Hlavní obsah

Ranní nevolnosti nemusí být jen vlivem těhotenství: které další potíže za tím stojí a kdy zpozornět

Foto: file404, Shutterstock.com

Foto: file404, Shutterstock.com

Pocity žaludku na vodě hned po ránu, nechutenství či zvracení bývají spojovány hlavně s počáteční fází těhotenství. Stejné obtíže ale mohou potkat i ty, které potomka neočekávají, a samozřejmě i muže. Jaké mohou být příčiny ranních nevolností a jak se s nimi dá bojovat?

Článek

Ranní nevolnosti bývají velmi častým průvodním znakem raných fází těhotenství, to ale zdaleka není jedinou příčinou těchto potíží. Co všechno za ranními nevolnostmi může stát, jak si pomoci sám a kdy je dobré vyhledat lékaře?

1. Hormonální výkyvy

Plných 50–70 % těhotných žen se v prvním trimestru potýká s nevolnostmi, kterým se sice říká ranní, ve skutečnosti ale mohou přijít kdykoliv během dne. Většinou s nástupem druhého trimestru odezní, u některých mohou přetrvávat až do porodu.

Na vině je množství hormonálních změn, které v těle nastávající maminky probíhají, což je i důvod, proč mohou některé ženy podobnými nevolnostmi trpět i v období menstruace nebo menopauzy.

Hormonální výkyvy se ale netýkají jen těhotných nebo obecně žen. Mozek totiž může mít v dopoledních hodinách problém s uvolněním přirozených hormonů jako je adrenalin nebo serotonin, což může samo o sobě zapříčinit ranní nevolnosti u kohokoliv.

Foto: George Rudy, Shutterstock.com

Ranní nevolnosti bývají jedním z hlavních příznaků počínajícího těhotenstvíFoto: George Rudy, Shutterstock.com

2. Ztráta tělních tekutin

Nevolností se může projevovat i odvodnění a ztráta minerálů vinou průjmu.

„Stejně může zapůsobit zvýšené noční pocení, třeba i vlivem vysoké teploty, a následné nedoplnění tekutin,“ vysvětluje internistka a propagátorka zdravého životního stylu Kateřina Cajthamlová. Pak se člověk může probudit malátný s nevolností a točením hlavy, zejména při rychlém posazení na posteli.

3. Pokles krevního cukru

Po ránu vám může být špatně nejen ze žízně, ale také z hladu, respektive z významného poklesu hladiny cukru v krvi známého jako hypoglykémie. K tomu mohou přispět nerozumně vedené půsty nebo hladovění ve snaze shodit přebytečná kila, případně poruchy příjmu potravy jako je mentální anorexie nebo bulimie.

„U diabetiků může ranní hypoglykémii spustit předávkování inzulinem, změna dávkování léků nebo nedodržování stravovacích doporučení, zejména nízké množství sacharidů a vynechání druhé večeře tam, když je předepsána,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Foto: goffkein.pro, Shutterstock.com

Špatně vám může být i vinou velké ztráty tekutin, třeba při průjmu nebo horečceFoto: goffkein.pro, Shutterstock.com

4. Psychika

Stres a vnitřní napětí na chuti k jídlu nepřidají, určitě máte zkušenosti se situacemi, kdy máte nervy napnuté jako špagáty a nedostanete do sebe nic než pár kapek vody. V takových chvílích je vám jasné, proč se nemůžete najíst, protože se jedná o potíže akutní. Stejně ale může působit i chronický stres, úzkosti a/nebo deprese, jejichž existenci bývá mnohdy těžké si připustit. V souvislosti s psychickými obtížemi kráčí ruku v ruce i špatný spánek.

5. Špatný spánek

Ranní nevolnost, bolesti hlavy, únavu a třeba i nadměrné pocení může mít na svědomí také nekvalitní spánek, způsobený psychickými obtížemi nebo nebezpečnou poruchou známou jako spánková apnoe. Ta způsobuje zástavu dechu, v níž se lidé probouzejí, což si ale většinou nepamatují, a ráno se budí rozlámaní, unavení a mnohdy je trápí nechutenství a nevolnosti.

Foto: Studio Romantic, Shutterstock.com

Stres, únava, nevyspání... Za ranním nechutenstvím se může skrývat i rozhašená psychikaFoto: Studio Romantic, Shutterstock.com

Jak s nevolnostmi bojovat

Nejen v těhotenství a při trávicích obtížích se vyplácí jíst pravidelně menší porce a volit lehká a dobře stravitelná jídla, vyhýbat se naopak jídlu smaženému, tučnému, příliš slanému, sladkému a kořeněnému.

„Pokud máte ranní nevolnost či nechutenství bez zjevné příčiny, někomu pomůže vynechat snídani a prodloužit interval bez jídla,“ radí David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. V případě těhotenství je naopak dobré hned po ránu něco malého sníst, třeba banán nebo přesnídávku. Stravovací režim doporučený lékařem by bez konzultace s ním neměli měnit lidé s cukrovkou či dalšími onemocněními, kde je předepsána dieta.

Dobré je také začít den sklenicí vody, během dne pravidelně pít a nejíst velké porce na noc. Pokud změny režimu nepomáhají, ranní nevolnosti vás trápí více než měsíc nebo pokud při nich pravidelně zvracíte, poraďte se se svým lékařem.

Reklama