Hlavní obsah

Cereálie při dietě: Jak vybrat takové, se kterými zhubnete?

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Na první pohled vypadá jogurt s müsli jako dokonalý příklad zdravé snídaně. Rozhodně by to tak mohlo být, kdyby některé druhy cereálií neobsahovaly asi tolik cukru jako kobliha a neměly i podobně prachbídné výživové hodnoty. Jak při výběru nenarazit právě na takové?

Článek

Nemusíte zapínat troubu, žhavit pánev ani nic zdlouhavě krájet a mazat. Zkrátka jen nasypete do misky a přidáte buď mléko, nebo jogurt. Nejen díky super rychlé přípravě jsou cereálie oblíbenou snídaní a často i svačinou. Pokud si je dopřáváte mimo jiné i kvůli hubnutí, dejte si trochu práce s výběrem, nebo dokonce přípravou – jezte jen takové, které mají skutečně dobré výživové hodnoty.

Červenou má křupavé müsli

Největším problémem drtivé většiny cereálií, dostupných v běžných prodejnách, jsou přílišné dávky přidaného cukru a vysoká kalorická hodnota. Některé druhy zapékaného (někdy také „křupavého“) müsli jsou až ze čtvrtiny tvořené jednoduchými cukry a 100 gramů obsahuje i 450 kcal (pro představu: stejné množství čokolády má něco přes 500 kcal). To z nich dělá nanejvýš o něco zdravější pamlsek, rozhodně však ne vyváženou snídani patřící k hubnutí a přiměřenému jídelníčku.

Příliš mnoho cukru, někdy až 30 gramů na 100 gramů, má prakticky většina dětských cereálií – jde o všelijaké čokoládové či pestrobarevné kuličky, cereální polštářky s náplní, čokoládové mušličky a podobně.

Ani cornflakes nejsou dobrá volba

Vedle ale šlápnete i s lupínky, které jsou opatřeny jogurtovou či jinou polevou. Ty kromě nadmíry cukru obsahují i nezanedbatelnou dávku problematických tuků, tedy nasycených mastných kyseliny. Nelze doporučit ani oblíbené kukuřičné cornflakes. Kromě toho, že se v porci někdy nalézá až denní dávka soli, neobsahují takřka nic prospěšného. Vlákniny mají opravdu podobně jako kobliha – takže nic moc.

Foto: artem evdokimov, Shutterstock.com

Většina kupovaných snídaňových cereálií má příliš mnoho cukru, tuku a někdy i soli

Trvejte na vláknině

Co prospěšného od cereálií očekávat? Především vlákninu, tedy nestravitelnou složku stravy, která navozuje pocit sytosti a podporuje správné zažívání. Právě dlouhotrvající sytost je při dietě nesmírně důležitá – předchází přejídání a náporu nezvladatelných chutí. Nejvíce vlákniny najdete v cereáliích vyrobených z celozrnné mouky a pak také v sypaném müsli, které z části tvoří nezpracované ovesné, žitné nebo třeba ječné vločky.

Chcete mít jistotu?

Chcete-li mít naprostou jistotu, že vaše cereálie budou z kvalitních surovin a bez nežádoucích přidaných cukrů, případně dalších látek, budete si je muset připravit sami. Není to ale žádná kovbojka a už vůbec ne drahá záležitost, například domácí müsli vznikne téměř bez práce (a pravděpodobně i levněji): pořiďte si balíček vloček, k tomu oblíbená semínka, oříšky, sušené ovoce, případně si nasekejte hoblinky čokolády, vše promíchejte a uskladněte. Anebo si upečte dietní muffiny z ovesných vloček a borůvek – bez mouky, bez cukru a bez mléka.

Recepty na domácí cereálie

Pokud mezi vaše oblíbené snídaně patří cereálie v podobě čokoládových kuliček, možná vás potěší recept na čokoládové kuličky s proteinovým práškem. Další možnost, jak okouzlit rodinu sladkými cereáliemi a přitom nemuset mít výčitky, jsou domácí cereální čtverečky se skořicí a podmáslím. Snídani pod kontrolou budete mít, když upečete domácí granolu s brusinkami  anebo kokosovou granolu s lněným semínkem. A jestli to s dietou myslíte opravdu vážně, vyzkoušejte recept na ovesnou misku s ořechy  – tahle snídaně či svačinka je zcela bez cukru a její příprava vám zabere sotva dvě minuty.

Foto: 5PH, Shutterstock.com

Co nejraději snídáte? Máte radši cereálie, nebo dáváte přednost slané omeletě? Jestli hubnete, ale zakládáte si na sladkých snídaních, určitě vás potěší recept na dietní francouzský toast.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama