Hlavní obsah

Pátá nemoc je infekční už týden před vypuknutím. Podle čeho ji poznáte a pro koho je hrozbou?

Foto: Yevhen Prozhyrko, Shutterstock.com

Foto: Yevhen Prozhyrko, Shutterstock.com

Trápí dítě červenofialová vyrážka, která začíná výrazným zarudnutím na tvářích a může se táhnout až k chodidlům? Pravděpodobně se jedná o pátou dětskou nemoc. Ze začátku ji nerozeznáte od nachlazení a průběh bývá lehký. Pro koho představuje hrozbu?

Článek

​​Pátá dětská nemoc patří spolu se spalničkami, spálou, zarděnkami, pseudospálou, šestou a sedmou nemocí mezi sedm dětských infekčních nemocí a postihuje zejména předškoláky a mladší školáky.

Jak se přenáší a komu hrozí

Původcem páté nemoci neboli infekčního erytému (erythema infectiosum) je lidský parvovirus B19, který vstupuje do organismu dýchacími cestami (kýcháním, kašláním a nebo i smrkáním), odkud prochází do krve a šíří se i do kostní dřeně a kloubů.

Jde o běžnou virózu, která pro děti není nebezpečná. U dospělých, kteří se ovšem nakazí jen zřídka, je průběh horší a často trpí bolestmi a záněty kloubů. U nakažených těhotných žen je pak pravděpodobnost 1 : 10, že se virus přenese na plod, což může mít za následek jeho vážné poškození.

Jaké má pátá nemoc příznaky

Zpočátku nemusíte rozpoznat, že má dítě zrovna pátou nemoc. Projevuje se totiž nejdřív jako běžná viróza - zvýšenou teplotou a horečkou, únavou, někdy bolestmi kloubů. U většiny nemocných se po několika dnech objeví červenofialová vyrážka - nejprve na tvářích, kde má zarudnutí motýlovitý tvar a může připomínat „zfackované tváře“ (anglicky se to označuje jako slapped cheek). Vyrážka pak přechází na trup, paže, hýždě a dolní končetiny, kde má obvykle charakter síťovité kresby, typické je její zhoršování vlivem tepla.

Inkubační doba a nakažlivost

Inkubační doba páté nemoci je 1–2 týdny. Infekční je nemocný už týden před rozvojem kožních příznaků a pak ještě nejméně týden od objevení vyrážky až do jejího vyblednutí.

Jak probíhá vyšetření

Vzhledem k tomu, že pátá nemoc způsobuje výsev charakteristické vyrážky, lékař ji obvykle rozpozná nejen pohledem, ale třeba i na základě popsaných příznaků (telefonicky).

Foto: George Rudy, Shutterstock.com

Nejdřív únava, zvýšená teplota… Až později se objeví typická vyrážkaFoto: George Rudy, Shutterstock.com

Léčba páté nemoci

Lék na pátou nemoc neexistuje. Většinou probíhá bez větších komplikací a léčí se pouze příznaky. Důležitý je klid na lůžku a pravidelné doplňování tekutin. Na horečky můžete podat lék s paracetamolem či ibuprofenem. Pokud vyrážka svědí, lze použít přípravky s protisvědivým účinkem (antihistaminika). Většinou však nesvědí, není třeba ji ničím natírat a sama během 1-3 týdnů odezní.

Možné komplikace

Onemocnění většinou probíhá lehce, někdy se mohou objevit i záněty kloubů, nervového systému a srdce. Bolavé klouby jsou u dětí spíše výjimkou, ale trápí až 80 % dospělých nemocných, mohou trvat až několik týdnů a je nutné je léčit protizánětlivými léky (antirevmatiky). Lidé s těžším průběhem a jedinci s oslabenou imunitou mohou být hospitalizováni.

Pátá nemoc v těhotenství

Největší hrozbu představuje pátá nemoc v těhotenství – hrozí trvalé poškození nebo úmrtí plodu. Možnost přenosu nákazy ale není velká: zhruba polovina žen prodělala onemocnění v dětství a je imunní. A u těch, které se nakazí až v těhotenství, je pravděpodobnost přenosu na plod 10 %.

Pokud má těhotná podezření, že se s nákazou setkala, je důležité vyhledat lékaře. Vyšetřením krve se ověří hladina protilátek, tedy zda je žena proti nemoci imunní, nebo u ní choroba probíhá. Když se potvrdí akutní onemocnění, ultrazvukem se sleduje, jestli se u plodu neobjeví komplikace, případně se odebere vzorek krve plodu z pupeční šňůry. V případě komplikací je možné přistoupit k transfuzi krve, která se provádí také přes pupečníkovou šňůru. Jedná se o náročný zákrok, jehož úspěšnost závisí na poškození plodu.

Prevence páté nemoci

V případě páté nemoci preventivní očkování neexistuje, ale proděláním nemoci (jež je ve většině případů mírné) získá nemocný doživotní imunitu.

Pátá dětská nemoc

  • Popis: Virové onemocnění, typické je pro něj zarudnutí na tvářích, které má motýlí tvar; vyrážka se může táhnout až k chodidlům.
  • Příznaky: Velice podobné běžné viróze – kromě vyrážky se objevuje slabost, horečka a bolesti hlavy, svalů a kloubů.
  • Inkubační doba: 1–2 týdny
  • Léčba: Lék neexistuje, ulevuje se od příznaků; klid na lůžku, srážení horečky, léky na bolest, antihistaminika na vyrážku.
  • Prevence: Prevence neexistuje, prodělání zajistí doživotní imunitu.

Miminko v břiše neohrožuje jen pátá nemoc, toxoplazmóza a zarděnky, ale také alkohol! Co je to fetální alkoholový syndrom?

Článek vznikl v odborné spolupráci s MUDr. Ilonou Hülleovou, předsedkyní Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Reklama