Hlavní obsah

Jak na jarní depresi? Pomůže vám pobyt v přírodě a vitaminy!

Foto: Rawpixel.com, Shutterstock.com

Jaro vnímá mnoho lidí jako pozitivní a příjemný čas po dlouhé zimě. Ale existují i jedinci, kteří toto období zvládají hůř. Stejně jako na podzim i na jaře přichází na někoho splín či depresivní nálada – a k tomu se ještě přidává pověstná jarní únava. Je to i váš problém? Víme, na co se zaměřit.

Článek

Univerzální lék na jarní splín neexistuje. Každému dělá radost a dodává energii něco jiného. Přesto tu jsou určitá doporučení, která více či méně fungují na všechny. Psychicky i fyzicky vás nakopne příroda, odpočinek a to, že se budete ve svém těle cítit dobře. Jak na to?

1. Odměňujte se zdravě 

Ve vypjatých situacích a při dlouhodobém stresu mívá většina lidí chuť na sladkosti, slaná kalorická jídla anebo alkohol. Do organismu se totiž vyplavují hormony adrenalin a kortizol, které mají za úkol dodat energii do všech orgánů a svalů – tělo ve stresu přirozeně očekává, že bude muset vyvinout velký fyzický výkon. Ten ale v současnosti obvykle nepřichází – naopak. Leckdo si jde po hostině „odpočinout“ na gauč.

A to na náladě nepřidá, spíš naopak. Pokud se přejíte nezdravým jídlem, bude vám těžko nejen fyzicky, ale možná i psychicky – z výčitek, které často přicházejí. Proto skoncujte s přejídáním a zvlášť na jaře se zaměřte na zdravý životní styl.

„Mnozí z nás si zafixovali už v dětství léčit bolístky sladkostí. Jenže pokud pravidelně zaháníte depresi zmrzlinou s kopcem šlehačky, nebo dokonce alkoholem, vaše tělo vám to vrátí v podobě kil navíc a dostanete se do začarovaného kruhu. Naučte se jíst zdravě, pravidelně a z jídelníčku raději úplně vyřaďte jednoduché cukry. Kromě pozitivního účinku na postavu se vám zlepší pleť, kvalita vlasů a nehtů, zmizí únava a budete nabití energií,” radí hlavní výživová poradkyně KetoDiet Martina Dvořáková.

Foto: Subbotina Anna, Shutterstock.com

Zkuste při stresu sáhnout raději po zdravém jídle. Bude vám líp na duši i na těle

2. Posilujte imunitu

Nemůžete se cítit dobře psychicky, pokud máte neustále nějaké fyzické potíže, nemoci či jste často nachlazení. Zaměřte se proto i na posilování imunity. Důležitý je pitný režim, vitaminy a čerstvý vzduch. Snažte se doma nepřetápět a často větrejte.

„V přehřátých místnostech se sliznice snadno vysušují a jsou náchylnější k infekci. Proto příliš netopte a dostatečně větrejte, zejména pak v místnosti, kde spíte. V případě akutního nachlazení můžete imunitu podpořit rostlinnými přípravky, jako je třeba rakytník či echinacea. Vitaminy obsažené v přirozené stravě jsou pro tělo lépe využitelnější než jakékoli doplňky stravy,“ uvádí MUDr. Irena Sobotková, praktická lékařka Lékařského domu Praha 7.

3. Choďte na vzduch

Na jarní smutek, rozladu či splín hodně pomůže zeleň, pohyb a čerstvý vzduch. Tak to spojte a choďte do přírody nejlépe každý den. Z hlediska psychohygieny je pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle velmi důležitý. Rozproudíte si krevní oběh, okysličíte mozek a přirozeně protáhnete a posílíte svaly. Je dokázáno, že pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu zlepšuje nejen fyzickou, ale i psychickou kondici. Zelená barva uklidňuje a působí relaxačně a procházka redukuje míru stresu, posiluje dýchací a imunitní systém a ze slunečního záření získáte důležitý vitamin D.

Foto: MPH Photos, Shutterstock.com

Je vědecky dokázáno, že pobyt na čerstvém vzduchu zlepšuje náladu

4. Relaxujte

Cítíte, že vám schází energie? Relaxujte, jak jen to jde. A to nejen pasivně, ale také aktivně. Udělejte si čas na to, co vás baví a naplňuje, ať už je to kniha, šití, hra na hudební nástroj, nebo sport. Potěšte se tím, že si najdete čas sami pro sebe a vypnete hlavu u svého koníčku. Nebo si najděte nějaký nový! Vyrazte do divadla, zavolejte přítelkyni, kterou jste dlouho neslyšeli, případně se vydejte na relaxační jógu. Snažte se jakýmkoli způsobem vypadnout z ubíjejícího stereotypu a vlijte si novou krev do žil. Uvidíte, že jarní krizi brzy zažehnáte.

Jarní deprese je ve skutečnosti dost nepřesný termín. Skutečná deprese je vážná nemoc. Znáte největší mýty, které kolem ní panují?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek