Hlavní obsah

7 podzimních dekorací, které zvládne vyrobit třeba i nešika

Foto: Thinkstock

Na procházce podzimní přírodou si lze nasbírat většinu surovin pro výrobu dekorací, které jsme pro vás připravili

16. 10. 2014

Když se podzim povede, je to krásné, barevné a docela příjemné roční období. Inspirujte se jím při výrobě dekorací do bytu i na zahradu či balkon.

Článek

Pokud zapomenete na ranní chlad, častější déšť a krátící se dny, nabídne podzim i mnoho krásných barev, plodů a inspirací. Právě ty jsme se snažili využít k tvorbě několika dekorací. A můžete se vsadit, že je opět zvládne vyrobit opravdu každý!

Střapatý věnec

Foto: archiv redakce

Tenhle věnec zvládne každý, kdo umí udělat uzlík

Na výrobu látkového věnce potřebujete pouze polystyrenový základ, nůžky a odstřižky látky v barvách podzimu.

Z látky nastříhejte proužky – nezáleží na tom, zda budou všechny stejně široké, jen by měly být přibližně stejně dlouhé. Délku odměřte tak, abyste pruhem látky věnec ovázali a zbylo na uzlík a dalších pár centimetrů, které vytvoří roztřepené okraje.

V našem případě jsme udělali šířku asi 7 cm a střídali tři oranžovo-červené pruhy s jedním zeleno-žlutým. Protože pod uzlíkem může prosvítat bílý základ věnce, svázali jsme konce sousedních pruhů navzájem mezi sebou, což je přitáhne k sobě a problém vyřeší. Jeden asi dvakrát delší pruh jsme uvázali do středu a použili na zavěšení.

Náklady: základ věnce 25 Kč, zbytky látky v našem případě zadarmo.

Mechový věneček

Foto: archiv redakce

Věnec z mechu ozdobí dveře, ale můžete ho použít i jako dušičkový

Na základ ze slámy jsme vázacím drátkem připevnili mech – můžete si ho donést z procházky lesem nebo koupit v květinářství. Na něj jsme pak vytvořili ozdobu ze špičky malé dýně, pár trav z louky a snítky šípků. Pokud máte, lze ho ještě dozdobit větvičkou břečťanu, ale obejdete se i bez toho. Ozdobu jsme také přivázali drátkem a dotvarovali pomocí tavné pistole.

Náklady: slámový základ 20 Kč, ostatní jsou úlovky z procházky.

Podzim ve skle

Foto: archiv redakce

To nejhezčí z podzimní procházky poslouží jako dekorace například do předsíně

Podzim si můžete přinést i domů a naaranžovat si ho do vázy nebo velkého svícnu. Použili jsme pár suchých větviček jako základ, pár květenství trav, hezky barevné listy, šípky a pár šnečích ulit, které jsme našli v příkopě cesty mezi loukami. Zvlášť v tomto případě prostě pracujte podle své fantazie, přesný návod není.

Náklady: svícen 79 Kč, zbytek opět úlovky z procházky.

Dýňové posvícení

Foto: archiv redakce

Malé okrasné dýně mohou posloužit i jako zajímavý svícen

Malé ozdobné dýně jsou nejen skvělou dekorací například do truhlíku nebo většího květináče s podzimními květinami, ale můžete z nich velmi snadno vyrobit i svícen – třeba právě za okno. Stačí nožem opatrně vyříznout kolečko v průměru čajové svíčky a tu do něj pak vložit. Někdy je kůra dýně velmi tvrdá a otvor je o maličko větší – pak stačí do vzniklého otvoru dát dýňová semínka, která zaplní mezeru, a ještě vypadají hezky.

Náklady: cena okrasné dýně15 Kč kus.

Ořechový věnec

Foto: archiv redakce

Věnec z oříšků je univerzální – hodí se jako podzimní, ale i jako zimní a vánoční dekorace

Ořechový věnec – zní to jako název receptu na koláč a vlastně s ním tak trochu i souvisí. Při nákupu ořechů jsme v obchodě objevili směs nevyloupaných exotických ořechů ve slevě, doplnili jsme je o klasické lískové oříšky, a nápad byl na světě. Stačilo je jen poskládat a tavnou pistolí nalepit na slámový základ věnce.

Náklady: směs ořechů 70 Kč, základ věnce 20 Kč, zbylé oříšky ze zahrádky.

Netradiční dýně

Foto: archiv redakce

Proč tentokrát neozdobit dýni trochu jinak?

Nebaví vás vydlabávat dýni a vlastně vám tak trochu vadí i její barevnost? Pak jste připraveni začít experimentovat, stejně jako jsme to udělali my při výrobě této dekorace. Zbylá černá barva ve spreji posloužila jako základ, na zbytek jsme použili kovová kolečka. Ta lze ale klidně nahradit kovovými podložkami, ale i řetězem nebo tmavým provázkem – opět zapojte fantazii a to, co doma najdete.

Zajímavě vypadá i dýně, přes kterou navléknete staré černé punčocháče. Ani puštěná oka nejsou na škodu, naopak jsou velmi efektní.

Náklady: dýně 80 Kč, barva asi 15 Kč.

Nazujte gumáky

Foto: archiv redakce

Využít gumáky jako vázu pro suchou vazbu? No, proč ne?

Taky jste si udělali díru do gumáků a budete je muset vyhodit? Dřív, než to uděláte, využijte je jako dekoraci na zahrádku. Vycpěte je suchým listím nebo větvičkami a použijte je jako „dvojvázu" na traviny, bodláky a větvičky šípků. Taková dekorace vás nebude nic stát, ale rozhodně ji žádná návštěva nepřehlédne. Náklady: když nepočítáme cenu gumovek, které bychom museli vyhodit, pak 0 Kč.

Vyrobili jste si také vlastní podzimní dekorace? Rozhodně nám napište nebo rovnou nahrajte fotografie do naší speciální rubriky ZDE!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.