Hlavní obsah

Toustovače a topinkovače: Máte doma ty, které ušetří energii? Měly by mít hlavně správný příkon a ploténky

Foto: MilanMarkovic78, Shutterstock.com

Foto: MilanMarkovic78, Shutterstock.com

Co vás zachrání, když nemáte čas na velké vyvařování, chcete připravit rychlou sladkost ke kávě pro návštěvu anebo chcete zpracovat poslední kousky sýra či salámu? Topinky a toasty!

Článek

Jsem malý, ale šikovný. Oblíbená hláška, která na toustovače, sendvičovače a topinkovače opravdu sedí! Využít je lze při přípravě snídaně, svačiny pro děti i rychlého a lehkého hlavního jídla. A v dnešní době navíc oceníte, že jsou toasty velmi elegantní a chutný způsob, jak spotřebovat starší pečivo, zbytek šunky, salámu, sýrů nebo pečeného kuřete… Vše se dá proměnit v chutný pokrm, který je i pro děti lákavější než „chleba s něčím“. Toustovač se tedy opravdu vyplatí. Čím se řídit při jeho výběru?

Toustovače a sendvičovače

V nabídce najdete toustovač a sendvičovač i kontaktní panini gril. V zásadě se jedná o šikovný přístroj na zapékání a opékání se dvěma křídly s topnou spirálou a pečicími deskami. Desky mohou být být buď připevněny napevno, nebo odnímatelné – ty se samozřejmě nejen lépe čistí, ale mnohdy je můžete dát i do myčky. Některé spotřebiče lze využít i na výrobu vaflí, lívanců nebo ke grilování.

Jak vybrat toustovač: výkon i spotřeba

Přístroj byste měli vybírat podle velikosti, výkonu a materiálu plotýnek. Velikost má vyhovovat počtu strávníků a výkon zaručí, že příprava bude dostatečně rychlá, aby hladová rodina nestála frontu, než na každého dojde. Spotřeba energie je aktuální téma: aby bylo zapékání rychlé a toasty propečené, měl by mít přístroj příkon alespoň kolem 700 W - nižší hodnoty znamenají, že se rozpálí pomaleji a příprava trvá déle, takže vlastně neušetříte. A protože toasty mají být rychlé jídlo, vyplatí se na to dohlédnout. Kvalitní nepřilnavý materiál plotýnek zase usnadní údržbu, a pokud se dají sundat a dát do myčky, tím lépe.

Bezpečnostní funkce

Toustovač by měl mít alespoň základní bezpečnostní prvky, tedy tepelně izolované madlo, o které se nespálíte, protiskluzové nožičky, jež zabrání nechtěnému pohybu, a zámek zavírání, který nepřekonají děti.

1. Základní toustovače

Základní toustovače mají pevné i odnímatelné desky, navíc různě tvarované: například ve variantě se dvěma oddělenými částmi, na toasty ve tvaru trojúhelníčku či na dva čtvercové toasty anebo jako panini gril s jednolitou plochou, na které zapečete i bagetu nebo víc kusů najednou.

Foto: Archiv firem

Zleva: Velký toustovač 2 XL Domo DO9195C, příkon 900 W, 989 Kč, prodává Peddy. Sendvičovač na dva sendviče Silvercrest SSWM 700 B1, příkon 700 W, 349 Kč, prodává Lidl-shop. Toustovač pro dva sendviče ETA Pievo 0151 90000, příkon 750 W, 499 Kč, prodává EtaFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Sendvičovač Concept SV3031, příkon 700 W, 499 Kč, prodává My-Concept. Sendvičovač ECG S3172, příkon 750 W, 399 Kč, prodává ElectroWorld. Sendvičovač pro dva sendviče ve tvaru trojúhelníku Sencor SSM 1100, příkon 460 W, 299 Kč, prodává ObiFoto: Archiv firem

2. Multifunkční toustovače

Díky vyměnitelným pečicím deskám můžete s jejich pomocí připravit jak různé tvary toastů, tak i panini či vafle. A lze je využít také jako kontaktní gril – i když ne s takovým výkonem, jaký nabízejí přístroje určené přímo ke grilování, nicméně zvládnou vyšší toast, zeleninu, rybu i kuřecí maso.

Foto: Archiv firem

Zleva: Sendvičovač De’Longhi SW12BC.S, 2 extra velké grilovací a 2 vaflové desky, příkon 800 W, bezpečnostní termostat, 1690 Kč, prodává Delonghi. Sendvičovač Tescoma Prezident 3 v 1, 3 výměnné desky, příkon až 800 W, 1549 Kč, prodává Tescoma. Sendvičovač Domo DO9136C, 3 sady desek, příkon 1 000 W, nastavitelná teplota, 1 489 Kč, prodává Domo-ElektroFoto: Archiv firem

3. Topinkovače

Dalším pomocníkem v kuchyni, který si zaslouží pozornost, je topinkovač. Při dnešních cenách pečiva se skvěle postará o rozpečení, rozmrazení i výrobu topinek bez použití tuku. Pro ranní „vaření“ je to naprosto skvělý přístroj, i proto je často prodáván ve snídaňovém setu s varnou konvicí.

Foto: Archiv firem

Zleva: Opékač topinek De’Longhi CTOV 2103 GR, regulace opékání, rozpékání, rozmrazování, snadné vyndavání malých krajíčků, příkon 900 W, na Zboží.cz od 1319 Kč. Bravo B-4819 Vito, rozmrazování, automatické vypnutí, 6 stupňů opékání, příkon 750 W, 788 Kč, prodává Mall. Topinkovač Philips HD2640/10 Eco Conscious Edition, nastavení času a regulace opékání, rozmrazování, příkon 830 W, 1 509 Kč, prodává AlzaFoto: Archiv firem

Reklama

Související témata:
Topinkovače
Toustovače
Sendvičovače
Panini
Příkon spotřebičů