Hlavní obsah

Talent není všechno! Nepřehlédnutelní Matěj Ruppert, Kapitán Demo a Jiří Korn

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Flitry, výrazné klobouky a jiné doplňky, titěrné spodní prádlo nebo celokožený oblek? To je jen drobná ukázka toho, co si na sebe v rámci show vezmou někteří čeští zpěváci. A pak vystřihnou Piece of My Life, Zlatíčka nebo Jednu malou chvíli. Kteří pánové patří k nejvýraznějším?

Článek

Mít hlas jako zvon, rozsah jako operní pěvec, texty plné básnických nebo humorných spojení a obratů a hudbu, ze které mrazí? Ono to vlastně úplně stačí, ale někdy je fajn být ještě jiný, vymykat se, nezapadnout mezi ostatní, umět udělat show a nebát se třeba i ulítlých kostýmů.

A přesně takový je dnešní oslavenec Matěj Ruppert, který patří mezi nejvýraznější české zpěváky, naživo je jako uragán. A není sám. Kteří čeští hudebníci rozhodně nejsou tuctoví?

Matěj Ruppert

Začínal ve folklorním sboru, vyhrál televizní pěveckou soutěž Caruso show a od roku 1999 je součástí kapely Monkey Business, která patří k nejoriginálnějším hudebním „tělesům“ u nás. Nezdráhá se přijmout ani nabídky na hraní ve filmu (např. Bourák). Dnes již dvojnásobný táta je držitelem několika ocenění v anketě Anděl a upřímně mluví i o divočejším mládí.

Je králem koncertních kostýmů a nebojí se ničeho: vystoupí v růžovém obleku, celý v kůži i jen v kožených slipech. Výrazným oblečením vyjadřuje i své názory. V roce 2018 se například připojili „Mankáči“ k bojkotu, odmítli hrát na akcích sponzorovaných Andrejem Babišem a oblékli si obleky s parazity, na kterých byly kromě hmyzu i fotky Andreje Babiše a Miloše Zemana.

Foto: Profimedia.cz

Součástí outfitu Matěje Rupperta mohou být i voňavé stromečky do auta.Foto: Profimedia.cz

Jiří Burian aka Kapitán Demo

Jiří Burian je multitalentovaný hudebník, hrál v kapele Southpaw, Ghostmother nebo Republic of Two, často spolupracuje se svým otcem Janem Burianem a moderuje v rádiích. Před deseti lety vytvořil svoje alter ego jménem Kapitán Demo, obtloustlého milionáře a rappera se zlatými řetězy na krku a syna Buda Spencera. A díky hitům jako Zlatíčka jej zná celé Česko.

Nebojí se šokovat, překračovat hranice, tvrdí, že je mistrem světa všeho a jde mu, na co sáhne. Kromě toho, že má nekorektní texty písní, je každý jeho koncert obrovská show. A výrazné kostýmy k tomu patří.

Foto: Profimedia.cz

Skromnost není slovo, kterým by se dal definovat módní styl Kapitána Dema.Foto: Profimedia.cz

Jiří Korn

Mezi hudební špičkou se drží od 60. let, kdy začínal ve skupině Rebels, chvíli hrál se skupinou Olympic, později už jako sólový zpěvák účinkoval v populární show Možná přijde i kouzelník a na svém kontě má hity jako Yvetta či Miss Moskva. Zářil v muzikálech, svá vystoupení vždy pojímal i jako taneční show a nebál se výstředních kostýmů. Ač před třemi lety oslavil sedmdesátiny, stále vystupuje, vyprodává největší haly a je i součástí úspěšného vokálního kvarteta 4TET.

Kromě nesporných uměleckých kvalit je i mužem stylovým a originálním, který se nebojí obléct sukni, výrazné doplňky či nápadné obleky. Netají se tím, že jej móda a módní trendy baví, jde s dobou.

Foto: Profimedia.cz

Móda je pro Jiřího Korna především hra. Foto: Profimedia.cz

Ben Cristovao

Proslavil se účastí v pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar (2009) a chytil příležitost za pačesy, což dokazuje i to, že o pár let později usedl ve stejné soutěži do poroty. Dnes je jednou z nejvýraznějších pěveckých osobností i hlasem mladé generace. Neváhá se účastnit politických či ekologických kampaní a varovat třeba před nástrahami internetu.

Je talentovaný zpěvák, reprezentoval Českou republiku i na Eurovizi (2021), podařilo se mu vyprodat O2 arenu a nebojí se ani vyčnívat. Barevné kostýmy a originální účesy k němu patří, stejně tak neotřelé způsoby, jak dostává hudbu ke svým posluchačům. Jeho desku Poslední si tak například fanoušci mohli stáhnout přes QR kód na tričku s jeho unikátním designem.

Foto: PETR KOZLÍK / MAFRA / Profimedia

Móda je pro Bena Cristovao stejně důležitý prostředek vyjádření jako třeba hudba či poezie. Foto: PETR KOZLÍK / MAFRA / Profimedia

Jan Bendig

Po právu byl letos zařazen do 30 pod 30, což je žebříček úspěšných a inspirativních mladých lidí sestavovaný časopisem Forbes. Netají se tím, že zažil život v romském ghettu a v dětství z hladu kradl. A ač zažil jako mladý kluk slávu díky úspěchu v pěvecké soutěži (byl ve stejném ročníku jako Ben Cristovao, Monika Bagárová nebo Markéta Konvičková), musel se vypořádat i se záchvaty paniky.

Dnes jeho hvězda ovšem září podobně jako jeho oblíbené blyštivé kostýmy, rozhodně není jedním z davu. Spolupracuje s největšími esy českého showbyznysu, s Lucií Bílou nazpíval velký hit Jednu malou chvíli, má za sebou úspěšný koncert ve Foru Karlín a sní o O2 areně.

Foto: David Kundrát/Czech News Center / CNC / Profimedia

Jan Bendig není jen hvězdičkou z talentové show.Foto: David Kundrát/Czech News Center / CNC / Profimedia

Vojtěch Dyk

Jeden z největších hlasů současnosti má bezesporu Vojtěch Dyk, o kterém se už roky mluví jako o renesančním umělci. Rozhodně jej nelze zařadit jen do jedné umělecké kategorie, je to ale rozhodně talentovaný herec a výjimečný zpěvák.

V Národním divadle zářil ve hře Radúz a Mahulena, za roli Kudykama v lyrikálu Michala Horáčka byl nominován na Thálii, za roli Sherlocka Holmese ji nakonec dostal. Účinkoval v několika kapelách. A ač si s kapelou Nightwork dělali legraci ze všeho a ze všech a působili trochu jako parodie, jeho sóla v songu Mája nenechala nikoho na pochybách, jaký talent se na české hudební scéně zrodil. A nebojí se vyčnívat ani v módě, kombinovat vzory, oblékat výrazné barvy, a to jak na jevišti, tak na červeném koberci v rámci společenských akcí.

Foto: Profimedia.cz

Poznávacím znamením Vojtěcha Dyka je kromě talentu i smysl pro humor. Foto: Profimedia.cz

Reklama