Hlavní obsah

Nejhezčí místa v horách od Šumavy po Beskydy: Udělejte si výlet na vodopády i rozhledny

Foto: Vojtech.Postulka, Shutterstock.com

Krkonoše znáte jen z lyží a na Šumavě jste bez skipasu ještě nikdy nebyli? Je načase to změnit a prozkoumat tuzemské hory v letní kráse. Nebudete litovat!

Článek

Máte plné zuby vedra? Vyrazte se zchladit do hor. Je tam o poznání příjemněji, a ještě se odměníte úchvatnými přírodními skvosty a výhledy. Jestli nestojíte o náročné výšlapy, pouštět se do nich nemusíte: české a moravské hory si můžete užít i bez náročného stoupání do kopců. Jaké turistické cíle v létě nevynechat?

Na Šumavu za krásami jezer

Černé a Čertovo jsou nejznámější šumavská ledovcová jezera. Leží necelé tři kilometry od sebe a snadno je spojíte do jednoho výletu, v sezoně ale počítejte s vysokou návštěvností. Pokud si chcete užít trochu klidu, zvolte si jiný cíl. Nedaleko rozhledny Poledník, odkud se otevírá krásný výhled na českou i německou stranu, najdete Prášilské jezero. Malebné je i nejvýše položené šumavské ledovcové jezero Laka. Je nejmenší a postupně zarůstá drobnými travnatými ostrůvky. Nejvíc na jihu, téměř až u lipenské přehrady, leží krásné Plešné jezero.

Foto: Mapy.cz/Rostislav Hudec

Šumavská jezera jsou tajemná jako zdejší báchorky a pověsti

Do Krkonoš za vodopády

Láká vás trochu dravější voda? Vyrazte do Krkonoš. Narazíte tu na jedny z nejkrásnějších vodopádů, které se u nás nacházejí. Nedaleko Harrachova je Mumlavský vodopád, dojít k němu a zpátky zvládnou i děti a méně zdatní turisté, trasa je dlouhá přibližně dva kilometry. Trávíte-li léto ve Špindlerově Mlýně, vydejte se po značce směr Luční bouda a Sněžka, vodních krás budete míjet hned několik, včetně 14,5 metru vysokého Velkého vodopádu. Z Harrachova, Špindlerova Mlýna i Rokytnice nad Jizerou je dobře dostupný také nejvyšší český vodopád: proud Pančavského vodopádu teče z výšky 148 metrů.

Foto: Mapy.cz/Zdeněk Vopěnka

Posaďte se a pár minut se dívejte do Mumlavského vodopádu, pročistíte si hlavu jako při meditaci

Do Orlických hor za válečnou historií

Rádi se na výletě něčemu přiučíte? Dějepisnou exkurzi si můžete užít při návštěvě Orlických hor a okolí. Narazíte tu na četné bunkry a pevnosti. Přístupné turistům jsou i ty největší, třeba legendární tvrz Hanička u Rokytnice, Vojenské muzeum Lichkovpevnostní systém u Králíků nebo Dobrošov u Náchoda – hodinová prohlídka s průvodcem je plná zajímavostí ze světa zbraní, uniforem a temných zákoutí vojenských úkrytů.

Foto: Mapy.cz/Jarda Hettner

Bunkry kluky nikdy neomrzí, bez ohledu na věk

Do Novohradských hor na rozhledny

Česko je ráj rozhleden a na mnohé můžete vystoupat i v Novohradských horách. Otevře se vám výhled nejen na jižní Čechy a Šumavu, ale za příznivého počasí i na rakouské Alpy. Například nad obcí Horní Stropnice se tyčí Kraví hora se stejnojmennou, volně přístupnou rozhlednou. Nedaleko Kaplice vyrostla pozoruhodná dřevěná rozhledna Hradišťský vrch. A u obce Besednice se tyčí na stejnojmenném vrchu věž Slabošovka. Dáváte-li přednost přírodním vyhlídkám, doporučujeme neminout skalní útvar Kuní hora (925 m) nebo Slepice (867 m).

Foto: Slavomír Kubeš / MAFRA / Profimedia

Rozhlédněte se po světě z Kraví hory a pak vyrazte, kam vás srdce táhne

Do Beskyd za folklorem

Na horách najdete nejen nádherné přírodní zajímavosti a rozhledny, ale i další atrakce. Například v Beskydech jsou to stavby a památky s osobitým rázem. Vydáte-li se na Pustevny, zastavte se u slavných chat Maměnka a Libušín, které byly postavené v roce 1898 podle návrhu Dušana Jurkoviče (1868–1947) a zaujmou kombinací secese a prvků lidové architektury. V nedalekém okolí vás určitě naláká i socha Radegasta nebo Stezka Valaška se skleněnou vyhlídkou.

Foto: PavelJiranek, Shutterstock.com

Na Beskydy dohlíží slovanský bůh Radegast

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek