Hlavní obsah

Nas*aná máma o úskalích mateřství: Dnešní matky to mají těžší, ty naše rozhodně vystresované nebyly!

Tereza Maroušková o sobě říká, že je jízlivý pisálek, bojovnice za práva matek „nematek“, zakladatelka hnutí odloučení mozku od placenty… Je ale i máma dvou dětí, autorka tří knih a úspěšného blogu, který píše pod přezdívkou Nas*aná máma. V podcastu Bubliny řekla, co ji k založení blogu vedlo a proč už nemá touhu měnit svět.

Článek

Těhotenství jako nejkrásnější období v životě ženy? Mateřská role, která všechny ženy bez výjimky naplňuje? A co když ne? Je v pořádku narušit pozitivní obraz tohoto životního období a sdílet i frustraci a nemilá překvapení? Tereza Maroušková si prošla dlouhým obdobím těhotenských nevolností a cítila potřebu vypsat se z toho. Tak vznikl úspěšný blog Nas*aná máma a tři knihy. Někdo to uvítal, jiný se naježil. Proč?

Překvapily mě ranní nevolnosti i ztráta svobody

Těhotenství i mateřství jsou tématem mnoha článků, filmů i podcastů. Člověk by řekl, že už na tom nemůže ženu nic překvapit. „Mým největším překvapením bylo, že neplatí, že by těhotenství provázely občasné ranní nevolnosti, já jsem si prožila tři měsíce pekla,“ říká Tereza Maroušková a doplňuje, že pro ni nebylo rozhodně automatické naladit se na vlnu „roste ve mně miminko, všechno je hezké“. Upadala do černých myšlenek a přemýšlela, jestli stát se mámou nebyla chyba. Pociťovala ztrátu svobody a možnost rozhodovat sama za sebe.

Proč se o tom stále málo mluví? „Je tam strach z odsouzení a nepochopení. Navíc ne každá máma je nas*aná, některé se v mateřství najdou a užívají si ho. A ty, které toto období vnímají jako něco posvátného, mají pocit, že jim ho někdo pošpinil… Někdo na ně a jejich děti plivnul,“ vysvětluje Tereza.

Foto: Proženy.cz

Tereza Maroušková alias Nas*aná máma byla hostem podcastu Bubliny a téma bylo jasné: v čem může být těhotenství či mateřství frustrující a proč o tom mluvitFoto: Proženy.cz

Jen šťastná máma je dobrá máma? To je mýtus!

Když skončily několikaměsíční nevolnosti, přišla Tereza s myšlenkou, že ventiluje svůj vztek. „Mně by tenkrát pomohlo něco podobného číst, měla jsem pocit, že jsem na to sama.“

Jaký mateřský mýtus chtěla vyvrátit? „Největší stereotyp je, že ‚šťastná máma rovná se dobrá máma‘, a když je máma nešťastná nebo nemá návaly lásky, tak není dobrá máma. Rozumově vím, že mám nárok být nespokojená, ale společnost a sociálně sítě kladou hrozné nároky. A někdy si řeknete, jestli by vašim dětem nebylo líp bez vás, ten pocit nedostatečnosti tu je,“ popisuje.

A tvrzení, že to dnes mají mámy snazší, také odmítá. „Všechny přístroje a informace, které máme k dispozici, jen budují stres. Naše matky rozhodně vystresované nebyly, nic nevěděly, nic je nenapadalo,“ vyvrací další mýtus.

Už neotvírám rezonující témata

Podobně jako se mění přístup společnosti, mění se ale i přístup Terezy ke sdílení. „Už neotvírám rezonující témata. Éru, kdy jsem měla chuť měnit svět a náladu ve společnosti, mám za sebou, dobojovala jsem a jedu si klídeček,“ směje se.

Kde je její hranice? „Vím, že nikdy nebudu zasahovat do soukromí jiných lidí. Manžel sám s blogem přišel, ten je v pohodě. Ale s počtem sledujících roste autocenzura - člověk chce předcházet hejtům, aby mě nemohli grilovat kvůli ptákovině, kterou si špatně vyložili. Nejvíc mě ale mrzelo, když se začali strefovat do ženských, které u mě něco okomentovaly. Našly u mě bezpečný prostor, mohly sdílet, že den stál za h*vno, a někdo na ně začal útočit.“

Co ještě Tereza Maroušková v Bublinách prozradila?

  • Jaké pocity zažívala během divadelního představení, které vzniklo podle jejích knih?
  • Jaké mámy a rodiny ji stresují na sociálních sítích?
  • Jak přijímá rady, které jsou nevyžádané?
  • Proč se někdy díky mateřství změní okruh přátel a partnerský vztah může kvůli dětem projít i hlubokou krizí?
  • Proč klidně sdílí hádku, u které létaly plíny, ale vyznání lásky považuje za příliš intimní?
  • Co chce, aby si děti pamatovaly, a z čeho má jako máma největší strach?

Načítám