Hlavní obsah

Malé, ale zrádné. K čemu nám je slepé střevo?

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Slepé střevo si mnozí spojují jen s bolestivým zánětem. Bývá mu připisován malý, nebo žádný význam. Podle některých teorií ale v těle plní řadu klíčových funkcí a chrání jeho vnitřní prostředí před infekcí.

Článek

Vypadá jako červ a s tlustým střevem je zdánlivě propojeno zbytečně. Přináší slepé střevo neboli apendix jen potíže? Když se zanítí nebo praskne, může dokonce ohrozit život. V pravěkých dobách ale v lidském těle mělo své opodstatněné místo a podle některých hlasů tomu tak může být i dnes. K čemu slepé střevo sloužilo našim předkům?

Nedoceněný orgán

Charles Darwin ho ve svých knihách řadí k orgánům, které měly pro naše předky nedocenitelný význam. Podle něj se jedná o pozůstatek z dob, kdy jim pomáhalo v trávení jídla. Současní biologové s tím souhlasí. Vychází z toho, že slepé střevo býložravců je výrazně větší, protože jim pomáhá zpracovat hůře stravitelnou potravu, jako je třeba kůra stromů.

U lidí, kteří se dříve stravovali převážně rostlinně, to prý mohlo fungovat podobně. Jakmile ale začali do stravy zařazovat více masa, apendix byl využíván stále méně, až zakrněl a jeho funkce zanikla.

Foto: GolubaPhoto, Shutterstock.com

Apendix údajně doplňuje přátelské bakterie, čímž zlepšuje nejen trávení, ale také posiluje imunituFoto: GolubaPhoto, Shutterstock.com

Úloha v trávení i imunitě

Výzkumy posledních let však připouští jeho prospěšnost. Biologové hovoří o tom, že v trávicím systému produkuje a ukládá mikroby, které jsou nezbytné pro zdravou střevní mikroflóru.

„Důsledkem střevních nebo infekčních průjmových onemocnění bývají tyto přátelské mikroby z těla vyplavovány a nastává nerovnováha mezi bakteriemi, které jsou tělu vlastní a mikroorganismy, které jsou choroboplodné,“ vysvětluje MUDr. Vladislav Netočný z chirurgického pracoviště EUC Kliniky Ostrava.

Tělo se potom stává náchylnější k různých infekcím. V kritických případech slepé střevo dokáže „uvolnit“ arzenál bakterií potřebných pro obnovu střevní mikroflóry a celou situaci zachránit. Tím posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.

Foto: Ann Haritonenko, Shutterstock.com

Našim předkům, kteří jedli především zeleninu, pomáhalo slepé střevo s trávenímFoto: Ann Haritonenko, Shutterstock.com

Co dělat, když se zanítí

Když se do slepého střeva dostane infekce, zanítí se. Ta může přijít z žaludku nebo ze zatvrdlé stolice, která dlouho zůstává ve střevech. „Mezi charakteristické známky zánětu slepého střeva patří náhlý začátek obtíží, většinou z plného zdraví,“ informuje MUDr. Marie Skalská, zakladatelka a lektorka ProFit Institutu.

Typické jsou bolesti podbřišku, pocit na zvracení a zvracení, zvýšená teplota. Bez okamžitého řešení, kterým bývá zpravidla chirurgické odstranění, může slepé střevo prasknout, způsobit další šíření infekce, otrávit krev a ohrozit dokonce i život.

Závažnost zánětu zjistí lékař rentgenem nebo ultrazvukem. Kdy přikročí k operaci? „Záleží na pokročilosti zánětu, klinickém obrazu a celkových obtížích pacienta," vysvětluje doktorka Skalská. Někdy se 2-3 dny čeká, zda se stav uklidní, pomáhají i ledové obklady. Podle výzkumu finských lékařů a farmaceutů lze zánět slepého střeva řešit i antibiotiky, které jsou v tomto případě šetrnější řešení než operace. Studie prokázala účinnost v 61 procentech sledovaných pacientů.

A jak je to s imunitou po operaci

Chování těla poté, co se slepé střevo vyoperuje, je individuální. „To, že má někdo slepé střevo vyndané, může ovlivnit imunitní funkce, možná i střevní mikroflóru, ale zatím to není bráno úplně do klinické úvahy,“ informuje lékařka. Každopádně posilovat imunitu je vhodné vždy.

Víte, jak včas poznat, že se vaše slepé střevo zanítilo?

Reklama