Hlavní obsah

Kompoty: Ano, nebo ne? Komu škodí a kdy mohou být prospěšné

Foto: encierro, Shutterstock.com

Zavařené ovoce bývalo významnou součástí tradičního zimního jídelníčku. A i když dnes najdete v obchodech bohatý výběr vitaminů kdykoliv během roku, přesto se kompoty z českých stolů neztratily. Jaké jsou jejich přednosti a kdy to s nimi raději nepřehánět?

Článek

I když někteří výživoví odborníci bijí na poplach, že zavařování a kompotování je kvůli přidanému cukru nejméně zdravý způsob zpracování ovoce, kompoty rozhodně nezatracujte. Mají sice svoje hříchy, mohou však přinést i zdravotní benefity. Jaká jsou pro a proti?

1. Méně kalorií

Chcete si po obědě dopřát něco sladkého? Pak je kompot rozhodně lepší volba než kus koláče či bábovky. I když má miska kompotovaného ovoce kolem 200 až 400 kJ, pořád je to asi o tisíc kilojoulů méně, než má jediný kousek sladkého pečiva.

2. Více vlákniny

Ovoce v kompotu je přirozeným zdrojem vlákniny. „Mezi její hlavní benefity patří zvyšování objemu stravy a vyvolání pocitu nasycení, a to bez navýšení energetického příjmu,“ říká Michaela Ryglová, odborná garantka výživy společnosti Bonavita. Vláknina tak pomůže zahnat hlad a má výrazně menší počet kalorií než ostatní složky potravy. Kompot uspokojí chutě na sladké, osvěží, pomůže s polykáním hutnější stravy a zvýší pocit nasycení.

Foto: Antonina Vlasova, Shutterstock.com

Kompot je skvělý způsob, jak zpracovat úrodu, a také milý vlastnoruční dárek k Vánocům

3. Podpora trávení

Své místo v obědovém menu mají kompoty také proto, že dokážou podpořit trávení. Knedlíky nebo maso zpracovává tělo hůře a kompot se šťávou bohatý na vlákninu a ovocné kyseliny těžký pokrm vhodně doplní. Podpoří práci žaludku i peristaltiku střev a pomůže předcházet přemnožení kvasinek ve střevech, které by mohlo způsobit křeče, plynatost a pocit nafouklého břicha.

4. Proti zácpě

Trápí vás zácpa? Vyzkoušejte kompot! Uleví obzvlášť švestkový, ale skvělé jsou i zavařené meruňky, jablka, hrušky nebo angrešt. Projímavě působí také kompotová šťáva. Ovoce ve sklenici raději vynechejte, pokud máte opačný problém a prohání vás průjem. I pokud už máte střevní potíže za sebou, zařazujte kompoty pozvolna.

5. Jistota ve spíži

Kompoty mají tu výhodu, že se – jsou-li dobře zavařené – rychle nekazí ani neplesnivějí. Pokud tedy nestíháte nakupovat pravidelně čerstvé ovoce, mohou být jistotou ve vaší spíži. Hodí se nejen jako doplněk k obědu či lehká svačina, zpestří i obilné kaše, zkusit je můžete do smoothie a rýžového nákypu.

6. Co s přidaným cukrem?

Vedle vlákniny je ovšem v ovoci také cukr – a při zavařování pak do sklenic často míří další sladká porce kvůli konzervaci. „Nadměrná konzumace cukru způsobuje zubní kazy, vede k obezitě, může mít za následek metabolický syndrom nebo vznik srdečně-cévních onemocnění,“ říká nutriční specialistka Monika Bartolomějová z poradny Nutriadapt.

Řešením není kompoty nejíst, ale dopřávat si je rozumným způsobem. „Lidé s menší fyzickou aktivitou by se měli zaměřit na denní dobu, kdy cukry přijmou. Když si dají dávku v ranních či dopoledních hodinách, s největší pravděpodobností získanou energii spálí přirozeným pohybem,“ radí Michaela Ryglová.

Ideální je vsadit na kompoty s nižším či žádným množstvím přidaného cukru. Když se rozhodnete pro kupované výrobky, na etiketě zjistěte, čím jsou doslazované. „Zejména po glukózo-fruktózovém sirupu jde váha nahoru mnohem rychleji než po běžném cukru. Fruktóza má sice nízký glykemický index, ale v těle se může snadno přeměnit na tuk,” varuje Monika Bartolomějová.

Foto: SURAKIT SAWANGCHIT, Shutterstock.com

Při dietě se kompoty nedoporučují kvůli značnému obsahu cukru, zdravý člověk ale přijatou energii snadno vyběhá

7. Méně vitaminů, ale stále prospěšné

Ze všech forem zpracování úrody je zavařování to nejméně šetrné, co se týče zachování živin. Protože prochází vysokými teplotami a vaří se dlouho, snižuje se zejména obsah vitaminu C. Jestli si chcete na zimu uchovat ovoce s větší dávkou vitaminů, je lepší část úrody nasušit nebo zamrazit. I kompoty ale prospějí. Na srdce a nervy platí díky obsahu draslíku zavařené švestky, třešně a višně se doporučují při záchvatu dny, meruňky zase astmatikům. Dýňový kompot pomůže regenerovat játra a uleví při ateroskleróze a revmatismu. Kompoty vždy konzumujte se šťávou – i do ní se cenné látky uvolňují.

Jak zpracovat úrodu na zimu? Využít můžete dokonce i myčku!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek