Hlavní obsah

Zdraví: Obyčejná kýla vás může zabít!

Foto: thinkstock

Kýla může ohrozit každého. Zdravým životním stylem si nepomůžete

Kýla! Tušíte rostoucí problém, ale prohlídku odkládáte? Bojíte se operace? Odborníci radí: kýlu řešte rychle! Včasný zákrok je nic ve srovnání s tím, když se vám kýla uskřine. Pak může jít i o život.

Článek

Žijete v přesvědčení, že u vás neexistuje žádný důvod pro vznik kýly? Jenže tu zdravým způsobem života neovlivníte. Hlavním faktorem je totiž pevnost břišní stěny, přesněji řečeno její pojivová tkáň – a její pružnost nelze ovlivnit cvičením. Je-li břišní stěna oslabená, stačí například dlouhodobá zácpa, úporný kašel, těhotenství či obezita, a potíž je na světě. Mimochodem, pozor na kouření – snižuje množství a ničí kvalitu kolagenu, který je zásadní právě pro pružnost a pevnost břišní stěny. Proto kuřáci trpí všemi druhy kýl více než nekuřáci.

O co jde

Zjednodušeně řečeno – kýla je otvorem v břišní stěně. Působením nitrobřišního tlaku dochází k vyklenování nebo vysouvání části břišních útrob z dutiny břišní ven. Navenek je pak toto vysunutí viditelné jako bulka či boule pod kůží. Kýla může být vrozená, častěji se však vyvíjí během života. Může se vytvořit v kterékoli části břišní stěny, nejčastěji však vzniká v oblasti třísel.

Kýly známe vrozené a získané. Pokud se v rodině tento problém již objevil, zvyšuje se riziko vzniku kýly i u vás. Její projevy jsou u každého značně individuální.

Skryto v tuku

Alici bylo 37 let, když ji začalo pobolívat břicho, zvláště při námaze, trpěla nadýmáním a měla dojem, jako by ji za břicho kdosi zevnitř tahal. Pokusila se začít pravidelně a zdravěji jíst, ale břicho bolelo dál, už i při vyprazdňování. Měkké vybouleniny u pupíku, která však byla patrná jen někdy, si všimla až po čase.

Břicho nevydrželo

Chirurg Alici po vyšetření sdělil, že má pupeční kýlu. Ta vzniká v blízkosti pupku, kde existuje přirozené oslabení v místě, kde bývaly kdysi napojené cévy pupeční šňůry. Někdy toto ztenčení vydrží po celý život, a pupeční kýla se tak může vytvořit kdykoli – stačí jen delší nebo opakované zvýšení nitrobřišního tlaku. Spouštěčem bývá vysoká nadváha (jestli s kily navíc také bojujete, máme zde pro vás Jídelníček na hubnutí, při kterém nebudete mít hlad!) a namáhavé vyprazdňování vinou časté zácpy ze špatné stravy. U dětí se tato kýla někdy objevuje po narození a je takzvaně získaná – je-li nedokonale vytvořená pupeční jizva, je totiž při zácpě či častým křikem zvýšen v tomto místě nitrobřišní tlak.

Operace nutná

V souvislosti s kýlou se provádějí dva druhy operací. Při laparoskopickém zákroku v celkové či lokální anestézii se nejprve naplní břišní dutina CO2, malými řezy se zavedou potřebné nástroje a kamera, a poté se zevnitř břicha kýla ošetří speciální síťkou odpovídající velikosti. MUDr. Ondřej Čech z kýlní poradny tvrdí: „Lze obecně říci, že po laparoskopických výkonech je kratší doba rekonvalescence a jen drobné jizvy. Například po laparoskopicky odstraněné tříselné kýle lze po zhruba týdnu již rekreačně sportovat, 6 týdnů po operaci se pacient může vrátit k plné zátěži.“

Foto: thinkstock

Při opakovaných bolestech břicha zkuste najít bulku

Další možností je klasická operace, tedy řez v místě kýly, její odstranění a následné sešití rány. Oba typy zákroků jsou hrazené pojišťovnami. Je možné též nošení kýlního pásu – to pokud pacient žádnou operaci nechce nebo není možná. Alice nakonec vzhledem k velikosti kýly podstoupila laparoskopii. Dva dny pobyla v nemocnici, po čtrnácti dnech mohla zpět do práce.

Neotálejte!

Mnoho lidí žije s kýlou řadu let, aniž by ji řešili. Ne vždy se to vyplácí, někdy dojde ke komplikacím. Tou nejzávažnější je uskřinutí. Chirurg MUDr. Jan Buček vysvětluje: „Vlastní vyklenutí kýly se více či méně dá zatlačit zpět do dutiny břišní. Při větší námaze se ale elastický okraj, takzvaná kýlní branka rozšíří, útroby se více povysunou a po skončení námahy jsou sevřeny v kýlním otvoru – dojde k uskřinutí. Tkáně začnou odumírat, a je-li uskřinuté střevo, dochází ke vzniku neprůchodnosti. Střevo se může protrhnout, zaplavit dutinu břišní svým obsahem a způsobit masivní zánět pobřišnice. To už je život ohrožující stav.“

Odborníci radí: máte-li jen podezření nebo svoji kýlu již cítíte, poraďte se vždy co nejdříve s lékařem. Její odstranění je sice operací, ale s minimálními dopady na vaše zdraví i čas. A pro všechny ještě důležitá informace Nové přístroje odhalí nemoc bez odběru krve a bezbolestně!.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama