Hlavní obsah

Princ Philip a jeho kritické roky. Kdy mu nebylo do smíchu?

Foto: Profimedia.cz

Slavit 99. narozeniny a být při síle, neztrácet humor a mít po boku milující ženu a děti s rodinami? Co může být hezčího. To právě dnes zažívá manžel britské panovnice, princ Philip. Ač je proslulý svým smyslem pro humor, nebylo mu vždy do smíchu.

Článek

Svět ho zná jako manžela královny Alžběty II. (94) a otce následníka trůnu prince Charlese (71). Princ Philip, vévoda z Edinburghu, je milující manžel, známý vtipálek, pilot, který rozumí umění, a 480. následník trůnu ze strany své rodiny. Ač se zdá, že svými promyšleně ironickými poznámkami zlehčí princ Philip kdejakou situaci, ne vždy mu v životě bylo do smíchu.

Než si vzal Lilibeth

Narodil se na Korfu jako princ řecký a dánský v roce 1921, ale již v roce 1922 byl s rodinou po porážce v řecko-turecké válce evakuován a zbaven řeckého občanství. Jeho matce byla diagnostikována paranoidní schizofrenie, sestry se provdaly do Německa do aristokratických rodin a on strávil školní léta ve skotském Gordonstounu, což je náročná a tvrdá škola. Během druhé světové války sloužil v britském vojenském námořnictvu a o dva roky později se oženil se svou láskou, starší dcerou britského krále Jiřího VI. (1895–1952).

Ku příležitosti dnešních 99. narozenin prince Philipa byly nafoceny nové snímky královského páru. Působí spokojeně a vyrovnaně, co říkáte? Ale do smíchu jim vždy nebylo!

Foto: Profimedia.cz

Fotografie je stará pouze pár dnů. A princ i královna vypadají fantasticky!

1947: Svatba bez rodiny

Začali si dopisovat, když bylo Alžbětě 13 let a jemu 18. A když dosáhla princezna plnoletosti a Philip již byl britským občanem, mohli se vzít. Nahlíželo se na něj jako na přivandrovalce s vazbami na Německo, který se žení pro peníze. Jejich sňatek v listopadu 1947 ale rozhodně nebyl z rozumu.

Philipa velmi mrzelo, že na svatbě nemohly být jeho sestry – měly mít v minulosti vazby na Hitlera a to bylo dva roky po válce ještě velmi citlivé. Ostatně celá jeho rodina a dětství jsou dosti citlivou záležitostí.

Foto: Profimedia.cz

Ač byla Alžběta považována za tu hodnou a naivní, do volby manžela si nenechala mluvit. A dobře udělala, v roce 2017 slavili platinovou svatbu

1952: Stal se tím druhým

Bolestná zpráva o smrti krále Jiřího VI. je v roce 1952 zastihla v Keni. Alžběta se stala královnou Spojeného království a Philip se stal „nikým“. Musel si zvyknout, že bude chodit dva kroky za svou ženou a o jeho životě a jeho rodině budou rozhodovat jiní.

Ač je princ velmi soutěživý a má silné ego, kvůli své milované ženě ho dokázal potlačit, stal se jejím ochráncem. Ačkoli to ne vždy bylo jednoduché. Královna mu za to nikdy nezapomněla poděkovat.

Foto: Profimedia.cz

Věděli, že Alžběta jednou usedne na trůn, ale že se to stane tak brzy, je oba překvapilo. Byli ale vždy jednotní a říká se, že nesouhlasíte-li s jedním z nich, máte problém s oběma

1956: Podezření z nevěr

O tom, že měl mít princ Philip avantýry, se spekulovalo často. Fešák, námořník, člen pánského Čtvrtečního klubu, který měl společnost žen rád. Nikdy se nic nepotvrdilo a on sám řekl, že měl vždy za zadkem policistu a to se poměr navazuje těžko. Královna nikdy bulvární informace nekomentovala, s manželem působili jako harmonický pár a postupně se jim narodily čtyři děti: Charles (71), Anna (69), Andrew (60) a Edward (56).

Nejvíce se o nevěrách spekulovalo v roce 1956, kdy vyjel na královské jachtě na čtyřměsíční pracovní cestu. Na lodi se měly konat večírky a na pevnině jim měly ženy padat k nohám.

Foto: Profimedia.cz

Možná měl slabost pro mladé dívky a rád se bavil, ale na prvním místě pro něj vždy byla manželka a jejich děti (na snímku se staršími dvěma: princeznou Annou a princem Charlesem)

1969: Krize středního věku

Když jste manžel královny, věčně na očích a máte pocit, že jste se musel vzdát všeho, může být krize středního věku intenzivní. Na konci 60. let Philip bojoval sám se sebou. V televizi, stejně jako zbytek světa, sledoval Apollo 11 a uvědomoval si, že nic nedokázal. Ač princ nikdy nebyl typ, co by se litoval, upadal do depresí. A když nepomáhalo ani náročné sportování a létání, obrátil se na nového děkana Windsoru, Robina Woodse (1914-1997). Hovory s tímto moudrým mužem velmi pomohly a s církevním představitelem se stali dobrými přáteli.

Foto: Profimedia.cz

Nemohl se jako ostatní muži realizovat v práci, ale vedle létání miloval i umění a sám maluje

1997: Smrt Diany

70. a 80. léta byla se nesla v britské monarchii ve znamení zakládání rodin a princ Philip s královnou se stali několikanásobnými prarodiči. Zároveň ale museli sledovat, jak se jejich dětem v manželství nedaří. Princ Philip nikdy nepatřil k příznivcům Diany (†36), a dokonce jí prý řekl, že svým chováním ničí dědictví svých synů.

Když Diana tragicky v roce 1997 zemřela, hrozila obrovská krize monarchie. Královna s rodinou totiž nedávala veřejně najevo zármutek a truchlící lid to považoval za bezcitné. Když bylo rozhodnuto, že bude vystrojen pohřeb ve Westminsterském opatství, bylo třeba domluvit, jakou „roli“ budou mít zdrcení chlapci, William (37) a Harry (35). A v té chvíli se do diskusí rodin a vlády razantně vložil dědeček, princ Philip. A šel nakonec za rakví po jejich boku a byl jim po celou dobu oporou.

Foto: Profimedia.cz

Kromě dědečka byli chlapcům oporou i otec, princ Charles, a strýc, Charles Spencer (56)

2019: Autonehoda

Princ patřil vždy k nejpracovitějším členům královské rodiny a z veřejného života se stáhl až v roce 2017. Rozhodně ale nepřišel o energii a nehodlal se vzdát svých drobných radostí jako například řízení auta. V lednu 2019 ale všechny vyděsila zpráva, že měl princ autonehodu. Srazil se s jiným autem a jeho vůz se převrátil na bok. Jako zázrakem se nikomu nic nestalo, ale princ byl v šoku.

Foto: Profimedia.cz

Mnohé po nehodě překvapilo, že princ ve svém věku stále řídil. Ale právě po této události se sám řidičského oprávnění vzdal. V opačném případě by musela královna zvážit, zda není na čase mu ho sebrat

Sice mu zdraví již úplně neslouží, ale věříme, že příští rok bude nejen celá Británie oslavovat jeho sté narozeniny. Královna slavila nedávno – otestujte si, jak ji znáte.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.