Hlavní obsah

Jak dlouho je normální nejít na velkou?

Foto: aslysun, Shutterstock.com

Stává se, že nejdete na velkou jeden dva dny, někdy i týden. Hlavně o dovolených, kdy je zácpa vlivem cestování, nedostatečné hydratace, stresu, nepravidelné a jiné stravy, častá. Kdy už problém řešit?

Článek

Co si představíte pod pojmem zácpa? Že si nemůžete dojít na velkou. Každý je ale jedinečný – co je pro jednoho v tomto směru běžnou věcí, může pro jiného představovat problém.

„Každý vnímá zácpu jinak a začíná ji řešit až v momentě, kdy je pro něj obtěžující,“ vysvětluje Ludmila Mazylkinová, praktická lékařka společnosti Moje ambulance ordinující na Praze 4. Všeobecně ale lékaři v souvislosti se zácpou mluví o méně než 3 stolicích za týden.

Projímadla vás nezachrání

Logickým krokem se v případě zácpy může stát užití projímadla. To ale podle doktora Davida Freje, lékaře z pražského Centra funkční a holistické medicíny, není příliš dobrý nápad, a zejména, uchylujete-li se k takovému způsobu často, tedy pokaždé, když máte pocit, že se nemůžete vyprázdnit. Paradoxně totiž samotná projímadla mohou po určité době zácpu vyvolávat a pohyby střev poškozovat. Proto byste je měli užívat v případě akutně vzniklé a úporné zácpy, trvající dejme tomu 5 dnů a déle.

„V takovém případě, lze doporučit přechodně medikamentosní léčbu – například laktulosem nebo glycerinovými čípky,“ radí doktorka Mazylkinová. Obojí seženete bez předpisu v lékárně. V prvním případě se jedná o sirup, který působením v tlustém střevu změkčuje stolici a nenarušuje fyziologickou činnost střev. Glycerinové čípky podporují vyprazdňování střev, změkčují a zvlhčují stolici a usnadňují její vyprazdňování.

Foto: Oleg Elkov, Shutterstock.com

Projímadlům se raději vyhýbejte, jejich nadužívání se samo může stát příčinou zácpy

Příčiny zácpy

Kromě nadužívání projímadel může mít zácpa řadu dalších příčin. „Může mezi ně patřit narušená peristaltika či střevní mikrobiom, potlačený vyprazdňovací reflex a další,“ vyjmenovává David Frej. Samotné pohyby střev potom oslabuje stres, cestování, některé léky, těhotenství nebo dehydratace (jak poznáte, že málo pijete).

Řešením je změna životosprávy

Potíže s vyprazdňováním také často souvisí s nevyváženou životosprávou, nepravidelností stravy a s nedostatkem pohybu. Zácpu podporuje i zvýšená konzumace cukru, pšeničné mouky, mléčných a fastfoodových výrobků a polotovarů. Pokud se tedy chcete nepříjemných obtíží souvisejících se zadržováním stolice zbavit, měli byste v první řadě zavést patřičné změny v životním stylu.

7 způsobů, jak rozpohybovat střeva

  • Zvyšte příjem fermentovaných potravin - Jezte neslazené jogurty, kefíry, kvašenou zeleninu, kyselé zelí, případně kvalitní probiotika. Obojí podporuje přátelské střevní bakterie neboli fyziologickou střevní flóru.
  • Dodržujte pitný režim - Je to velice individuální, záleží i na denní aktivitě, nicméně platí poučka, že by měl člověk vypít 30-35 ml na kilogram své tělesné hmotnosti.
  • Jezte pravidelně, pomalu a dostatečně žvýkejte - Jídlo se lépe tráví a snáze střevy prochází.
  • Pravidelně se hýbejte - Ideálně každý den alespoň půl hodiny, i kdyby to měla být jen obyčejná chůze.
  • Nacvičujte defekační reflex - Po probuzení vypijte sklenku vlažné vody a vydejte se na toaletu, i když pocit na stolici chybí. Nejlépe 15–30 minut po snídani.
  • Nikdy nepotlačujte nutkání na stolici - I kdyby se dostavilo v ne moc vhodné situaci.
  • Pořiďte si stoličku - Přirozená poloha pro vyprázdnění je ve dřepu. Tomu se přiblížíte, když k toaletě přistrčíte stoličku o výšce asi 40 centimetrů. Položte na ní nohy a lokty opřete o kolena. Rektální kanál se otevře, vy nemusíte tolik tlačit, čímž šetříte střevo a konečník, a k defekaci dojde přirozeněji.
Foto: Monthira, Shutterstock.com

Tenhle posez je pro vyprazdňování vhodný, a ještě lepší je, když si dáte pod nohy stoličku

Kdy zajít k lékaři

Pokud jste zavedli doporučená opatření a situace se nelepší, pokud zácpou trpíte déle než měsíc či se střídá s průjmem, máte ve stolici krev, bolí vás břicho, hubnete a jste unavení, nastal čas navštívit lékaře.

Ten vás vyzpovídá, provede krevní testy a případně doporučí vyšetření další. Mezi ta může patřit kolonoskopie, ultrazvuk, anorektální manometrie (metoda vyšetření tlaku v konečníku) a další.

Přetrvávající zácpa může být symptomem některých nemocí jako je dráždivý tračník, cukrovka, rakovina střev, snížená funkce štítné žlázy nebo Parkinsonova nemoc.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek