Hlavní obsah

Břišní tyfus: Hrozí cestovatelům, ale ani ČR není bez rizika

Foto: aslysun, Shutterstock.com

Foto: aslysun, Shutterstock.com

I když se tato infekce ročně v Česku projeví jen u několika lidí, je dobré vědět, jaké má příznaky. Týká se to zejména cestovatelů, protože závažným průjmovým onemocnění se člověk obvykle nakazí v tropických a subtropických zemích s nízkou hygienickou úrovní.

Článek

Voda a potraviny obsahující nebezpečné bakterie jsou nejčastějším zdrojem nákazy, která může skončit i smrtí. Týká se to zejména rozvojových zemí Afriky a Asie. U nás si nemoc pravděpodobně spojíte s románem Hana Aleny Mornštajnové, který byl inspirován velkou lokální epidemií ve Valašském Meziříčí v roce 1954, kdy se nakazilo téměř tři sta lidí a 11 zemřelo.

Břišní tyfus: přenos a příznaky

V našich podmínkách si nemocný přiveze břišní tyfus nejčastěji ze zahraničí, kde zkonzumoval závadnou vodu či jídlo, je ovšem možné se nakazit i přímo od druhého člověka. Způsobuje ho bakterie Salmonella typhi. Nezaměňujte ji se Salmonellou enteritidis, která sice také způsobuje vážné střevní onemocnění – salmonelózu, to je však mnohem méně nebezpečné než tyfus.

Břišní tyfus se projevuje vysokou horečkou nad 39 stupňů Celsia a silnými bolestmi hlavy. Nemocný nemívá průjem, spíše zácpu, vážné průjmy se objevují většinou až po delší době a ne u všech pacientů. Má zimnici a může blouznit, nechce jíst, trpí nevolností, případně zvrací (hrozí dehydratace). Může se přidat kašel, změny nálad, jako je agresivita, nebo naopak pasivita, spavost, letargie a schvácenost. Břicho je citlivé na dotek, nemocný může mít zvětšené uzliny, slezinu a játra, může se objevit zánět pobřišnice či zánět žlučníku, někdy se infekce projeví i na kůži krátkodobou růžovou vyrážkou a tmavým povlakem na sliznici úst. Objevují se bolestivé záněty v kostech.

Několik procent nemocných se může stát nosiči infekce. Jistě si vzpomínáte na skvělou komedii Karla Kachyni (†79) Pozor, vizita! (1981), kde Rudolf Hrušínský (†73) bravurně ztvárnil právě bacilonosiče břišního tyfu.

Foto: Mr.Thanathip Phatraiwat, Shutterstock.com

Břišní tyfus je závažné střevní onemocnění, které se většinou neprojevuje průjmem, ale spíš zácpouFoto: Mr.Thanathip Phatraiwat, Shutterstock.com

Vyšetření, léčba a inkubační doba

Inkubační doba břišního tyfu je přibližně 7 až 21 dní, léčí se delším podávání antibiotik. Bez nich dojde k vyléčení za tři čtyři týdny, ovšem nemoc je pro organismus vyčerpávající a je vysoké riziko komplikací. Proto je nutné každé horečnaté onemocnění po návratu z rizikových oblastí co nejdříve konzultovat s lékařem – tyfovou nákazu lze potvrdit z krve nebo ze stolice.

Komplikace břišního tyfu

Jestliže se choroba léčí včas a správně, obvykle je možné se komplikacím vyhnout. Přesto výjimečně hrozí krvácení ze střeva, případně sepse (= otrava krve), s níž si lékaři neumějí moc poradit ani dnes. V každém případě se tedy jedná o vážnou nemoc, která může vzácně skončit smrtí i v našich podmínkách.

Prevence: kdy se nechat očkovat?

Při cestách do rizikových zemí je zásadní dodržovat hygienu: pít jen balenou vodu a nápoje bez kostek ledu, jíst jen zcela čerstvé či dobře tepelně upravené pokrmy, mýt si ruce při odchodu z WC a před jídlem. Vyhnete se tak i mnoha dalším nákazám.

Nejpozději dva týdny před odjezdem se lze nechat očkovat, což je nejlepší forma prevence, ovšem i tak je nutné dávat si pozor, protože vakcína není stoprocentně účinná. Důležité je vědět, že k nákaze tyfem stačí jen velmi malé množství kontaminované vody a že hrozí i u nás!

Foto: Sunti, Shutterstock.com

V rizikových oblastech vodu pijte jen balenou nebo čerstvě převařenou a nepoužívejte místní vodu ani na vyplachování úst při čištění zubů, stejně tak si nenechte natéct vodu do úst během sprchováníFoto: Sunti, Shutterstock.com

Břišní tyfus

  • Popis - Vážná infekce střev
  • Příznaky - Bolest hlavy, horečka, zimnice, zácpa, průjem, nevolnost, nechutenství, zvracení, kašel, schvácenost
  • Léčba - Antibiotika
  • Inkubační doba - 7 až 21 dní
  • Smrtnost - Dle SZÚ je smrtnost u léčených pacientů 1–4 %, bez léčby dosahuje 10–20 %.
  • Prevence - Správná hygiena, vakcinace nejpozději dva týdny před cestou do rizikových oblastí

Reklama

Související témata: