejmě syrový. Stroužky si můžete nakrájet na drobné kousky anebo rozdrtit do vody či medu.
Česnek je svými léčivými účinky proslulý
4. Cibule
Užitečným pomocníkem může být i cibule – sirup z ní už vyléčil leckoho. Stačí, když velkou cibuli nakrájíte nadrobno, zalijete medem nebo zasypete cukrem. Šťávu, kterou pustí, po lžičkách konzumujte. Směs cibule a cukru či medu můžete také zalít horkou vodou, po pár minutách scedit a popíjet jako horký nálev.
5. Med s citronem
Každý včelař vám řekne, že není lepšího léku než kvalitní domácí med. Na zanícené hrdlo totiž působí opravdu jako hotový balzám. Když ho navíc zředíte citronovou šťávou a směs budete pomalu polykat, poděkuje vám sliznice i imunita.
Med s citronem – osvědčená kombinace, která nejen ulevuje, ale navíc skvěle chutná
6. Slaná voda
Klasickým receptem našich babiček je i kloktání vodou se solí. Opakované kloktání dezinfikuje a vyplachuje choroboplodné zárodky z úst a krku. Příprava je více než jednoduchá: rozpusťte půl čajové lžičky soli ve sklenici vlažné vody a každé dvě hodiny kloktejte.
7. Skořice & hřebíček
Skořici a hřebíček nevyužijete jen při pečení cukroví, ale i při bolestech v krku. Tohle voňavé koření totiž funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Přidejte si je před zalitím do čaje. Hřebíček můžete také cucat – není moc chutný, ale je to silný a účinný prostředek proti bolesti.
Koření není skvělé jen jako dochucovadlo. Využijte i jeho léčivé účinky
8. Slepičí polévka
Staletími prověřený domácí lék na nachlazení a chřipky je slepičí či kuřecí vývar. A pomáhá uklidnit i bolest v krku. Látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar vám navíc zajistí přísun důležitých živin, které nemocné tělo potřebuje.
9. Tvaroh
Asi vás to překvapí, ale pomůže vám i tvaroh. Chladí, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Působit ho ale nechte zvenčí. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek. Šátek složte na šálu tak, aby mezi vaší kůží a tvarohem byla jen jedna vrstva látky. Obklad ohřejte na tělesnou teplotu (například na topení) a oviňte kolem krku. Přes něj přijde ještě silný ručník. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.
A co se nejvíce osvědčilo vám?